Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень

Коли виплатять підвищені зарплати та пенсії, чи продовжать мораторій на перевірки, що відповів Президент на адресовані йому електронні петиції, що заважає завершенню процедури об’єднання територіальних громад, чому Нацбанк знизив облікову ставку, хто і для чого хоче легалізувати проституцію в Україні. Про це та інше читайте у нашому традиційному дайджесті.

1. Підвищені зарплати і пенсії виплатять у першій декаді жовтня

У зв’язку із внесенням змін до Державного бюджету в частині підвищення соціальних стандартів з 1 вересня 2015 року пенсіонери до 4 жовтня отримають, як доплату за вересень, так і підвищену пенсію за жовтень. При цьому підвищені зарплати для бюджетників будуть виплачені в першій декаді жовтня. Про це повідомив Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

2. Запропоновано встановити новий мораторій на перевірки

В парламенті зареєстровано законопроект, яким передбачається встановлення мораторію на проведення перевірок контролюючими органами до 30 червня 2016 року. Сутність мораторію полягає в обмеженні на 9 місяців можливості проведення перевірок 40 з 51 органів державного нагляду (контролю). Разом з тим, для окремих сфер, які не чинять значного впливу на малий та середній бізнес або потребують постійного державного контролю, зроблено виняток. Сюди віднесено контроль у сфері енергетики, в т.ч., атомної, авіаційної діяльності, захист прав споживачів, валютний та банківський контроль, захист економічної конкуренції тощо. На відміну від попереднього мораторію, законопроект передбачає створення прозорого механізму громадського контролю – єдиної публічної бази дозволів на проведення перевірок за зверненням фізичних осіб, що унеможливить вибірковий тиск на бізнес.

Встановлення мораторію підтримано Комітетом з питань промислової політики та підприємництва ВРУ.

3. Президент розглянув три електронні петиції

Зокрема, для забезпечення ґрунтовного та всебічного розгляду електронної петиції щодо закріплення у статті 27 Конституції України права громадянина України вільно володіти вогнепальною зброєю Президент П. Порошенко звернувся до Голови Конституційної Комісії, Голови ВРУ В. Гройсмана ініціювати скликання засідання робочої групи Конституційної Комісії з прав, свобод та обов'язків людини і громадянина із залученням до цієї роботи автора електронної петиції, представників різних політичних сил, державних органів, інститутів громадянського суспільства, вчених-правознавців, експертів.

Крім того Прем'єр-міністру України А.П.Яценюку запропоновано забезпечити комплексне та ґрунтовне опрацювання центральними органами виконавчої влади електронної петиції щодо скасування розмитнення і акцизного податку на імпорт авто та за підсумками цієї роботи ухвалити необхідні рішення.

На петицію «Призначити М.Саакашвілі Прем’єр-міністром України» Президент відповів, що згідно з положеннями чинної Конституції це питання не належить до його компетенції. При цьому умовою призначення Прем'єр-міністра України є особиста згода кандидата. Однак М.Саакашвілі з цього питання не висловлювався.

4. Для завершення процедури об’єднання територіальних громад потрібні законодавчі зміни

«159 об’єднаних територіальних громад 25 жовтня оберуть депутатів місцевих рад та їх голів. Щоб не заблокувати процес роботи цих місцевих рад, необхідно здійснити перереєстрацію більше трьохсот сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад та їх виконавчих комітетів. Також необхідно забезпечити державну реєстрацію припинення сотень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих комітетів. Ця робота вимагає оперативності, а отже – оптимальної процедури», - пояснив Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода. У зв’язку з цим Мінрегіонбуд звернувся до ВР з проханням розглянути проект закону № 3106 «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей державної реєстрації органів місцевого самоврядування як юридичних осіб».

Більш детально про це читайте у спеціальному матеріалі на ProZak.info:

Закарпатські громади не зможуть функціонувати без законодавчих змін

5. Нацбанк вчергове знизив облікову ставку

З 25 вересня облікова ставка НБУ (відсоток, під який Нацбанк видає кредити комерційним банкам; індикатор оцінки вартості грошових ресурсів) становить 22%. Відповідне рішення закріплене у Постанові Правління НБУ від 24 вересня 2015 року № 627 "Про регулювання грошово-кредитного ринку”. Це вже друге поспіль зниження облікової ставки у цьому році. Зокрема у серпні її знизили з 30 до 27%. Таке пом’якшення грошово-кредитної політики Нацбанк пояснює тим, що в Україні нібито уповільнилися процеси інфляції (знецінення грошей) і навпаки почалася дефляція (здорожчання грошей). При цьому в Нацбанку стверджують, що заплановане підвищення адміністративних цін і тарифів, а також дострокове збільшення заробітних плат та соціальних виплат, ініційованого Урядом, не буде мати значного впливу на інфляцію. Водночас ще у серпні експерти відзначали, що зниження облікової ставки здебільшого здійснюється для того, щоб привабити іноземних інвесторів, переконати їх у стабілізації вітчизняної економіки.

