Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень для закарпатців

 

Цього тижня дайджест «багатий» на освітянські новини: новації у сфері боротьби з плагіатом, порядок переведення учнів у наступний клас, проведення медоглядів учнів у школах, звільнення шкіл та садочків від податків на майно та землю. Крім того читайте про призначення субсидій «заднім» числом, компенсацію витрат на закупівлю «негазових» котлів, реформу в сфері зайнятості населення, реєстрацію бізнесу нотаріусами. 

1. Держава компенсуватиме населенню 70% витрат на енергоефетивне обладнання («негазові» котли)

12 серпня Кабінет Міністрів України прийняв постанову щодо стимулювання населення до енергоефективності, - повідомляє сайт Мінрегіонбуду.

Постановою передбачено збільшення особам, яким призначено субсидію, розміру відшкодування частини кредиту, взятого на енергоефективне обладнання («негазові» котли) та матеріали з 20%/30%/40% до 70%.

Постанова також передбачає підвищення граничних сум відшкодування позичальникам частини суми кредитів, взятих на енергоефективне обладнання та матеріали з 5000/10000 грн. до 12000/14000 грн.

2. Субсидія може призначатися за півроку до звернення

Якщо громадяни перебувають у складних життєвих обставинах і не змогли своєчасно звернутися за призначенням субсидії, на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих органів міських, районних у містах рад або утворених ними комісій та відповідно до актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися з дня виникнення права, але не більше ніж за 6 місяців до звернення за призначенням субсидії (раніше - не пізніше , ніж за 3 місяці).

Відповідні зміни були внесені до урядової постанови «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

3. Розроблено законопроект про реформу у сфері зайнятості та соціального страхування на випадок безробіття

Міністерство соціальної політики опублікувало проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування державного управління у сфері зайнятості населення та соціального страхування на випадок безробіття». Серед основних нововведень законопроекту наступні:

- запровадження компенсації роботодавцям, які працевлаштовують безробітних з числа дітей-сиріт, осіб, які відбули покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі, осіб передпенсійного віку (за 2 роки до пенсії), осіб, звільнених з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції у розмірі заробітної плати таких працівників (такий механізм субсидованої зайнятості широко використовується в країнах Європейського союзу - Австрії, Німеччині, Португалії та ін.). Компенсація виплачуватиметься за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі – Фонд) протягом року за умови, що роботодавець зобов’язується забезпечити зайнятість такої особи протягом 2 років;

- підвищення конкурентоспроможності молоді віком до 24 років включно на ринку праці за рахунок коштів Фонду шляхом  залучення до роботи на умовах стажування випускників (досвід Нідерландів, Румунії, Німеччини), протягом одного  року з компенсацією єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування; компенсації роботодавцю витрат на підвищення кваліфікації таких осіб, у разі працевлаштування строком не менше ніж 2 роки;

- розширення можливостей для працевлаштування осіб, звільнених з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції шляхом включення їх до категорій осіб, працевлаштування яких є обов’язковим в рамках квоти робочих місць; надання послуг з соціальної реабілітації (яка полягає у здійсненні заходів з психологічної підтримки, спрямованих на інтеграцію на ринку праці);

- збереження зайнятості осіб старше 45 років, відносно яких є ризик вивільнення, шляхом компенсації витрат роботодавця на професійну перепідготовку або підвищення кваліфікації таких осіб за рахунок коштів Фонду;

- законодавче врегулювання надомної праці згідно з вимогами Конвенції Міжнародної організації праці № 177 про надомну працю (ратифікована Нідерландами, Фінляндією, Ірландією);

- створення Національного агентства зайнятості (на базі існуючої державної служби зайнятості) та інші нововведення, з якими можна ознайомитися на сайті міністерства.

