image

Ужгородський мультиінструменталіст став символом Братислави (ВІДЕО)

Свого часу Іван Голінка був своєрідним символом Ужгорода, але тепер він вже є символом словацької столиці

Іван Голінка - творчий самородок. Він сам змайстрував колись нехитру конструкцію з кількох музичних інструментів і міг заграти на ній різні популярні композиції. У лихі 90-і це, напевно, був його головний заробіток. Він грав на Корзо та Театральній площі в Ужгороді і став туристичною приманкою і своєрідним символом. 

Однак сталося так, що Іван раптово зник з Ужгорода. І ось днями ми побачили його в центрі Братислави, де він успішно тішив туристів на Різдвяному ярмарку. Кореспондент видання Prozak.info поговорив з вже колишнім ужгородським мультиінструменталістом про те, як склалася його подальша доля.

- Іване, років 15-20 тому ти раптово зник з Ужгорода. Куди подався?

- Я зрозумів, що своєю діяльністю в Ужгороді можна якось прожити, але розвитку не буде. Ні матеріального, ні духовного. Тому почав шукати себе в інших містах Європи. Досить довго був у Будапешті, але зрештою обрав для себе Братиславу. 

- Чому саме Братиславу?

- За багатьма чинниками. По-перше, ментальність близька нашій, та й мова зрозуміла. По-друге, Братислава дешевша за інші столиці західної Європи. Ну і по-третє, близькість ще кількох столиць - Відня, Праги та й того ж таки Будапешта.

- То ти тут вже живеш?

- Так, все законно, маю відповідні документи на проживання, то тут винаймаю квартиру і живу разом з дружиною. А син навчається по європам (усміхається).

- В Ужгороді ще хтось залишився з рідних? Ще є до кого їздити?

- Так, в Ужгороді ще мама і сестра. Вони живуть поруч і сестра фактично доглядає за мамою, а я час від часу до них приїжджаю. Але зізнаюся, вже досить давно не був. 

- У Братиславі тебе вже впізнають?

- Та не те слово, я тут знаменитість (посміхається). Одна відома група навіть запросила мене зніматися в своєму відеокліпі. Це група "Полемік", яка знімала кліп "Гора висока", а мене запросили знятися лише в маленькому епізоді, але потім відеорежисеру так сподобався мій типаж, що я знімався протягом всього кліпу.

 

- Ти коли грав в Ужгороді, то в тебе в конструкції були барабани, губна гармоніка та маленька клавіатура. Зараз щось помінялося, щось, бачу додалося...

- Так, зараз це вже доволі крупна конструкція, адаптована під мотоцикл. Попрацював і над звучанням.

47510113_779908702358096_9141065658711146496_n

- І де ти її тримаєш, не важко щоразу таку "махіну" вивозити на центральну площу?

- Ну то я, по-перше, не так далеко від центру живу, а зараз так взагалі винаймаю приміщення в самому центрі. тут поки все розкидане, але згодом я хочу тут зробити невеличкий музей і продавати сувеніри. Можливо, буду привозити оригінальні сувеніри з Ужгорода, яких тут немає. Щось таке наше особливе. 

IMG-3427

- Дивлюся, справи у тебе йдуть добре і маєш певні плани. Не хочу питати про денний заробіток, а на життя вистачає?

- Про денний заробіток я і сам тобі нічого не скажу (сміється). А на життя вистачає. Скажемо так, не бідую, вистачає і на винаймання житла і на харчування та інші витрати.

- А працюєш ти легально? Потрібні якісь дозволи?

- Так, тут потрібен дозвіл для вуличних музикантів та артистів. Але це зовсім мало. На день 1 євро. Незалежно від того, чи ти вийшов на роботу, чи ні. Але це дуже прийнятно.

- А дружина десь працює?

- Вона професійний екскурсовод. Добре вивчила все про Братиславу, а також про Відень та Будапешт. Отримала офіційний сертифікат. Вона має угоди з туристичними агентурами і її запрошують вести екскурсії для російськомовних туристів. 

- Як взагалі туристи реагують на тебе? Це щось для них екзотичне і несподіване?

- Прекрасно реагують. Звичайно, в Європі не я один мультиінструменталіст, але я намагаюся тримати свій певний стиль. У мене своєрідний репертуар. В принципі, відео можна подивитися в інтернеті. 

 

- Окрім того, що граєш на своїй полімузичній установці, ще чимось цікавим займаєшся?

- Віднедавна почав пробувати інші вуличні шоу-виступи. Зокрема, зараз популярною є левітація. Це коли вуличні актори ніби піднімаються над поверхнею землі. Так от, мої виступити зараз дуже потужні. Принаймні, кращі, ніж ті що я бачив у виконанні інших вуличних акторів. Навіть на ютубі простеньке відо з моїм виступом набрало вже майже 130 тисяч переглядів.

 

Також деколи експериментую з одягом і роблю такі образи сіамських близнюків, що також зараз досить популярно серед вуличних артистів у Європі. 

 

***

Іван Голінка дійсно відомий у Братиславі. З ним вітаються місцеві мешканці, як з добрим знайомим. Перед тим, як розпрощатися, ми зайшли до одного ресторанчику. Там його чудово знав персонал і ввічливо привітався з Іваном, а адміністратор відразу пішов до каси. Іван витягнув кілька жмень монет (добовий заробіток) і подав адміністратору. Адміністратор поміняв Іванові монети на купюри і пригостив вечерею. Поки ми вечеряли, заходило кілька людей і багато хто впізнаючи Івана, радо з ним віталися. Наш Іван дійсно там дуже популярний. І дуже шкода, що він не знайшов себе в Ужгороді.

Оксана Керестей, Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com