image

Фелікс Філак: Масаж стимулює життєвий процес

Навряд чи є на Закарпатті ще одна людина, яка може розповідати про масаж із таким захопленням, як це робить Фелікс Філак. Доцент кафедри фізичної реабілітації, голова громадської організації «Українська асоціація фахівців масажу» майже чверть століття практикує масаж, якому навчався ще в Москві. Згодом проходив стажування у Німеччині, тривалий час пропрацював у реабілітаційному відділі санаторію, і вже кілька років викладає предмети, пов’язані з масажем студентам факультету здоров’я людини УжНУ.

Теоретичні напрацювання щодо методики масажу він виклав у своїй книзі «Масаж і нетрадиційний масаж». Сьогодні науковець, певно, найбільше мріє про те, щоб масаж робили фахово, бо стверджує, що на Закарпатті чимало таких, які геть не совісно підходять до цієї справи. Для розвитку й популяризації масажу Фелікс Філак має намір організувати курси для працівників лікарень і санаторіїв. Спільно з керівництвом факультету, на якому працює, другий рік поспіль проводить олімпіаду з масажу, благодійні акції, а також організував гурток з масажу, де студенти мають змогу вдосконалювати навики, здобуті під час пар.

Спеціально для ProZak.info Фелікс Георгійович показав кілька прийомів масажу і прокоментував їх: «Це я роблю поздовжнє розминання, це — поперечне, це — надавлювання, а зараз – подвійний гриф, потім розтирання. Всі ці прийоми входять у класичний масаж. Для студентів я спеціально зробив підказку — повісив на дошці опис класичних прийомів масажу, аби їм було легше вивчити масаж».

Тож про те, чому потрібно робити масаж, хто його може робити, чи дієвим є антицелюлітний масаж, і чому під час сеансу у масажному кабінеті відбувається енергетичний обмін – у розмові з доцентом кафедри фізичної реабілітації, головою громадської організації «Українська асоціація фахівців масажу» Феліксом Філаком.

Скільки років ви практикуєте масаж?

- Я займаюся масажем з часів Путчу. Навчався масажу в Москві, а туди потрапив як керівник відділом реабілітації ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС у санаторії “Поляна”. У Москві я побачив інформацію про курси масажу, і через півроку приїхав туди повторно, хоч курси на той час були дуже дорогі — за цикл навчання потрібно було заплатити 5 тисяч рублів, а самі курси тривали у клініці Президента Єльцина. На той час в Україні не було подібних курсів мануальної терапії і масажу.

На Закарпатті масажисти працювали, але поставити масаж на наукову основу на той час не було, кому. І сьогодні цього рівня ми ще не досягли, потрібно ще працювати. Курсів сьогодні багато, на них йде, хто хоче, але якість таких навчань я піддаю сумніву. З метою кращого розвитку й популяризації масажу ми ініціювали створення Асоціації масажистів.

Проблема сьогодні ще й у тому, що люди не звикли до масажу, не бачать у ньому необхідності, на відміну від закордонних країн. Там знають про його лікувальний і релаксуючий ефект.

Чи уявляли ви себе масажистом у дитинстві?

- У дитинстві ніколи не думав, що стану масажистом. Щороку ходив на обстеження, бо грав футбол, тому планував працювати в медицині, уявляв себе у поліклініці. Але сталося інакше. Після закінчення університету я проходив інтернатуру у Великому  Березному. Тамтешній головний лікар хотів зробити мене завідувачем реанімації, але для цього я мав пройти курси в Києві. На той час ситуація була такою, що пройти курси мені не дозволили, а я став працювати в реабілітації ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС у санаторії “Поляна”. Невдовзі став завідувачем цього відділення. Реабілітаційний центр тоді був дуже відомим, кращим в Україні, на нього виділяли чималі кошти.

Чим для вас сьогодні є масаж?

- Масаж для мене — це задоволення, коли задоволений пацієнт. Із віком я помічаю, що й моїм м’язам краще, коли роблю масаж, адже рухаюся і я.

Чи вистачає на Закарпатті фахівців з масажу?

- Я вважаю, що на Закарпатті немає масажистів вищого гатунку. Я бачу, як вони роблять масаж, особливо, ті, що в санаторіях, і це не рівень. Я не хочу критикувати, а кажу це тому, що хочу, аби масаж робили ефективно.

Які хвороби можна лікувати масажем?

- Масажем можна лікувати астму, гіпертонічну хворобу,  зняти болі шлунково-кишкового тракту. Реабілітаційний масаж — це не тільки класичний, а й сполучно-тканинний, точковий тощо.

У яких випадках масаж заборонений?

- На щастя, більше масаж корисний, ніж шкідливий. Протипоказаний при психічних захворюваннях, гострих гарячкових станах, захворюваності крові, схильності до кровотеч, пухлинах, інфекційних хворобах.

А чи можна визначити хвороби людини під час масажу? Ви підказуєте своїм пацієнтам, що не так у них зі здоров’ям?

