image

Закарпатський музей не віддає до США шедевр Ерделі його власникам

Це історія з елементами трагізму

Ще у 1928 році, коли Закарпаття входило до складу Чехословаччини, єврейська ужгородська родина Манделів замовила знаменитому художнику Адальберту Ерделі портрет 16-річної Магди Мандель. Ерделі виконав роботу, яку назвав "Портрет єврейської дівчини Магди Мандель".

729_486_5b561952c1c51

Звичайно, що цю роботу родина Мандель заплатила метру гроші і картина висіла у помешканні Манделів.

Згодом, як розповідає газета "Хадашот",  настали трагічні часи для євреїв Ужгорода. Гітлер завойовував Європу, а Угорщина, як союзник Німеччини в ті часи, повернула собі Закарпаття. Це були важкі часи для євреїв. 

Читайте: Мер Ужгорода, який причетний до однієї з найбільших трагедій людства

Саме у ті часи із Закарпаття багато єврейських родин було вивезено у концентраційні табори. Така ж доля спіткала і родину Мандель, яку фашисти відправили до концтабору. Батьки Магди, яка зображена на картині, загинули в таборі, а от дівчині вдалося врятуватися і вона виїхала до США.

По закінченні війни Закарпаття було окуповане комуністами Сталіна. Так сталося, що картина "Портрет єврейської дівчини" залишилася в Ужгороді. Як виявилося, що один з угорських мародерів, який грабував будинки ужгородських євреїв під час війни, викравши цю картину з будинку Манделів, запропонував її... автору. Справа в тому, що цей угорець свого часу вчився в Ерделі малюванню. Не відомо, чи Адальберт Ерделі викупив її, чи була якась інша умова, але Ерделі передав роботу до музею.

Так ця картина опинилася в Закарпатському художньому музеї. Вона спокійно експонувалася у залах музею, аж поки не виявилося, що дочка Марти Мандель, яка зображена на картині, Марта Шапіро вирішила повернути картину в родину. 

Марта проживає у США і знайшла всі необхідні документи, які підтверджують власність картини її родині. 

2(37)

Адвокати родини Мандель закликають керівництво музею віддати картину законним власникам, адже Україна підписала міжнародні угоди, які засуджують викрадення художніх цінностей в роки війни та повернення їх власникам. "Ви хочете прозорості, чи хочете поводитися як росіяни", - цитує газета "Хадашот" адвоката родини Мандель Томаса Клайна.

До речі, експерти відмічають, що за цими ж міжнародними законами Україна має право на повернення до своїх музеї багатьох світових шедеврів, які перебувають у різних музеях світу, але по праву належать Україні. Експертам просто дивно, чому Україна нічого не робить, щоб повернути ці шедеври собі. Багато з таких художніх цінностей знаходиться в Росії, а деякі час від часу з'являються на відомих аукціонах. Наприклад, нещодавно на аукціоні в Нью-Йорку виставили картину французького художника 18 ст. Жана Гудро. Як виявилося, ця робота свого часу належала Національному художньому музею Ханенка у Києві. Коли організатори аукціону вияснили її походження, то зняли з аукціону, але юристи України не зробили нічого, щоб цю картину повернути на Батьківщину, - пише "Хадашот".

Звичайно, що історія з картиною Ерделі є трошки шокуючою для нас. Але якщо ми вважаємо себе правовою державою, то роботу доведеться віддати власникам. 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com