Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень для закарпатців

 

У черговому дайджесті читайте про зміни до Конституції про децентралізацію влади, закон про місцеві вибори, відкритий доступ до реєстрів майна, фото- та відео-фіксацію порушень ПДР, удосконалення системи електронного адміністрування ПДВ, новий порядок повірки лічильників та багато іншого.

1. Подіями в Мукачеві займеться парламентська ТСК

Народні депутати 287 голосами «за» підтримали створення тимчасової слідчої комісії з питань розслідування обставин конфлікту, що мав місце у Мукачеві Закарпатської області. Про те, як голосували закарпатські нардепи, читайте у матеріалі ProZak та на сайті парламенту.

Основним завданням Тимчасової слідчої комісії є здійснення парламентського контролю за станом забезпечення неупередженого та прозорого розслідування обставин конфлікту в Закарпатській області. Не пізніше двохмісячного терміну ТСК має представити звіт про свою діяльність.

До складу ТСК увійшли 14 депутатів, що представляють всі фракції і депутатські групи: Андрій Антонищак, Сергій Каплін, Іван Мельничук, Валерій Пацкан («Блок Петра Порошенка»), Антон Геращенко, Валерій Лунченко, Андрій Тетерук («Народний фронт»), Павло Костенко, Тарас Пастух («Об’єднання «Самопоміч»), Ігор Мосійчук (Радикальна партія Олега Ляшка), Іван Крулько («Батьківщина»), Михайло Папієв («Опозиційний блок»), Сергій Мельничук («Воля народу»), Дмитро Святаш («Відродження»).

2. Зміни до Конституції про децентралізацію направлено на перевірку до КСУ

Законопроект №2217а про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) включено до порядку денного другої сесії ВР і скеровано до Конституційного Суду для одержання висновку щодо його відповідності вимогам статей 157 і 158 Конституції.

Водночас експерти дають не надто втішні коментарі з цього приводу.

Зокрема д.ю.н., директор НДІ порівняльного публічного права та міжнародного права УжНУ, радник голови КСУ (2008-2010) Михайло Савчин відзначає, що «в країні не існує чіткої візії конституційної реформи - дотепер Конституційна комісія не оприлюднила Концепцію внесення змін до Конституції». Вчений наголошує, що у разі надання Конституційним Судом позитивного висновку на внесений Президентом конституційний законопроект він підлягає схваленню принаймні більшістю від загального складу Верховної Ради (226 голосів депутатів). Однак у разі внесення певних змін до тексту законопроекту на стадії попереднього схвалення він не може бути схвалений одразу на наступній сесії парламенту. Для цього буде необхідний ще один висновок Конституційного Суду - стаття 159 Конституції чітко зазначає, що Верховна Рада взагалі не може приступати до розгляду конституційних законопроектів без позитивного висновку Конституційного Суду. При цьому, на думку Михайла Савчина, законопроект містить низку недоліків: окремі його положення суперечать європейській правовій традиції, у тексті законопроекту наявні колізії, неточно визначається принцип субсидіарності тощо.

У свою чергу голова Українського юридичного товариства Олег Березюк наголошує на тому, що відповідно до статті 5 Конституції України право визначати і змінювати конституційний лад належить виключно народу України. Якщо ми зараз вносимо зміни до Конституції, і Крим, а також частина Луганської та Донецької області, які зараз окуповані, не беруть участь у цьому, то ми фактично легітимізуємо ЛНР і ДНР та визнаємо окупацію Криму. Відтак, на думку юриста, Конституційний Суд повинен дати негативний висновок щодо цих змін.

3. Рада призначила дату місцевих виборів та прийняла закон, що регулює порядок їх проведення

Депутати відповідно до Конституції визначили дату місцевих виборів – 25 жовтня. Це передбачено Постановою №2148а "Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році". Вибори відбудуться на всій території України, крім Криму та окупованих районів Донецької і Луганської областей.