- Дуже чітко можна відчути спазм м’язів, припухлість тієї ділянки, що є проекцією зі сторони внутрішніх органів. Загострення радикуліту, звісно, одразу відчувається. Пацієнтам кажу одразу про хвороби. Нерідко некомпетентні масажисти труть лімфоузли, фантазують і створюють больові відчуття пацієнту. Труть і зону сонної артерії, від чого потім паморочиться голова.

Як ви ставитеся до антицелюлітного, медового масажу?

- По різному-ставлюся. Антицелюлітний вважаю ефективним, маю приклад, коли пацієнтка скинула два кілограми за місяць. Ми трохи змінили її режим, додали фізичних навантажень і робили масаж. Методику антицелюлітного масажу я описую у своїй книзі. Він робиться сильніше, але поступово. Пацієнта треба відчувати, і робити масаж до легкого болю.

Треба пройти хоч десяток таких процедур, а повертатися до антицелюлітного масажу через рік. Річ у тім, що до певної міри буде травматизація організму, тому треба дати час на відновлення. Ми розчинюємо внутрішню жирову тканину, яку ще можна розгладити. Обмінні процеси покращуються, відбувається відтік лімфи, так і діє цей масаж. Щоб розбити жирові бляшки, треба зробити певне фізичне зусилля. Паралельно з масажем і після нього рекомендую займатися фізичними вправами, плаванням, гімнастикою тощо.

Поважаю також тайський масаж. Це, по суті, розтягнення м’язів, зв’язок, сполучної тканини. Я вважаю, що його мають робити молоді люди, таянки, до 45 кілограм вагою. Хоча в Києві, до прикладу, такий масаж робить чоловік. Загалом тайський масаж триває півтори-дві години. Таянки розтягують м’язи, під час сеансу навіть сідають на пацієнта.

Як щодо SPA-масажу?

- SPA -масаж робиться іншими методами, але велосипед створювати нема чого. Я — за класичний масаж, а SPA — як допоміжний. Поганого він не зробить, але основним є класичний.

Скільки загалом повинен тривати масаж спини?

- Масаж спини триває в середньому 25 хвилин. Загальний масаж — 1.10 - 1.20 хвилин, як і антицелюлітний. Звичайного масажу можна проводити два курси в рік по 15 сеансів.

Щодо медового масажу, я не любитель. Мед липне на руки і масаж робити складніше, до того ж, це енергетично складно.

Тобто масаж взаємопов’язаний з енергією?

- Звісно! Масаж «витягає» з масажиста енергію. Між масажистом і пацієнтом встановлюється певне енергетичне коло. Особливо важлива у цьому плану хвостова частина спинного мозку, це вона “витягає” енергію. Пацієнт водночас бере від масажиста оздоровчу енергію. Тому науковці рекомендують після кожного сеансу розривати цей енергетичний контакт — перехрещенням рук і звичайним миттям їх теплою водою. До того ж, у масажному кабінеті повинна бути витяжка.

Якщо масажист приймає до 20 осіб у день, тоді, звичайно, відчувається фізичне та енергетичне виснаження. Але за добу організм відновлюється. Початкуючі масажисти й 5 людей не промасажують. Найбільша кількість людей, яку я приймав за один день – 26. Зрозуміло, що відчував моральне і фізичне виснаження після сеансів.  

Чи може масаж приносити больові відчуття?

- Легенькі болісні відчуття масаж може приносити. Початок масажу робиться легко, поглажуванням, потім потрібно запитувати пацієнта  про його відчуття, посилюючи масаж. Однак найважливіше — це робити лімфодренаж, про який забувають багато масажистів. Дуже важливо розподілити цю рідину у лімфовузли.

У масажиста повинна бути медична освіта?

- Медична освіта або освіта реабілітолога мусить бути. Без цього я масажистів не визнаю. Мусить бути базис, бо треба знати анатомію, патологію ,супутні захворювання. А в деяких санаторіях навіть історію хвороби не дивляться перед масажем. Масаж може нашкодити, і я знаю випадки, коли через масаж у людини наставало погіршення хвороб.

Яка різниця між чоловічим, жіночим і дитячим масажем?

- У чоловічому й жіночому масажах я не бачу різниці. А дитячий відрізняється тим, що більш ніжний. Потрібно більше слідкувати за станом дитини. Плавні, повільні прийоми поглажуваня, потихеньку наростання, а потім розминання. До року дітям робиться тільки поглажування, але не розминання. Дитині можна робити масаж з 3-тижневого віку подушечками пальців. 

Чим корисний релаксучий масаж і як часто його потрібно робити?

- Масаж стимулює життєвий процес. Масаж корисний для покращення обмінних процесів, тонусу шкіри, та й узагалі він приносить задоволення. Рекомендую його один раз у рік не менш, ніж 15 сеансів. Ну, 10 — це вже через бідність (Усміхається). Корисно робити масаж голови, обличчя, ліфтогенний, для зменшення зморшок подушечкам пальців. Для обличчя масаж потрібен всім. Коли людина перенапружена, потрібно робити релаксуючий масаж для задоволення. І взагалі масажисти в нас повинні працювати відкрито, мають бути салони, де роблять хороший масаж, але поки що цього немає.

 

 

Наталія Каралкіна,

великі фото - ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com