image

Як через ковальський символ передається дух Карпат

 

Задаємо у пошуковій системі браузера два слова - "молоток" і "клепач". Бачимо - широко вживаний молоток має масштабну етимологічну лінію, а український "клепач" - лише вузьке словникове трактування. Чому? Спробуємо розібратися. 

Спершу - в етимологічних особливостях цих двох слів, а після цього - у корінних аспектах лінгвістичної політики минувшини і сучасності.

Етимологія - наука про слово як розділ знань, який вивчає походження слова та встановлює його лінгвістично-процедурну спрямованість, що необхідно для розуміння походження слова.

Завдяки порівнянню слів з давніх текстів зі словами інших мов, етимологія відновлює історію слів: як вони виникли у мові, первинне (справжнє) значення, їхнє джерело та зміну їхнього значення.

Питання до відповідних міністерств і поважних експертів: чому нікого не хвилює питання етимологічної якості лінгвістичної складової, як цеглини у процесі зведення фейкових інформаційних джунгів. Споживачами цього контенту є пересічний українець, якого уподібнили до піддослідної мавпи через систематичні підміни початкового значення вживаних слів, що формують наше світовідчуття.

Дають файну, смачну картинку-образ як напрямок до "бананів"

ГО "Культурна ініціатива Коло", як креативна група горизонтального демократичного партнерства заявляє: такого рівня питань не виникає у високопосадовців тому, що вони не орієнтуються у новому явищі комунікаційно-контентного дизайну інформаційних середовищ і контенту, як елементу культурного коду країни.

Відтак інформуємо вас, що у Московському національному університеті на кафедрі світової політики (яка функціонує лише на платній основі), кафедрі державного управління, кафедрі інституту країн Азії і Африки, кафедрі філософії та історичній кафедрі відкрита спеціальність "політичні інститути, етнополітична конфліктологія, національні і політичні процеси і технології".

У цьому місяці студенти МДУ (Московського державного університету) беруть участь у креативному івенті "NOW. Як влаштована сучасність". На цьому заході для молоді Москви буде представлено Деніела Міллера (Daniel Miller) - Зігмунда Фройда нашого часу, який є батьком нового напряму науки - цифрової антропології (Digital anthropology).

Digital anthropology вивчає взаємодію людини і цифрових технологій, тобто наших взаємин з інтернет мережею. Деніел Міллер є, по суті, цифровим психоаналітиком.

Якщо зовсім просто говорити, то все це - процес формування дискурсу та інструментів різноформатних сюжетних сценаріїв, насамперед, для інформаційної війни за культурні коди глобального світу.

Маємо надію, що аналітична довідка, підготовлена на основі нашої технологічно-методологічної розробки фіксацій маркерів шейдерних симулякрів у динамічних моделях комунікаційно-контентних дизайнів віртуальних середовищ, що, передусім, пов'язані з питаннями національної безпеки країни у сфері викликів, ризиків та загроз з боку глобального гібридного тероризму путінців, наштовхне "поважних" українських спеціалістів на певні роздуми. Часи змінюються і потрібно вбачати партнерів серед представників креативних індустрій, особливо креативного класу Майданної України для формування безпекового сервісу країни, а не лише серед "еліт" минулого.

Пропонуємо для ознайомлення культурну ініціативу безпекового напряму з моделювання етимологічного дослідження культурного коду слова "клепач" як ритмічно-лінгвістичної форми подовження енергетики української нації сьогодні.

Вік раннього заліза у Центрально-Східній Європі ділять на два періоди: гальшт VII-VI ст.до н.е. та латен V-I ст. до н.е. Перша назва походить від австрійського селища Гальштат, що розташоване на березі озера з тотожною назвою на відстані 15 км від Зальцбурга, а друга - від назви городища у Швейцарії Ла Тен (La Tene).