Раніше, 13 липня було прийнято закон про місцеві вибори. Згідно із законом:

Вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об'єдналися у сільську громаду), селища, територія утвореної відповідно до Закону «Про добровільне об'єднання територіальних громад »об'єднаної сільської, селищної територіальної громади.

Вибори депутатів ВР АРК, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою у багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій, блоків місцевих організацій політичних партій із закріпленням кандидатів у територіальних виборчих округах, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, який збігається з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, по території міста відповідно до існуючого адміністративно-територіальним устроєм або територією об'єднаної міської територіальної громади.

Вибори міського (міст, кількість виборців в яких дорівнює або більше ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, який збігається відповідно з територією міста відповідно до існуючого адміністративно-територіальним устроєм або територією об'єднаної міської громади.

Вибори сільського, селищного, міського (міст, кількість виборців у яких менше ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія відповідного села (кількох сіл, жителі яких добровільно об'єдналися у сільську громаду), селища, територія об'єднаної сільської, селищної громади, територія міста.

Вибори старости проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія відповідного населеного пункту (села або селища) у складі об'єднаної сільської, селищної, міської територіальної громади.

4. Відомості державних реєстрів майна стануть загальнодоступними

Це, зокрема, стосується Єдиного державного реєстру транспортних засобів, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також Державного земельного кадастру. За прізвищем особи можна буде знайти у перелічених реєстрах інформацію про майно, яким вона володіє. Але не всю. Окрема інформація буде закритою так, як того вимагає законодавство про захист персональних даних.

Насамперед відкритою буде інформація про місце розташування житла (область, район, населений пункт), його площу та дату придбання. Однак з метою захисту приватності закритою буде інформація про точну адресу квартири чи будинку. Те саме стосується транспортних засобів. У Реєстрі можна буде знайти інформацію марку, рік випуску та об’єм двигуна автомобіля, яким володіє конкретна особа, але без вказівки на номерний знак. Що стосується земельних ділянок, то у Державному земельному кадастрі буде відкритою інформація про місце розташування (область, район), площу і дату придбання ділянки без вказівки на її точну адресу і назву населеного пункту, в якому вона розташована.

Відповідні зміни пов’язані із прийняттям Закону про посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції, який Верховна Рада прийняла 14 липня. Закон направлено на підпис Президенту. Передбачено, що він набуде чинності через 2 місяці з дати його опублікування.

5. Оновлено функції електронного реєстру корупціонерів

Раніше пошук можна було здійснювати лише за прізвищем, ім’ям, по батькові. І в разі помилки, система видавала відповідь, що особу не знайдено.

«Тепер можна шукати за такими показниками: прізвище, ім’я по батькові, місце роботи під час вчинення корупційного правопорушення, склад корупційного правопорушення, вид покарання або стягнення, спосіб вчинення дисциплінарного проступку, вид дисциплінарного стягнення. Також реєстр буде надавати розширену інформацію про особу», - повідомила під час прес-конференції Перший заступник Міністра юстиції України Наталія Севостьянова.

Крім того щодня буде доступний файл для скачування з інформацією про осіб, які потрапили до цього реєстру нещодавно.

Наразі реєстр працює в тестовому режимі. Перейти на ресурс можна з веб-сайту Міністерства юстиції http://minjust.gov.ua/ua

6. В Україні запровадять систему автоматичної фото- та відеофіксації порушень ПДР

Відповідні новації передбачено Законом №273-VIII, який був прийнятий 14 липня. Законом передбачено, що в Україні запровадять системи автоматичної фіксації порушень ПДР за допомогою технічних засобів з функціями фото- та відеофіксації., як у країнах Європи. При цьому квитанції за зафіксовані в автоматичному режимі порушення будуть надходити на адресу власників авто разом із доданими фото- чи відеодоказами. Після цього у власника авто буде час на те, щоб зрозуміти, чи він керував машиною в момент здійснення порушення, чи інша особа, якій авто передавалось. Кожен матиме право оскаржити таке рішення в суді, а також отримати інформацію про фіксацію порушення ПДР на телефон чи електронну пошту.

