Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень для закарпатців

 

Про проект нового Трудового кодексу, військовий збір у концепції податкової реформи, оновлений порядок виплати допомоги по безробіттю та інші актуальні новини законодавства

1. Прем’єр міністр наполягає на необхідності ухвалення нового Трудового кодексу

Під час засідання колегії Мінсоцполітики Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк наголосив на необхідності ухвалення Верховною Радою спільно напрацьованого з Кабміном проекту Трудового кодексу. Крім того, на думку прем’єра, повинен бути невідкладно розроблений та внесений на розгляд Уряду закон про Національне агентство з питань зайнятості. Його створять як альтернативу Службі зайнятості. Як зауважив прем’єр-міністр, служба зайнятості не дає роботи, а лише витягує гроші з бюджету і час у людей, які хочуть працевлаштуватися.

Арсеній Яценюк висловив сподівання, що парламент або на позачерговій, або на черговій сесії ухвалить відповідний закон разом із Трудовим кодексом.

Зареєстрований парламенті проект Трудового кодексу передбачає низку новел. Зокрема анонсовано наступні зміни:

- встановлюється вимога обов’язкового укладення трудового договору між працівником та роботодавцем;

- тривалість щорічної основної відпустки збільшується з 24 до 28 днів (за роботу з ненормованим графіком можуть надати додаткову відпустку тривалістю 7 днів, якщо це передбачено трудовим договором);

- введення додаткової підстави для звільнення працівників: розголошення службової чи комерційної таємниці;

- додаткові гарантії для вагітних: заборона встановлювати випробувальний термін при прийнятті вагітних на роботу; збереження середнього заробітку на час проходження медичного огляду, пов’язаного з вагітністю тощо;

- законодавча регламентація відеоспостереження за працівниками на робочому місці та інші новели.

2. Військовий збір можуть об’єднати з податком на доходи фізосіб та єдиним соцвнеском

Такі зміни пропонуються в рамках обговорення концепції податкової реформи, яку закликав пришвидшити Президент Петро Порошенко. Зокрема пропонована ідея передбачає об’єднання податку з доходів фізичних осіб, єдиного соціального внеску та військового збору у один податок на заробітну плату. Раніше передбачалося, що військовий збір встановлюється тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України (п. 16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України).

Крім того Президент закликав депутатів повернутися до обговорення необхідності запровадження податку на розкіш і заявив, що не підпише податкову реформу, якщо вона не передбачатиме збереження єдиного податку для малого та середнього бізнесу.

3. Президент підписав закон про заборону невигідних тарифів на житлово-комунальні послуги

Законом передбачено, що встановлення цін / тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається. Відтак з часом це може потягнути за собою чергове здорожчання тарифів на компослуги для населення.

Вказаний закон належить до переліку тих законодавчих актів, які Україна мала ухвалити для отримання чергового траншу МВФ.

4. Оновлено порядок надання допомоги по безробіттю

Новий порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затверджено наказом Мінсоцполітики №613. Основні новації стосуються особливостей надання допомоги по безробіттю внутрішньо переміщеним особам, розмір якої тепер визначається за місяці, що передують початку перерви страхового стажу, що стався з поважних причин. При цьому допомога по безробіттю за календарний місяць не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на відповідний рік, і не може бути менше мінімального розміру, що встановлюється правлінням Фонду (сьогодні це 544 грн).

Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості з восьмого дня після реєстрації безробітного. Розмір допомоги по безробіттю визначається на підставі відомостей Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування залежно від страхового стажу, заробітної плати (доходу), а також довідок про грошове забезпечення, виданих особі військовими комісаріатами, де таке особа перебувала на обліку, військовими частинами, органами, де особа проходила службу.

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю застрахованим особам не може перевищувати 360 календарних днів (особам передпенсійного віку - не більше 720 календарних днів) протягом 2 років з дня її призначення.

Залежно від тривалості безробіття допомога по безробіттю зменшується і виплачується у відсотках до визначеного розміру:

- Перші 90 календарних днів - 100%;

- Протягом наступних 90 календарних днів - 80%;

- У подальшому - 70%.

5. Набув чинності закон про звільнення платників єдиного податку від застосування касових апаратів

23 липня офіційно опублікований і набрав чинності Закон від 1 липня № 569-VIII про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій. Відтепер реєстратори розрахункових операцій (касові апарати) не застосовують платники єдиного податку: а) першої групи; б) другої і третьої груп незалежно від виду діяльності, якщо протягом календарного року їхній дохід не перевищує 1 млн грн. У разі, якщо обсяг доходів за календарний рік перевищить 1 млн грн, використання РРО для платника єдиного податку є обов’язковим.  Про ці зміни ми уже писали у одному з попередніх дайджестів.

6. Споживачам будуть повідомляти про причини та тривалість відключення електроенергії

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 24 червня 2015 року №397 внесено зміни до Інструкції про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання. Зокрема передбачається, що про причини і терміни застосування заходів з обмеження та / або відключення електроенергії підприємства електроенергетики повідомляють споживачам через засоби масової інформації, в тому числі на офіційному веб-сайті, не пізніше наступного дня.

7. Відмінено граничний розмір орендної плати за землю

Закон «Про внесення зміни до статті 288 Податкового кодексу України щодо граничного розміру орендної плати», прийнятий 30 червня, набув чинності у п’ятницю, 24 липня. Відтепер річний розмір орендної плати може перевищувати граничний розмір, встановлений у підпункті 288.5.2 ПК (а саме – 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки), у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. При цьому мінімальний розмір орендної плати не може бути меншим 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com