Немеш і партнери
image

Дайджест правових новацій на початку року для закарпатців

У січні 2016 року набуває чинності низка важливих законодавчих нововведень, про які варто знати: податкова реформа, зміна умов виходу на пенсію за вислугою років, закон про соціальні гарантії для заробітчан та оподаткування їх доходів, підвищення порогу індексації доходів населення, спрощення процедури держреєстрації бізнесу, нерухомості та спадщини, зона вільної торгівлі між Україною та ЄС. 

1. Розмір зарплатта пенсій у 2016 році

Відповідно до Закону про Держбюджет у 2016 році підвищення соцстандартів (прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати) буде проводитися двічі – 1 травня та 1 грудня. Станом на 1 січня розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму збережеться на тому ж рівні, в якому вони були встановлені з 1 вересня 2015.

Термін підвищення

Розмір мінімальної заробітної плати (грн)

Розмір прожиткового мінімуму (грн)

Для працездатних осіб

Для дітей віком до 6 років

Для дітей віком від 6 до 18 років

Для осіб, що втратили працездатність

З 1 січня

1378

1378

1167

1455

1074

З 1 травня

1450

1450

1228

1531

1130

З 1 грудня

1550

1550

1313

1637

1208

2. Підвищено поріг індексації доходів населення

Згідно з положеннями закону щодо стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики у 2016 році індексація грошових доходів населення буде проводитися в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (раніше – 101 відсоток).

Таким чином, навряд чи варто чекати на індексацію доходів населення найближчим часом, адже Державний комітет статистики з травня 2015 року публікує індекси споживчих цін на рівні не вище 102, 3%.

3. Податкова реформа

У останній день 2015 року Президент підписав прийнятий Верховною Радою закон про податкову реформу. Ставки ключових податків у 2016 році наведено у таблиці:

Назва податку

Ставка податку у 2015

Ставка податку у 2016

Податок з доходів фізичних осіб (ПДФО)

15%

18%

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)

Працівники – 3,6% від розміру заробітної плати.

Роботодавці - від 36,76% до 49,7 % від розміру заробітної плати залежно від класу професійного ризику виробництва

22%

(сплачує лише роботодавець)

Податок на прибуток підприємств

18%

18%

Податок на додану вартість

20%

20%

Більш детально про податкову реформу читайте у матеріалах ProZak:

Які податки будуть сплачувати закарпатці у 2016 році

Як буде оподатковуватися бізнес у 2016 році 

4. На пенсію за вислугою років лише у 55 років

Ще донедавна вчителі, лікарі, працівники сфери соціального забезпечення мали право вийти на пенсію за вислугою років у разі наявності спеціального стажу та без обмеження за віком. Однак 24 грудня Верховна Рада прийняла закон, яким з 1 січня 2016 року таке право надається лише по досягненню 55 років. Більш детально про це читайте у окремому матеріалі ProZak.

5. Встановлено соціальні гарантії для заробітчан

1 січня набирає чинності Закон від 05.11.2015 № 761-VIII «Про зовнішню трудову міграцію», яким зокрема визначено права трудових мігрантів на належні умови праці, соціальний захист і возз’єднання сім’ї. Відповідно до закону оподаткування доходів трудових мігрантів здійснюється в порядку та розмірах, встановлених державою перебування, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.

Більш детально про це читайте у матеріалі:

Доходи закарпатських заробітчан будуть оподатковуватися у країні перебування

6. В Україну заборонено ввозити авто старше 5 років

З 1 січня 2016 року в Україну заборонено ввезення автомобілів, що не відповідають екологічним вимогам стандарту Євро-5, який став обов'язковим в Європі з вересня 2009 року. Крім того, через два роки (з 1 січня 2018 року) в Україну буде заборонено ввезення автомобілів, які не відповідають стандарту "Евpo-6", тобто більше ніж три роки з року випуску. Посилення вимог до екологічних параметрів транспортних засобів під час ввезення в Україну вводиться відповідно до внесених змін до закону "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів". Таке зобов’язання Україна взяла на себе у зв’язку із підписанням Угоди про Асоціацію з ЄС.

При цьому податковим законодавством передбачено оподаткування автомобілів віком до 5 років та вартість яких перевищує 750 мінімальних заробітних плат(у 2016-му це 1, 033 млн грн). Ставка податку становить 25 тис. грн на рік.

7. Спрощення процедури держреєстрації бізнесу

З 1 січня розпочинається передача повноважень із держреєстрації юросіб та фізосіб-підприємців органам місцевого самоврядування, держадміністраціям, нотаріусам та акредитованим Мін’юстом суб’єктам. За органами юстиції залишиться реєстрація громадських формувань. Перехідний період триватиме до 30 квітня 2016 року. Відповідні нововведення пов’язані із набуттям чинності законом від 26.11.2015 року №835-VIII, яким викладено в новій редакції Закон "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Зміни спрямовані на реформування процедури реєстрації, забезпечення її оперативності, мінімізації кількості документів та процедур.

8. Спрощення процедури держреєстрації нерухомості

З 1 січня набираються чинності положення Закону від 26.11.2015 року щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Передбачено, що суб'єктами реєстрації будуть виконкоми місцевих рад, міські та районні держадміністрації, держреєстратори (в т.ч. нотаріуси), акредитовані суб'єкти (суб'єкти публічного права, серед співробітників яких не менше 3-х держреєстраторів). До акредитованих суб’єктів будуть належати і банки, які пройдуть процедуру акредитації у територіальному органі Мін’юсту.

Крім того запроваджується адміністративна відповідальність за порушення строків державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;  інформація, наявна в Державному реєстрі прав, буде відкритою як за об’єктом, так і за суб’єктом;  документи, що видаються за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав, заявник зможе отримувати як в електронному, так і в паперовому вигляді. При цьому документи, отриманні в електронній і паперовій формі, матимуть однакову юридичну силу

9. Спрощення процедури оформлення спадщини

1 січня набирає чинності Закон від 20.10.2014 року № 1709-VII про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо деяких питань спадкування. Закон спрощує процедуру оформлення спадщини і реєстрації прав громадян на успадковане ними нерухоме майно, насамперед на селі. Тепер мешканці сільських населених пунктів зможуть оформити необхідні документи за місцем проживання. Це не лише робить відповідні послуги більш доступними для спадкоємців, а й зменшить часові та грошові витрати на їх оформлення.

Крім того скасовується обов’язкове проведення оцінки майна і встановлюється нульова ставка оподаткування у випадках спадкування майна спадкоємцями першої та другої черги. Тобто у разі оформлення спадку від чоловіка, дружини, батьків, дітей, баби, діда, брата, сестри.

10. Україна та ЄС створять зону вільної торгівлі

З 1 січня 2016 року набула чинності Угода про Зону вільної торгівлі між Україною та ЄС (економічна частина Угоди про Асоціацію), яка передбачає поступове скасування ввізних і вивізних мит. Таким чином, вже у січі частина імпортних товарів з ЄС може подешевшати. Однак повноцінно ефект від зони вільної торгівлі українські споживачі відчують не раніше, ніж через 5 років, коли буде запроваджено нульову ставку мита. А до цього часу митна ставка буде зменшуватися щороку на 1%. Це стосується майже всіх груп імпортних європейських товарів – споживчих товарів, продуктів харчування, електроніки, побутової техніки, автомобілів, продукції машинобудування, алкогольних напоїв тощо.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com