image

Який Ерделі на сцені

 

Облмуздрамтеатр презентував виставу про відомого закарпатця Адальберта Ерделі. 

Це перша спроба показати на сцені життя видатного закарпатського художника Адальберта Ерделі. Вистава присвячена 60-річчю з дня смерті митця. Прем’єра відбулася 8 листопада. Автором вистави є закарпатський письменник, драматург, журналіст Олександр Гаврош. Саме його твір «В Парижі гарне літо..» переміг на конкурсі, оголошеному театром. Олександр Гаврош зазначає, що п’єса відрізняється від вистави, але оскільки театр музично-драматичний, то режисер скористався можливостями й подав твір у музично-романтичному ключі. У кожного режисера був би інший Ерделі, стверджує Гаврош. Він уже мав досвід співпраці з режисером Сергієм Архипчуком і пропонував його на втілення вистави «В Парижі гарне літо..», однак театр не зміг прийняти режисера з Києва через матеріальні труднощі.

«В Парижі гарне літо» – це шлягер за життя художника, також у виставі є сцена про життя Ерделі в Парижі, а також Мюнхені. Загалом митець прожив за кордоном 12 років.

У виставі задіяно вісім акторів. Постановка обійшлася театру у 22 тисячі гривень, зазначив директор театру Василь Марюхнич. На пошитті костюмів не економили, на чому наполягав режисер. Річ у тім, що Бийла (Адальберт) Ерделі за життя хотів бути схожим на Оскара Уайльда, одягався дуже вишукано й модно, згадують сучасники. Тож і костюми для акторів шили на замовлення, аби вони відповідали задуму. У виставі багато музики, зокрема, закарпатської. Динамічно змінюються сцени, а візуалізувати місця перебування Ерделі допомагає проектор з фотографіями Ужгорода, Парижа, Мюнхена... 

З хвилюванням чекав прем’єри виконавець ролі Адальберта Ерделі народний артист України Анатолій Філіппов. Він став і режисером-постановником вистави. По завершенні показу колеги вітали актора з 80-річчям. Він близько 5 років не виходив на сцену, але в цьому випадку погодився зіграти таку поважну роль. Адальберта Ерделі в молодості зіграв лауреат премії ім.бр. Шерегіїв Михайло Фіщенко.

 «Ознайомлення з Ерделі повинно відбуватися саме в театрі. У мене були побоювання завжди, і в 2007 році, коли вийшла монографія, боявся, що не зможу випередити людей, які хочуть зробити щось швидко, для піару і спотворять ім’я. Боявся, що у виставі його подадуть не так, яким він був у житті. Ерделі найбільше з художників України писав. Це допомогло, напевно, Олександру у написанні п’єси, щоб все відповідало тому, яким був Ерделі», - вважає консультант вистави, ректор Закарпатського художнього інституту ім. А. Ерделі Іван Небесник. Під час прем’єри у холі театру глядачі мали змогу подивитися виставку випускників цього вишу.

В афіші до вистави використано частину автопортрету Адальберта Ерделі – оригінальне вирішення, коли митець без голови, є тільки обриси тіла й кісточка.

Під час прес-конференції напередодні вистави також представили восьмий номер журналу «Унікум», у якому була опублікована стаття про Адальберта Ерделі авторства Олександра Гавроша. Доповненням до статті стала підбірка афоризмів Ерделі.

До кінця року облмуздрамтеатр має намір поставити ще дві прем’єри: виставу «Лускунчик», точніше її драматургічний, балетний варіант, а також «Пригоди бравого солдата Швейка». Раніше Швейк вже був у репертуарі театру, її ставив режисер з Пряшева. Нещодавно цю виставу попросив у закарпатців хмельницький театр.

Швейк дуже актуальний, він говорить вустами мудрості стверджує художній керівник театру Василь Шершун. У складні часи треба пропонувати позитивні емоції, закладати підвалини віри, надії, сподівань. Постановку здійснити нелегко, але будемо шукати можливості. Облмуздрамтеатр знає часи, коли було по 7-8 прем’р у рік.

Наразі закарпатські театрали готуються до святкового зимового періоду й запрошують юних глядачів на вистави з нагоди Миколая і Нового року.

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com