Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень для закарпатців

Читайте у нашому традиційному дайджесті про закон щодо підвищення зарплат та пенсій, скасування спецмит на імпорт автомобілів, незаконність підвищення тарифів на електроенергію для населення, строки передвиборчої агітації та інші важливі новини.

1. Верховна Рада внесла зміни до Держбюджету щодо підвищення зарплат та пенсій

У попередньому дайджесті ми повідомляли про зміст зареєстрованого у парламенті урядового законопроекту про внесення змін до Державного бюджету на 2015 рік щодо підвищення зарплат та пенсій. У четвер, 17 вересня цей документ був прийнятий 340 голосами депутатів Верховної Ради. Таким чином, розмір мінімальної заробітної плати для працівників бюджетної сфери зросте з 1218 до 1378 грн.

Наразі закон готується на підпис Президенту та набуде чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Більш детально про підвищення соціальних стандартів читайте в інформаційному повідомленні на сайті Верховної Ради.

2. Суд зобов’язав Кабмін переглянути рівень прожиткового мінімуму в Україні

Минулого тижня ми також повідомляли про позов київського адвоката Станіслава Батрина до Кабінету Міністрів про незаконність існуючого прожиткового мінімуму в Україні. 17 вересня 2015 року Окружний адміністративний суд міста Києва завершив розгляд цієї справи і зобов'язав Кабінет Міністрів вжити передбачені законодавством заходи та провести науково - громадську експертизу набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму в Україні, а також переглянути вміст наборів непродовольчих товарів, продуктів харчування та послуг для основних соціально-демографічних груп населення. Суд також зобов'язав Кабінет Міністрів встановити розмір прожиткового мінімуму на 2015 рік в порядку та на підставі положень Закону “Про прожитковий мінімум”.

3. Українцям скасують спецмита на імпортні автомобілі

З 30 вересня 2015 року в Україні будуть відмінені спецмита на імпорт автомобілів. Відповідне рішення було прийняте 10 вересня Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі. Про це повідомляє газета «Урядовий кур’єр».

Зокрема, Комісія встановила, що національні інтереси України потребують скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну легкових автомобілів незалежно від країни походження. Відповідне рішення було прийняте в результаті розгляду матеріалів Мінекономрозвитку про необхідність скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну легкових автомобілів та на підставі положень Домовленості про правила та процедури врегулювання суперечок Світової організації торгівлі (СОТ).

Спецмита були запроваджені в 2013 році терміном на 3 роки. Зокрема, з 14 квітня 2014 на легкові автомобілі з бензиновими двигунами об'ємом 1-1,5 л ставка спецмита встановлювалася на рівні 4,31%, а з 14 квітня 2015 року - 2,15%. На авто з бензиновими моторами об'ємом 1,5-2,2 л з 14 квітня 2014 ставка становила 8,63%, а з 14 квітня 2015 року - 4,32%. Нещодавно СОТ своїм рішенням рекомендувала Україні скасувати спеціальні мита на імпорт автомобілів.

4. Суд визнав незаконним підвищення тарифів на електроенергію

Окружний адміністративний суд міста Києва визнав незаконною та нечинною з моменту її прийняття постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 220 від 26.02.2015 року «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню». З офіційним текстом рішенням суду можна ознайомитися за посиланням.

Своє рішення суд мотивував тим, що в силу частини 2 статті 12 Закону «Про електроенергетику» (в редакції, яка була чинною на момент прийняття постанови) повноваженнями щодо встановлення тарифів на електричну енергію, що відпускається населенню для побутових потреб, був наділений інший орган (з іншою назвою) – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ). Відтак оскаржувана постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) була прийнята з перевищенням повноважень цим органом.

Повноваженнями встановлювати тарифи на електроенергію НКРЕКП була наділена лише Законом "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії" № 514-VIII від 04.06.2015, який набув юридичної сили 16.07.2015 (тобто майже через 5 місяців з моменту прийняття незаконної постанови).

