
Закарпатський музей не віддає до США шедевр Ерделі його власникам
Це історія з елементами трагізму
Ще у 1928 році, коли Закарпаття входило до складу Чехословаччини, єврейська ужгородська родина Манделів замовила знаменитому художнику Адальберту Ерделі портрет 16-річної Магди Мандель. Ерделі виконав роботу, яку назвав "Портрет єврейської дівчини Магди Мандель".

Звичайно, що цю роботу родина Мандель заплатила метру гроші і картина висіла у помешканні Манделів.
Згодом, як розповідає газета "Хадашот", настали трагічні часи для євреїв Ужгорода. Гітлер завойовував Європу, а Угорщина, як союзник Німеччини в ті часи, повернула собі Закарпаття. Це були важкі часи для євреїв.
Читайте: Мер Ужгорода, який причетний до однієї з найбільших трагедій людства
Саме у ті часи із Закарпаття багато єврейських родин було вивезено у концентраційні табори. Така ж доля спіткала і родину Мандель, яку фашисти відправили до концтабору. Батьки Магди, яка зображена на картині, загинули в таборі, а от дівчині вдалося врятуватися і вона виїхала до США.
По закінченні війни Закарпаття було окуповане комуністами Сталіна. Так сталося, що картина "Портрет єврейської дівчини" залишилася в Ужгороді. Як виявилося, що один з угорських мародерів, який грабував будинки ужгородських євреїв під час війни, викравши цю картину з будинку Манделів, запропонував її... автору. Справа в тому, що цей угорець свого часу вчився в Ерделі малюванню. Не відомо, чи Адальберт Ерделі викупив її, чи була якась інша умова, але Ерделі передав роботу до музею.
Так ця картина опинилася в Закарпатському художньому музеї. Вона спокійно експонувалася у залах музею, аж поки не виявилося, що дочка Марти Мандель, яка зображена на картині, Марта Шапіро вирішила повернути картину в родину.
Марта проживає у США і знайшла всі необхідні документи, які підтверджують власність картини її родині.

Адвокати родини Мандель закликають керівництво музею віддати картину законним власникам, адже Україна підписала міжнародні угоди, які засуджують викрадення художніх цінностей в роки війни та повернення їх власникам. "Ви хочете прозорості, чи хочете поводитися як росіяни", - цитує газета "Хадашот" адвоката родини Мандель Томаса Клайна.
До речі, експерти відмічають, що за цими ж міжнародними законами Україна має право на повернення до своїх музеї багатьох світових шедеврів, які перебувають у різних музеях світу, але по праву належать Україні. Експертам просто дивно, чому Україна нічого не робить, щоб повернути ці шедеври собі. Багато з таких художніх цінностей знаходиться в Росії, а деякі час від часу з'являються на відомих аукціонах. Наприклад, нещодавно на аукціоні в Нью-Йорку виставили картину французького художника 18 ст. Жана Гудро. Як виявилося, ця робота свого часу належала Національному художньому музею Ханенка у Києві. Коли організатори аукціону вияснили її походження, то зняли з аукціону, але юристи України не зробили нічого, щоб цю картину повернути на Батьківщину, - пише "Хадашот".
Звичайно, що історія з картиною Ерделі є трошки шокуючою для нас. Але якщо ми вважаємо себе правовою державою, то роботу доведеться віддати власникам.