image

Більше тонни ківі зібрав цими днями закарпатський селекціонер Генріх Стратон

За 5 днів ужгородський селекціонер Генріх Стратон зібрав близько 1,3 тонни врожаю ківі. 

Такий урожай щороку дають близько 30 кущів, що ростуть на 4-5 сотинах маточної плантації.  Останні 20 років Генріх, біолог за освітою, займається виведенням і вже багато років розведенням морозостійкого сорту ківі «Карпат Стратона Валентайн». 

Тому головне завдання цієї плантації – не зібрати врожай, вона використовується для створення саджанців: з цих рослин беруться гілки і вегетативним шляхом створюються саджанці саме цього сорту – «Карпат Стратона Валентайн». Врожай же – свого роду «побічний ефект» роботи селекціонера.

MVI_8922_Moment3

Перші рослини саме на цій ділянці висаджені ще у 2001 році, перший врожай збирається тут стабільно біля тонни в рік з 2008-2009 року.

Те, що ківі ростуть при нашому кліматі – відносно нормально. Генріх розповідає, що багато ківі з Нової Зеландії та інших країн популяризують в Україні, але пишуть про їхню обмежену морозостійкість.

Більшість з них, — каже селекціонер, — при -15 втрачає здатність плодоношення або гине. «Карпат Стратона Валентайн» виводився саме під умови відкритого грунту, піід умови Закарпаття. На Закарпатті хоч і тепліше, аніж на всій території України, але все ж раз на 5-6 років і сюди заходять морози до -26-28. І в такому випадку цей сорт не відмерзає, не гине і плодоносить у відкритому грунті вільно.

Зазвичай, після збору врожаю Генріх обирає якусь торгову мережу, врожай після збору калібрується. Середні та крупні плоди промиваються та фасуються в упаковки і поступають у продаж в якусь із торгівельних мереж України. Цього року одна київська торгова мережа звернулася з проханням забрати весь урожай на продаж у своїх точках.

 По Україні вже є люди, які так само, як і Генріх взялися вирощувати цей сорт ківі в умовах України. Є декілька фермерських господарств, які вирішили також створити плодоносні плантації для збору врожаю в промислових масштабах, хоча це поки що невеликі масштаби, не більше 3 гектарів засаджено. Вони є в Черкаській області, Прикарпатті і навесні планується на Київщині.

Ринкової ціни українських ківі поки що нема, за словами Генріха, бо нема ринку українського ківі.

Їх збирається не така кількість, і як правило, після збору врожаю, якщо я викладаю в якусь мережу торгівельну оголошення, то вони дуже швидко розходяться навіть за умови що я рекомендую мережі продавати не більше 2 коробок (по 0,5 кг в коробці) в одні руки. Так мало кому вдається спробувати справжні українські ківі. Я не керуюсь якоюсь ринковою ціною навіть у порівнянні з іноземними, і  навмисне ставлю нижчу ціну. Для мене головне – показати, що українські ківі дешевші в собівартості, аніж привізні. Тут звичайно ж є момент транспортування, але головне – відсутність необхідності використання отрутохімікатів. У нас нема специфічних шкідників і я ніколи не зустрічав хвороб рослини, які змушували б мене використовувати якусь хімію для запобігання хворобам і отримання врожаю.

MVI_8948_Moment2

— То яка ж ціна кілограму ківі?

Я вважаю, що кілограм ківі, вирощених в Україні має мати, і має собівартість нижчу, ніж собівартість яблук, які обробляються в значній кількості отрутохімікатами. Я зазвичай ставлю ціну біля 20 гривень за кілограм ківі. За такою ж ціною вони продаються і в магазинах – біля 20 грн.

Після сортування крупні та середні плоди ідуть на прилавки магазинів, а дрібні – на переробку. Переробка цікава тим, що з ківі можна робити будь-які консервації – сиропи, соки, джеми, та навіть паленку. За прикладом традиційних для Закарпаття міцних алкогольних напоїв з фруктів, з ківі Генріх Стратон робить «ківовицю», яку інколи можна зустріти на фестивалях.

Зоряна Попович

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com