Працівників патрульної поліції та інші підрозділи наділять правом стягувати штрафи на місці порушення. Детальніше про ці новації читайте у матеріалі ЮрЛіги.

7. Систему електронного адміністрування ПДВ буде удосконалено

16 липня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект 2173-а "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість". У законопроект вносилися зміни прямо в сесійній залі, тому його положення варто проаналізувати вже після його опублікування. При цьому згідно з пояснювальною запискою до законопроекту запропоновані наступні зміни:

- можливість відображення податкового кредиту на підставі "запізнілих" податкових накладних протягом 365 днів;

- надання платнику податку інформації про рух коштів на його рахунках в системі електронного адміністрування податку;

- скасування розрахунку частки використання товарів / послуг в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях;

- виключення з числа реквізитів податкової накладної місцезнаходження та виду договору;

- обнулення реєстраційного ліміту на 01.07.2015 р з подальшим урахуванням від'ємного значення ПДВ з декларації за червень, наявної переплати по ПДВ і так званого овердрафту та інші зміни.

8. Подати заяву про реєстрацію шлюбу можна буде через Інтернет

Відповідно до наказу Міністерства юстиції №1187/5 у місті Києві, Київській та Одеській областях запроваджується пілотний проект щодо подання заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет. Громадяни зможуть подати заяви у сфері державної реєстрації актів цивільного стану з накладенням електронних цифрових підписів або звернення з формування таких заяв через мережу Інтернет з використанням веб-порталу «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану».

Наказом затверджено порядок роботи веб-порталу, який у себе також включає перелік послуг, що будуть надаватися з його допомогою. При цьому передбачено, що у разі направлення заяви або звернення щодо державної реєстрації шлюбу користувачу необхідно не пізніше трьох робочих днів після отримання повідомлення про результати її/його розгляду звернутись особисто до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для підписання заяви, сформованої на підставі звернення.

9. Новий порядок повірки лічильників

Постановою Кабінету Міністрів від 8 липня 2015 р. №474 затверджено Порядок подання засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку, обслуговування та ремонт.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок виконавців.

Встановлено, що виконавець не пізніше ніж за місяць до настання терміну проведення періодичної повірки вимірювального обладнання або протягом 3х робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом направлення повідомлення за затвердженою формою рекомендованим листом з повідомленням про вручення або іншим способом, що підтверджує отримання його споживачем. Споживач забезпечує в зазначений у повідомленні строк доступ до лічильника. У разі неможливості забезпечити доступ, споживач не пізніше ніж за 10 календарних днів до настання цього терміну інформує про це виконавця. Інший термін доступу до засобу вимірювань споживач і виконавець погоджують, зокрема шляхом обміну листами.

10. Нова форма довідки про доходи

Зміни в форму внесені згідно з Наказом Міністерства соціальної політики від 05.06.2015.

Тепер в довідці про доходи слід вказувати не тільки суми нарахованих зарплати та інших нарахувань, але і податок з доходів фізичних осіб. Відповідні довідки видаються роботодавцем або вузом для звернення за житловою субсидією

11. Удосконалено механізм надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій

ЖЕКи та інші підприємства, які надають послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій зобов’яжуть складати акти про надання послуг по кожному будинку та кожній послузі. Крім того виконавець буде зобов’язаний вести облік доходів та видатків, які він здійснює відповідно до законодавства для надання кожної послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, згідно з встановленим переліком.

Відповідні зміни передбачені законопроектом, прийнятим парламентом у першому читанні.

12. Зареєструвати повідомлення або декларацію про початок будівництва можна онлайн

16 липня представлені електронні послуги у сфері будівництва - реєстрація повідомлень і декларацій про початок підготовчих робіт та про початок будівельних робіт. Для цього слід зайти на сайт https://e-dabi.gov.ua/, ввести свої дані, поставити електронний підпис - і документ автоматично направлять в потрібний територіальний департамент або управління Держархбудінспекції. Декларація, зареєстрована з відповідним номером у єдиному реєстрі, надійде на електронну пошту.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com