У Карпати залізо приходить разом з куштановицькою добою 600–300 рр. до н.е. Назва "Куштановицька" присвоєна за традиційним світовим рецептом від назви першої геолокаційної прив'язки місця виявлення унікальних археологічних артефактів, як то Розетський камінь, чи "Шумерська доба". Артефакти куштановицької культури в основному відомі за дослідженнями могильників у селах Куштановиця, Колодне, Білки, Голубине, Невицьке. Саме тоді починає формуватися сучасна поселенська структура Закарпаття. Якщо поглянути на карту куштановицьких поселень, вона нагадує "Мале закарпатське коло" - екскурсійний маршрут, що має протяжність від Ужгорода на Мукачево - Сільце - Хуст, а звідти через Виноградів і Берегово повертає назад. На цьому кільці - шість районних центрів, більшість середньовічних замків і практично всі куштановицькі пам’ятки. Разом із залізом на територію Карпат приходить містичне явище - мистецтво ковальства.

Ковальство стає міфологічною сутністю, яка створює інструменти для видобування їжі, будівництва, згодом, за допомогою клепача починають лагодити транспорт, виготовляти прикраси і найголовніше - зброю. Люди сприймали коваля, як транцендентну функцію дверей між світами сутностей «Яв, Прав, Нав», які окреслюють основні контури внутрішнього космосу особистості. Саме тому коваль жив на краю поселення. Згодом це явище (проживання) перейде до системи розселення козаків-характерників, що після завершення військових справ, поверталися до свого середовища життя і також правили ковальське ремесло.

Виходить, що коваль створював всі функціональні речі, що уможливлювали комфорт у житті людини того часу, а також відкривали можливості стати відомим (воїн-герой) чи привернути до себе увагу через прикраси на тілі.

Коваль - Стів Джобс тодішнього часу 

Гадаю, що вже для усіх, як хмара над головою, нависло питання: а як же ковалю вдавалося все це роботи?

Клепач, горн і наковальня - ось три чарівні слова, що відкривають можливості бути справжнім у мистецтві ковальства. Тепер уявіть собі, наскільки важливим є етимологія слова «клепач» для Українця, на якій мережа дає лише одне слово, що стирає унікальність культурного коду і переключає мозок у звичний для "молодшого брата" режим стану "standby", коли говорить старший.

Акцентування проблематики гібридних практик тероризму в культурі країни і ритмічного резонансу цього явища у медіапросторі, через етимологічні нейтралізації культурних кодів під час війни, є нічим іншим, як спробою підрива ментально-історичних засад державності.

Ми запрошуємо на соціодраму від "Креативних індустрій  території" - "Клепач", у ритмі техно-театру. Соціодрама, як метод дії,  полягає у драматургічному моделюванні проблемних соціальних ситуацій, з метою зниження соціальної напруженості та групового протистояння. Драматичне моделювання буде виражатися у відтворенні обрядових культурних кодів за допомогою перформативної мистецької практики.

"Клепач", як ритмічна форма подовження енергетики української нації, утворить середовище музичної просторової композиції, що матиме обрядову драматургію. Обрядову частину техногвалту створено завдяки партнерству з науково-дослідницькою лабораторією української літератури та фольклору Закарпаття при «Ужгородському національному університеті».

Справа у тому, що клепачем, окрім ковання, також було заведено бити на сполох, тобто, повідомляти про стихійне лихо, скликаючи громаду до спільного гасіння пожежі, боротьби з повінню (цю останню функцію і в наш час било виконує в сільській місцевості) та ворогом під час війни. Саме традицію культурного (інструментального) ґвалту клепачем ми відновлюємо у нашому техно-театрі відповідно до етимології лінгвістичного коду України.

