image

Композитор Віктор Теличко збагачує дитячу музику закарпатським інтонаційним колоритом

 

Кожен композитор мріє створити музику для дітей, що надовго залишиться у їхній пам’яті, яку виконуватимуть наступні покоління. Здається, що це вже вдалося Віктору Теличко – відомому українському композитору, талановитому піаністу, педагогу, громадському діячеві, викладачу Ужгородського музичного коледжу імені Д. Є. Задора, доценту Мукачівського державного університету. У  його творчому доробку більше 150 творів різних жанрів – симфонія, концерт, соната, сюїта, хорові мініатюри, камерно-вокальні та інструментальних твори, обробки народних пісень і музика для дітей та юнацтва. 

Серед нещодавніх робіт – «Дитячий альбом» для фортепіано, п’єси для скрипки і фортепіано, ансамблі для духових інструментів, для фортепіано в 4 і 6 рук, Сюїта для струнного оркестру, хорові та вокальні твори, пісні на слова Василя Густі, Степана Жупанина, Володимира Семенка, Маргарити Меденцій, Наталії Забіли, Володимира Ладижця, дитяча лялькова опера «Як Рак Неборак Козу розуму вчив» (лібрето Василя Густі  за мотивами української казки).

Твори  Віктора Теличка для дітей та юнацтва входять до репертуару юних солістів - лауреата міжнародних конкурсів учениці КССМШІ ім.. М. В. Лисенка Анни Пашковської, учнів Ужгородської, Мукачівської, Львівської, Сумської, Харківської ДМШ.

Неодноразово дитяча музика В.Теличка виконувалася на міжнародних фестивалях «Музика трьох кордонів» в м. Гьорліц (Німеччина), фестивалі-конкурсі «Закарпатський едельвейс» та «Срібний Дзвін» в м. Ужгороді, гідно презентуючи вітчизняне музичне  мистецтво в Європейському контексті. «Дитячий альбом» В. Теличка для фортепіано в 2, 4, 6 рук був успішно презентований в Словаччині, Угорщині, Румунії.

Читайте також:  Композитор Віктор Теличко: Музика – це вібрації Всесвіту

Композитор спирається на національний фольклор, органічно використовує  сучасні  композиційні прийоми. В. Теличко не прагне поверхової оригінальності, він  пише «від душі»,  дбайливо  зберігає вітчизняну музичну традицію, водночас збагачує її закарпатським інтонаційним колоритом. Серед його творів є композиції для різновікової дитячої аудиторії. Це і твори, призначені для виконання юними музикантами, і опуси, розраховані на дитячу слухацьку аудиторію.

Дитячі твори Віктора Теличка відрізняє чітко диференційований за віковими критеріями та цільово орієнтований на технічні можливості дитячих (юнацьких) колективів та індивідуальних виконавців рівень складності. Тому твори В. Теличка для дітей та юнацтва знайшли вдячних інтерпретаторів серед провідних дитячих колективів України, серед яких: лауреат Всесвітніх  хорових олімпіад та міжнародних конкурсів взірцевий учнівський хор «Едельвейс» АНВК м. Ужгорода; лауреат  міжнародних конкурсів взірцевий вокальний ансамбль  «Красія»  м. Ужгорода; взірцевий хор «Відлуння» з м. Дрогобич; лауреат Першого всеукраїнського конкурсу ім. Д. Бортнянського ансамбль солістів Олени Короленко;  Камерний оркестр Ужгородської ДМШ №1 ім. П. І. Чайковського.

Дитячі твори композитора розміщені на YouTube, на міжнародному швейцарському сайті MusicaNeo, включені до нотних збірок  «Твори закарпатських композиторів» (Львів, 2007), «Хочу грати на роялі» (Київ, 2013). «Дитячий альбом» для фортепіано в 2, 4, 6 рук випущено окремим виданням (Ужгород-Київ-Гьорліц, 2016).

Дитяча опера В. Теличка «Як Рак-неборак Козу розуму вчив» у постановці  Закарпатського  обласного академічного театру ляльок була презентована в усіх областях України та за кордоном. Вже не перший рік вона користується чималим  успіхом  у юних глядачів, подобається артистам. В цій опері присутні усі атрибути оперного жанру: увертюра, арії і аріозо, ансамблі, інструментальні антракти, танці (рок-Гопак), фінал тощо. Музичні теми опери – яскраві, по театральному виразні, аранжування відрізняється тембровим та фактурним багатством, музичний розвиток – винахідливістю і творчою фантазією. Особливо хочеться відзначити арію впертої і нерозумної Кози-Дерези, аріозо невтішного Зайчика,  Рок-Гопак, ансамблеві сцени умовляння Кози.  Це – не єдина робота спільно з Закарпатським обласним академічним театром ляльок. Творча співпраця з театром почалася в далекому 1983 році з написання музики до лялькового спектаклю для дорослих «Паперова троянда» за п’єсою Фелікса Кривіна. Вже тоді  публіка помітила яскраву виразну музику до спектаклю. Далі був «Каліф-Чорногуз» та цілий ряд інших спектаклів.

Твори В. Теличка  неодноразово звучали в Бельгії, Португалії, Угорщині, Словаччині, Румунії, Німеччині, зі сцен Національної філармонії України,  Національного Палацу «Україна» в Києві, Львівської, Закарпатської філармоній, в ефірі всеукраїнського та закарпатського радіо і телебачення, записані на комакт-диски. Нещодавно успішно пройшли  презентації «Дитячого альбому» для фортепіано і опери «Як Рак Неборак Козу розуму вчив» в Ужгороді, Мукачеві, Банській Бистриці.

 Творчість Віктора Теличка для дітей та юнацтва заслуговує на всіляку підтримку та поширення, оскільки вона виконує важливу суспільну місію – формує відчуття прекрасного у підростаючого покоління, забезпечує українську молодь високоякісним педагогічним репертуаром. Її безсумнівна художня цінність поєднується з віковою спрямованістю, а також є комплексним характером цієї творчості.

 

Ю. І. Чекан, доктор мистецтвознавства, доцент НМАУ ім. П. І. Чайковського, лауреат Премії ім. М. В. Лисенка, член НСКУ

 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com