5. Розпочав роботу веб-портал доступу до публічних фінансів

У Міністерстві фінансів представили офіційний портал на якому у відкритому доступі розміщується інформація про рух коштів на Єдиному казначейському рахунку. На думку міністра Наталії Яресько, ця революційна ІТ-платформу дозволить зробити більш прозорим використання державних коштів. Після завершення реалізації проекту всі громадяни України зможуть у вільному доступі і абсолютно безкоштовно ознайомитися з використанням коштів держбюджету. При цьому з 1 січня 2016 року будуть доступні транзакції не тільки державного казначейства, але і всі дані за держбюджетом, включаючи комунальні підприємства та інше.

Сайт доступний за адресою http://e-data.gov.ua/

6. Зміни у законодавстві про держзакупівлі

Верховна Рада підтримала урядовий законопроект про приведення держзакупівель у відповідність з міжнародними стандартами та вжиття заходів з подолання корупції. Документом передбачено, що він застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг, за умови, що вартість закупівлі товару, послуги дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень. Закон готується на підпис Президенту

7. До уваги підприємців: Мінфін видаватиме узагальнюючі податкові консультації

З 1 вересня набули чинності зміни до Податкового кодексу щодо надання податкових консультацій. Передбачено, що консультації, крім узагальнюючих, надаються: в усній, письмовій або електронній формі. Консультації у письмовій чи електронній формі підлягають обов'язковому розміщенню на сайті контролюючого органу, який їх надав, протягом 10 календарних днів після дня надання таких консультацій без зазначення найменування (прізвища, ім'я, по батькові) платника податків та його податкової адреси.

Періодичне узагальнення податкових консультацій, які стосуються значної кількості платників податків або значної суми податкових зобов'язань проводить Міністерство фінансів України та затверджує наказом узагальнюючі податкові консультації, які підлягають оприлюдненню, у тому числі на його офіційному веб-сайті, протягом 5 календарних днів.

При цьому, нововведення надають право платнику податків оскаржити до суду як надану йому індивідуальну податкову консультацію, викладену в письмовій або електронній формі, так і наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору. Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

8. Температура повітря в житлових кімнатах не повинна бути нижчою за 18°С, - МОЗ України

Міністерство охорони здоров`я надало Кабінету Міністрів рекомендації щодо можливого зниження мінімально допустимої температури у житлових приміщеннях з 18°С до 16°С.

Зокрема, міністерством зроблений висновок, що розрахункова температура повітря в житлових кімнатах не повинна бути нижчою за 18°С. Більш низькі температури у приміщеннях (особливо у зоні дихання дітей на висоті 1 м від підлоги, де температура повітря буде нижче ніж запропоновані 16 °С), можуть сприяти переохолодженню організму людини (за рахунок збільшення тепловтрат при диханні повітрям з температурою 16 °С, збільшення тепловтрат за рахунок зниження температури огороджувальних конструкцій), що буде сприяти загостренню хронічних захворювань та виникненню захворювань органів дихання та розповсюдженню інфекційних захворювань. Крім того, зниження температури повітря у житловому приміщенні може призвести до порушення нормативного повітрообміну (за рахунок утеплення вікон та балконних дверей) та збільшення вологості у приміщеннях квартири. Це також може спричинити ураження огороджувальних конструкцій пліснявими грибами, що є ризиком виникнення алергічних захворювань і захворювань органів дихання.

9. Доходи військовослужбовців на період їх участі в АТО звільняються від військового збору

9 вересня набув чинності Закон про внесення змін до Податкового кодексу щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції. Керуючись нормами цього закону Державна фіскальна служба в листі від 09.09.2015р. №21383/5/99-99-17-02-01-16 надала роз’яснення, що доходи військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, отримані у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) з 09.09.2015 р. на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції, звільняються від оподаткування військовим збором. При цьому порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором має бути визначений Кабінетом Міністрів України.

10. ЦВК нагадала про строки передвиборчої агітації

Центральна виборча комісія ухвалила постанову «Про забезпечення дотримання порядку проведення передвиборної агітації на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року», якою звернулася до всіх місцевих організацій політичних партій та громадян України, які мають намір взяти участь у місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, щодо безумовного дотримання порядку та строків проведення передвиборної агітації, визначених законодавством України про місцеві вибори.

Зокрема, в ЦВК наголошують на тому, що передвиборчу агітацію можна розпочинати виключно після реєстрації кандидатів. Висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочнеться з 21 вересня.

Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com