Абсолютний культурний ґвалт з усіх приводів - бити на сполох клепачем! В країні найбільше з можливих лих - війна! Під час якої звитяжці (воїни) віддають свої життя, у першу чергу, саме за традиції, що уможливлюють творення культурного фундаменту Гідної нації. Але образ сучасного воїна не має відповідного комунікаційно-контентного дизайну, що мав би розкривати усю глибину зв'язку кодів Української Землі - героя - майбутнього України. Контентна спецоперація кремля нейтралізує наше право на Гідність за своє. Підриває партнерські взаємодії всередині країни та продукує цинізм, як тренд, а Майданну цінність явища Довіри - як слабину для меншовартосних дурнів, але тут у путінців стався ментальний прорахунок. Україна - це середовище життя, де завжди існували унікальні культурні коди, енергетики: пісні, обряди, вбрання, забави, ремесла, казки, театр, література. Для епохи четвертої промислової революції, про початок якої було заявлено на всесвітньому економічному форумі в Давосі 2016 року, саме креативні (творчі) індустрії - є трендом майбутнього. Тому ми відновлюємо традицію і надаємо їй сучасний енергетичний ритм.

Дизайнер речей та аксесуарів Оксана Василян наповнять витонченою красою вбрання частину перформансу.

Креативну подачу фактурності облич уможливить Олеся Смирнова.

Студія сучасної хореографії "Бліц", через пластику тіла, створить відчуття техно-вібрацій обряду.

Образами new media art наповнить техно-театр VJ e-1 з Blck Вox (Київ) Іван Забалуєв.

Blck Box - це visual art митці, що оживляють ритми. Їхніми образами надихають найпотужніші техно івенти Києва - "Схема" і "Rhythm Büro". Органічно-електричні візуалізації вщент розбивають попсовий мас-маркет і показують, що мистецтво в режимі 4.0 - це спортмайданчик на якому ти маєш можливість прокачати себе, занурившись у світ образів своєї підсвідомості.

Квантова гармата творчих імпульсів Українського мистецтва "Вагоновожаті" та "The Erised", також співпрацюють з Blck Box.

Художник по костюмах, фенш іллюстратор Ліза Яриновська створить, перші в Україні, середовищні маски міфічних образів нашої землі. Головний акцент - це дотримання енергетики ритуалу наших предків.

Хранителі традиції ковальського мистецтва Карпат - Віктор Куртанич та Іван Щур під час техноґлавту викують клепачем карпатський оберег під ритм техно, за яким прийдуть з іншої сторони.

Трансцендентні образи: мавка, чугайстер, дводушник все ще серед нас...

Є надія на те, що наш техноґвалт почують справжні карпатські Велети духу, адже повільне, карпатське техно - це ритм яким вібрують гори Карпат. 105 bpm має пробудити Велета.

Удар (kiсk) клепача об метал було оцифровано (за допомогою спеціального диктофону) і покладено в основу закарпатської техномузики, яку було створено електронним композитором Олександром Кіреєвим на цифровій робочій станції Ableton Live.

Чому саме клепарний техноґвалт? Окрім куштановицької культури, що відкрило явище ковальства, Закарпаття має унікальні архітектурні енергетичні коди у вигляді дванадцяти замків. Від ордену тамплієрів до графа Сен-Жермена тягнеться через гори алхімічний шлейф їхньої історичної пам'яті.

Як для коваля клепач, горн і наковальня є інструментами уможливлення ковальства, як явища, так і для замку є свої рецепти сакрального таїнства власного енергетичного життя. Історії про алхіміків, таємні ордени та братства усім знайомі, але етимологія таємниці твердині криється у колодязі, підвалах і тунелях, що «прошивають» всі без виключення замки. Саме форма тунелю, колодязю, підвалу, за своєю геометрією, утворює "пряму бочку", яка лежить в основі звучання техномузики, як музичного напряму взагалі. Таким чином поєднанно транцендентну функцію клепача з атмосферною містикою алхімічних кодів підземель замків.

Соціодрама, як інструмент "м'якого" культурного спротиву - це двері у справжнє, де все ще існує відповідальність за тонкі лінії культурних ландшафтів світу (цінності), який ти обрав. Тому ґвалт буде виключно справжнім.

Всередині твого коду - білет на свободу.

 

Забарило Євген, менеджер метакультурних проектів

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com