Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень для закарпатців

 

Поновлення на роботі демобілізованих працівників, збільшення стажу для виходу на пенсію за вислугою років для вчителів та лікарів, звільнення від оподаткування пенсій членів сімей загиблих учасників АТО, особливості використання заробітчанами своїх коштів на закордонних банківських рахунках, спрощення процедури відкриття рахунків у вітчизняних банках. Про це та інше читайте у тижневому дайджесті правових подій від ProZak.

1. Опубліковано Закон про місцеві вибори

6 серпня Президент України підписав закон про місцеві вибори, а у п’ятницю 7 серпня Закон був опублікований в газеті «Голос України». Значну частину нововведень закону, які є важливими для виборців, уже охарактеризував Експерт Інституту політичної освіти, вихідець від Закарпаття Олександр Солонтай.

До цього варто додати, що прикінцеві та перехідні положення нового закону про місцеві вибори передбачають можливість відкликання з посади сільських, селищних та міських голів за народною ініціативою не раніше як через рік з моменту набуття ними повноважень. Зокрема на підтримку пропозиції про відкликання сільського, селищного, міського голови має бути зібрано кількість підписів, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах. Процедура відкликання сільських, селищних та міських голів регламентується частинами шостою – десятою статті 79 Закону «Про місцеве самоврядування».

Ознайомитися з текстом закону про місцеві вибори відтепер уже можна на сайті ВРУ.

2. Опубліковано Закон про Національну поліцію

У четвер, 6 серпня в газеті «Голос України» опубліковано Закон «Про Національну поліцію», який був прийнятий Верховною Радою 2 липня та підписаний Президентом 4 серпня. Передбачено, що Закон набере чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, тобто 7 листопада, і буде вводитися в дію поетапно.

З дня опублікування Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники МВС, його територіальних органів, установ вважаються попереджені в установленому порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.

Працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, протягом 3х місяців з дня опублікування Закону можуть бути прийняті на службу в поліцію шляхом: 1) видання наказів про призначення за їх згодою або 2) проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, в будь-якому органі (установі, закладі) поліції. Посади, що їм пропонуються, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служб.

До 31 грудня 2016 року, дозволяється функціонування у складі поліції державної автомобільної інспекції та підрозділів громадської безпеки, на які покладаються обов'язки з охорони громадського порядку та забезпечення безпеки дорожнього руху в окремих регіонах і населених пунктах, де тимчасово відсутня патрульна поліція.

3. Після демобілізації треба виходити на попереднє місце роботи, щоб не звільнили

Відповідно до статті 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності.

У зв’язку з цим працівники, звільнені з військової служби в запас (демобілізовані), які не продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, з урахуванням часу перевезення до місця проживання (перебування) мають стати до роботи.

До працівників, які без поважних причин вчасно не стали до роботи, можуть застосовуватися дисциплінарні стягнення, зокрема – звільнення за прогул без поважних причин (пункт 4 частини першої ст. 40 КЗпП). Однак при цьому відповідно до статті 149 КЗпП власник або уповноважений ним орган до застосування дисциплінарного стягнення повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмових пояснень.

Відповідні роз’яснення надало Мінсоцполітики в листі  № 302/06/186-15.

4. Вчителям і лікарям збільшено стаж для виходу на пенсію за вислугою років

Відповідно до чинного законодавства вчителі та лікарі мають право виходити на пенсію за вислугою років, тобто до досягнення ними пенсійного віку, але за умови наявності відповідного спеціального стажу роботи. Донедавна достатньо було пропрацювати 25 років в установах освіти чи охорони здоров’я, щоб вийти на пенсію за вислугою років. Однак у березні цього року Законом №213-VII Верховна Рада змінила умови призначення таких пенсій, зокрема внесла зміни до статті 55 Закону «Про пенсійне забезпечення», передбачивши поступове збільшення з 25 до 30 років тривалості спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугою років.

На виконання вказаного Закону Кабмін прийняв постанову від 29 липня 2015 року №529, якою передбачено, що пенсії за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров’я і соціального захисту призначаються за наявності спеціального стажу роботи станом на 1 квітня 2015 р. не менше 25 років і після цієї дати:

з 1 квітня 2015 р. по 31 березня 2016 р. — не менше 25 років 6 місяців;

з 1 квітня 2016 р. по 31 березня 2017 р. — не менше 26 років;

з 1 квітня 2017 р. по 31 березня 2018 р. — не менше 26 років 6 місяців;

з 1 квітня 2018 р. по 31 березня 2019 р. — не менше 27 років;

з 1 квітня 2019 р. по 31 березня 2020 р. — не менше 27 років 6 місяців;

з 1 квітня 2020 р. по 31 березня 2021 р. — не менше 28 років;

з 1 квітня 2021 р. по 31 березня 2022 р. — не менше 28 років 6 місяців;

з 1 квітня 2022 р. по 31 березня 2023 р. — не менше 29 років;

з 1 квітня 2023 р. по 31 березня 2024 р. — не менше 29 років 6 місяців;

з 1 квітня 2024 р. або після цієї дати — не менше 30 років.