Читайте також: Що означає зниження облікової ставки НБУ

6. Оформити право власності на землю можна буде всього за 2 візити в держустанови

23 вересня на виїзному засіданні Кабінету Міністрів у Полтаві було презентовано пакет реформ, спрямованих на розвиток земельних відносин в Україні. Для спрощення процедури оформлення у власність земельних ділянок розробляється система, яка передбачає всього два візити громадянина до органів державної влади. Перший раз – для подання заяви про отримання земельної ділянки, другий – для оформлення документа, який посвідчує право власності. Всі бюрократичні процедури, пов’язані з оформленням землі, пропонується покласти на Центри надання адміністративних послуг.

Читайте до теми: Як закарпатцям законно отримати земельну ділянку

7. Вимагати від кандидатів у депутати довідку від психіатра неконституційно

Влітку у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №2118а, яким передбачалося, що кандидат у народні депутати при реєстрації в ЦВК повинен надати медичну довідку про проходження психіатричного та наркологічного огляду. Мета проекту - не дозволити особам з психічними розладами реєструватися кандидатами в нардепи і ганьбити країну. Однак профільний Комітет ВР з питань правової політики пропонує відхилити законопроект. При цьому Головне науково-експертне управління ВРУ у своєму висновку посилається на те, що в Конституції чітко вказані вимоги до особи, яка може бути обрана народним депутатом (громадянин України, який досяг 21 року, має право голосу, протягом останніх 5 років проживає в Україні, не має судимості), а тому відомості, які вказуються в медичній довідці за результатами психіатричного та наркологічного огляду, не мають юридичного значення для прийняття рішення ЦВК про реєстрацію особи як кандидата в народні депутати

8. Депутат пропонує легалізувати проституцію як вид підприємницької діяльності

Народний депутат Андрій Немировський зареєстрував у Верховній Раді законопроект "Про регулювання проституції та діяльності секс-закладів". Як вказано у пояснювальній записці, «із розвитком України, як європейської держави, постає необхідність  правового регулювання у сфері проституції та діяльності секс-закладів». Яким є зв’язок між європейським вибором України та проституцією, депутат не уточнює, однак посилається на досвід Нідерландів, Німеччини, Греції та Латвії, а також порівнює ціни на послуги повій у цих країнах. При цьому найбільш обговорюваними в суспільстві (у т.ч. в мережі Інтернет) стали наступні положення скандального законопроекту:

- держава сприяє розвитку секс-закладів, вживає заходів підвищення іміджу праці повій, сприяє діяльності професійних спілок та громадських організацій у сфері проституції, діяльності секс-закладів (стаття 7);

- реалізацію державної політики у сфері проституції та діяльності секс-закладів здійснює Кабінет Міністрів України безпосередньо та через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина (стаття 9).

Прикінцевими положеннями законопроекту пропонується виключити з тексту Кримінального кодексу статтю 302 "Створення або утримання місць розпусти та звідництво".

9. Борг за кредитним договором може стягуватися в іноземній валюті

Але виключно у разі, якщо це передбачено договором. Такою є правова позиція Верховного суду України у справі № 6-190цс15 за позовом «Укргазбанку» про стягнення заборгованості за кредитним договором в іноземній валюті

Зокрема, на думку суддів ВСУ, не суперечить чинному законодавству України стягнення заборгованості за кредитним договором в іноземній валюті, якщо саме вона надавалась за договором і позивач просить стягнути суму у валюті. Разом зі стягненням заборгованості в іноземній валюті суд вправі стягнути і відсотки за кредитним договором в іноземній валюті, оскільки такий відсоток є не фінансовою санкцією, а платою за користування грошима.

При цьому вирішуючи спір про стягнення боргу за кредитним договором в іноземній валюті, суд повинен встановити наявність у банку ліцензії на здійснення операцій з валютними цінностями, а встановивши зазначені обставини, - стягнути грошову суму в іноземній валюті.

У своїй правовій позиції Верховний суд керувався статтями 533, 1054 Цивільного кодексу, статтею 2 Закону «Про банки і банківську діяльність», статтею 5 Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання та валютного контролю»

10. Начальників поїздів набиратимуть на конкурсній основі

Однак все не настільки революційно, ніж, наприклад, з набором до поліції. Спочатку взяти участь у конкурсі на вакантні посади начальників поїздів буде запропоновано начальникам поїздів, у яких закінчився контракт, а також провідникам пасажирських вагонів. Після затвердження нового стандарту на зазначені посади добиратимуть за рядом вимог: наявність повної вищої освіти відповідного напряму підготовки, не менше двох років стажу роботи в сфері обслуговування пасажирів на шляху прямування поїзда, задовільний стан здоров’я та відсутність медичних протипоказань до виконання службових обов’язків, відсутність правопорушень за останні роки роботи, висока стресостійкість, уміння приймати рішення в складних ситуаціях та лідерські якості. А для фірмових поїздів та поїздів міжнародного сполучення одним з критеріїв буде знання іноземних мов. Претенденти, які відповідають вимогам, але не прийняті на роботу, будуть зараховані до резерву, а в разі вивільнення вакансії будуть призначені на посаду без повторного проходження конкурсу.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com