Немеш і партнери
image

Дайджест правових новин за листопад для закарпатців

Наш юрист аналізує актуальні законодавчі акти, які були прийняті у листопаді

Пенсії, зарплати та соціальний захист населення

Розмір мінімальної зарплати та пенсії у проекті держбюджету на 2016 рік

Проектом Державного бюджету на 2016 рік, який розроблено Міністерством фінансів України, планується двоетапне підвищення соціальних стандартів (з 1 травня та з 1 грудня). Розмір мінімальної пенсії в травні має збільшиться з 1074 до 1130 грн, у грудні - до 1208 грн. Очікується, що мінімальна зарплата з 1 травня становитиме 1450 грн (сьогодні 1 378 грн), а в кінці року - 1550 грн.

Суд зобов’язав Кабмін переглянути розмір прожиткового мінімуму

18 листопада Київський апеляційний адміністративний суд оприлюднив текст судового рішення та видав виконавчий лист у безпрецедентній судовій справі за позовом київського правозахисника, керівника проекту «Відкритий Суд» Станіслава Батрина про перегляд розміру прожиткового мінімуму в Україні. Про цю справу ProZak повідомляв у дайджесті правових подій за 13 вересня. Вказаним рішенням суду дії уряду України визнано протиправними та зобов’язано Кабінет Міністрів:

- провести науково-громадську експертизу набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму в Україні;

- провести перегляд вмісту наборів непродовольчих товарів, продуктів харчування та послуг для основних соціально-демографічних груп населення та

- встановити справедливий розмір прожиткового мінімуму в Україні.

З текстом виконавчого листа у цій справі можна ознайомитися за покликанням

Пенсії для інвалідів 3 групи піднімуть до розміру 1074 грн

Кабінет Міністрів України вніс зміни до своєї постанови від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», якими забезпечив пенсійні виплати інвалідам ІІІ групи загального захворювання та виплату державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам у розмірі на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (тобто у розмірі 1 074 гривні). Читайте також: Закарпатські інваліди в грудні отримають підвищену пенсію

 

Новини трудового законодавства

Законопроект про відміну трудових книжок зареєстровано в парламенті

Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді проект закону, який скасовує необхідність подальшого ведення трудових книжок. У разі ухвалення цього закону та з моменту набрання ним чинності – 1 липня наступного року – інформація більше не буде дублюватися одночасно і на папері, і в електронній формі. Інформація збиратиметься лише в базі даних Пенсійного фонду.

При цьому міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус повідомив, що «трудові книжки, як документи, що засвідчують попередню трудову діяльність, залишаться у людей. Вони зможуть і далі використовувати їх для підтвердження трудового стажу».

Оподаткування доходів заробітчан

5 листопада Верховна Рада прийняла в цілому Закон «Про зовнішню трудову міграцію», стаття 19 якого передбачає, що оподаткування доходів трудових мігрантів здійснюється в порядку та розмірах, встановлених державою перебування, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.  Більш детально про це читайте у матеріалі: Доходи закарпатських заробітчан будуть оподатковуватися в країні перебування

Тим часом Комітет ВРУ пропонує не оподатковувати грошові перекази заробітчан

Такі зміни передбачені законопроектом "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо невключення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу банківських грошових переказів трудових мігрантів", який 16 листопада, був підтриманий Комітетом з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення. На думку членів Комітету, прийняття таких законодавчих змін сприятиме збільшенню обсягів коштів, які пересилатимуться трудовими мігрантами на територію України легалізованими шляхами.

Відповідальність роботодавців за порушення прав мобілізованих

26 листопада набув чинності Закон №734-VIII, згідно з положеннями якого юридичні та фізичні особи-підприємці несуть відповідальність у вигляді штрафу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання військових обов'язків чи альтернативної невійськової служби. Крім того запроваджена адміністративна відповідальність посадових осіб підприємств, установ, організацій (фізичних осіб - роботодавців) у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн).

Набула чинності антидискримінаційна поправка до Кодексу законів про працю

Відповідно до Закону № 785-VIII «Про внесення зміни до Кодексу законів про працю України щодо гармонізації законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації з правом Європейського Союзу» (набув чинності 26 листопада) розширена норма про рівність трудових прав – забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, в тому числі за ознаками гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, участі у страйку і т.д. Вказані зміни були внесені до статті 2-1 КЗпП.

Перенесення робочих днів у 2016 році

З метою створення сприятливих умов для святкування державних свят, а також раціонального використання робочого часу Кабінет Міністрів рекомендує керівникам підприємств, установ та організацій (за винятком органів Пенсійного фонду, Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта", Державної казначейської служби та банків) перенести у порядку і на умовах, установлених законодавством, у 2016 році для працівників, яким установлено п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, робочі дні з:

п'ятниці 8 січня - на суботу 16 січня;

понеділка 7 березня - на суботу 12 березня;

понеділка 27 червня - на суботу 2 липня.

Поліцейська реформа

Нововведення для водіїв

У зв’язку із прийняттям Закону «Про Національну поліцію», який набув чинності 7 листопада, були внесені зміни до законодавчих актів, які стосуються відповідальності за порушення правил безпеки дорожнього руху. Зокрема передбачені наступні нововведення: автоматична фотозйомка та відеофіксація порушень правил дорожнього руху; система штрафних балів за порушення ПДР, зафіксованих у автоматичному режимі; фіксовані розміри штрафів за порушення ПДР;  презумпція вини власника транспортного засобу; можливість сплати штрафу безпосередньо на місці вчинення правопорушення за допомогою безготівкових платіжних пристроїв. Про це йшлося у окремому матеріалі ProZak.

Крім того 13 листопада набула чинності оновлена Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затверджена спільним наказом МВС та МОЗ від 09.11.2015 № 1452/735). Більш детально про це читайте у спеціальному матеріалі ProZak.

Також в Міністерстві внутрішніх справ повідомляють, що патрульні поліцейські отримали на оснащення мобільні банківські термінали. З їх допомогою громадяни при бажанні матимуть змогу розрахуватися за вчинене адміністративне правопорушення на місці його скоєння. У майбутньому сплата штрафу на місці дасть змогу зменшити його наполовину.

Чи може поліція затримати особу без документів

Законом «Про Національну поліцію» конкретизовано та розширено перелік підстав для перевірки документів поліцейськими. У зв’язку з цим рекомендується носити при собі документ, що посвідчує особу. Але це не обов’язково має бути паспорт. Такими документами також є студентський квиток, водійське, службове чи пенсійне посвідчення, а також інший офіційний документ з вашими особистими даними та фотокарткою.

Водночас відсутність у громадянина документів не є підставою для його затримання поліцейським. Більш детально про це йдеться у спеціальному матеріалі ProZak.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com