5. Пенсії, призначені членам сімей загиблих учасників АТО, звільнять від оподаткування

У грудні минулого року парламент вніс зміни до Податкового кодексу, якими передбачив оподаткування пенсій, розмір яких перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, то 3654 грн. Ставка податку у такому разі становить 15%.

Однак у липні депутати прийняли закон, який нещодавно підписав Президент і який передбачає звільнення від оподаткування пенсій, що виплачуються учасникам бойових дій Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється дія статті 10 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (це, зокрема, члени сімей загиблих чи зниклих безвісти під час антитерористичної операції військовослужбовців, членів добровольчих формувань та деяких інших осіб).

6. Закарпатським заробітчанам, які хочуть зняти гроші із закордонних рахунків, слід звернутися за дозволом в Нацбанк

Враховуючи нестабільність вітчизняної фінансової та банківської системи українці стали частіше зберігати свої гроші в закордонних банках. Це, насамперед, стосується трудових мігрантів, у тому числі закарпатських заробітчан. Однак, щоб скористатися заробленим після повернення на Батьківщину, потрібно отримати індивідуальну валютну ліцензію, яку видає Нацбанк.

Умови та порядок звернення за такою ліцензією регулюються постановою НБУ від 14.10.2004 р. № 483. Нещодавно Нацбанк вніс зміни до цієї постанови і збільшив строк дії індивідуальної валютної ліцензії – з одного до трьох років. Однак ця зміна стосується лише розміщення валютних цінностей для особистого користування, а не для здійснення підприємницької діяльності. Для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців строк дії ліцензії залишився незмінним – один рік. Крім того, якщо раніше за ліцензією можна було звертатися до територіального управління НБУ, то тепер такі ліцензії видаватиме лише центральний апарат Нацбанку в Києві.

Отримати таку індивідуальну ліцензію на практиці досить складно, адже у заяві потрібно детально обґрунтувати потребу у відкритті та використанні рахунку за кордоном, вказати суми, джерела надходження валютних цінностей на рахунок, цілі на які будуть списуватися розміщені кошти тощо. Саме від цих відомостей та аргументації, вказаної у заяві, залежить рішення НБУ щодо видачі чи відмови у видачі індивідуальної ліцензії..

7. Нацбанк має намір спростити відкриття рахунків у вітчизняних банках

Національний банк розробив проект постанови «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах». Передбачається зменшення кількості документів, що подаються суб'єктами господарювання в банк при відкритті рахунків. Зокрема, передбачається скасувати вимогу про обов'язкове подання суб'єктами господарювання копії виписки з Єдиного державного реєстру та встановити вимогу для банку самостійно отримувати відомості про клієнта з реєстру.

8. Чи потрібні українцям трудові книжки ?

Відповідне запитання було задане українським користувачам соцмережі Твіттер на сторінці Кабміну для з’ясування думки громадськості. По суті трудові книжки сьогодні є анахронізмом, адже для виходу на пенсію має значення насамперед страховий стаж, коли роботодавець та працівник сплачували відповідні внески до фондів загальнообов’язкового соціального страхування (у т.ч. до Пенсійного фонду). Відомості про такі внески, включаючи їх розмір та період сплати, містяться в електронній персоніфікованій базі даних Пенсійного фонду. Кожен українець може відслідковувати інформацію про сплачені ним внески на спеціальному веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду. Для реєстрації на сайті потрібно звернутися до місцевого органу Пенсійного фонду з відповідною заявою, зразок якої можна знайти за посиланням.

9. Закон про автоматичну фіксацію порушень ПДР підписано Президентом.

Відповідний закон був прийнятий 14 липня. Ним запроваджується автоматична фотозйомка та відеофіксація адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, яка має покращити рівень безпеки дорожнього руху і знизити рівень дорожньо-транспортного травматизму зі смертельними та іншими тяжкими наслідками, також запроваджується новий вид адміністративного стягнення – штрафні бали, установлюється розмір штрафу або кількості штрафних балів, надаються повноваження щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення уповноваженими працівниками підрозділів патрульної служби МВС.

За інформацією прес-служби Президента, подібні системи позитивно зарекомендували себе в багатьох країнах світу, зокрема в Німеччині, Швеції, Великій Британії, Італії, Швейцарії, Австрії, Нідерландах, Франції та ін.

10. Заплановано створення електронного реєстру військовозобов’язаних

Зі інформацією прес-служби Міноборони Кабінет Міністрів України схвалив проект закону, що передбачає створення електронного реєстру військовозобов’язаних. Він допрацьований і буде поданий у Верховну Раду. Передбачається, що для створення реєстру будуть використані дані фіскальної, міграційної та прикордонної служб, а також база виборців України, що дасть змогу на 90% унеможливити ухилення від служби.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com