4. Нотаріусам дозволять реєструвати бізнес

В ході круглого столу, що відбувся в Міністерстві юстиції 13 серпня, було озвучено основні новації, які очікують нотаріусів у разі прийняття парламентом Закону  «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (законопроект № 2983 вже був прийнятий за основу в першому читанні)

Зокрема нотаріуси зможуть виконувати усі без виключень реєстраційні дії, пов′язані з нерухомістю. Крім того, додатково їм буде передано повноваження щодо реєстрації бізнесу. Крім додаткових повноважень представники нотаріальної спільноти отримають винагороду – 60% адміністративного збору, які громадяни сплачуватимуть за послуги, залишатиметься у них, як у суб’єктів, які здійснюють реєстраційні дії.

5. Затверджено порядок переведення учнів у наступний клас

Наказом Міносвіти №762 від 14.07.2015 затверджено Порядок переведення учнів (вихованців) загальноосвітнього навчального закладу до наступного класу. Наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції і скоро набуде чинності.

Передбачається, що переведення учнів (вихованців) загальноосвітнього навчального закладу (крім перших класів) до наступного класу здійснюється на підставі результатів підсумкового (семестрового та річного) оцінювання знань учнів (вихованців) та державної підсумкової атестації (для випускників початкової та основної шкіл) згідно з рішенням педагогічної ради загальноосвітнього навчального закладу, що упродовж п'яти робочих днів з дати прийняття оприлюднюється на офіційному веб-сайті загальноосвітнього навчального закладу або відповідного місцевого органу управління освітою.

Учні (вихованці), які не мають результатів річного оцінювання та державної підсумкової атестації (для випускників початкової та основної шкіл) у зв'язку із невідвідуванням загальноосвітнього навчального закладу (не менше шести останніх місяців навчального року підряд) та за відсутності будь-яких відомостей щодо місця їх проживання чи перебування, їхніх батьків, або законних представників, визнаються такими, що вибули із загальноосвітнього навчального закладу, та до наступного класу не переводяться згідно з рішенням педагогічної ради загальноосвітнього навчального закладу, що оформлюється відповідним наказом керівника загальноосвітнього навчального закладу.

6. Чи законно проводити медогляди учнів у школах?

Кабінет Міністрів встановив, що обов'язкові медичні профілактичні огляди учнів навчальних закладів проводяться щороку медичними працівниками у закладах охорони здоров'я.

Однак у разі проживання учнів у віддаленій від закладів охорони здоров'я місцевості зазначені огляди проводяться щороку медичними працівниками у навчальних закладах на підставі рішення відповідних структурних підрозділів з питань охорони здоров'я та з питань освіти місцевих держадміністрацій.

Відповідні зміни до Порядку здійснення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів внесено постановою Кабміну від 5 серпня 2015 № 568.

7. Школи і дитячі садочки звільнять від податків на землю та майно, відмінне від земельної ділянки

Відповідні зміни внесено до Податкового кодексу Законом №654-VIII. Закон уже підписаний Президентом і набере чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.

8. Студентів планують відраховувати за плагіат

Норму щодо можливості відрахування студентів, у кваліфікаційних роботах яких був виявлений плагіат, планують прописати при розробці нового Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів ВНЗ (діючий наказ МОН № 245 від 15.07.96). Про це повідомив міністр освіти і науки Сергій Квіт під час брифінгу на тему «Боротьба з плагіатом і академічна чесність в Україні». За словами міністра, те саме стосуватиметься і викладачів, яких за плагіат у їх публікаціях звільнятимуть з роботи. Відповідні норми можуть бути відображені у Положеннях про організацію освітнього процесу, які затверджуються вченими радами ВНЗ.

9. Міносвіти оголосило боротьбу з плагіатом у дисертаціях

Набув чинності наказ МОН № 758 від 14.07.15 «Про оприлюднення дисертацій та відгуків офіційних опонентів». Основні положення наказу:

- доступність дисертації та відгуків офіційних опонентів на сайті вищого навчального закладу (наукової установи), спеціалізована вчена рада якого прийняла дисертацію (опубліковану монографію) до захисту - не пізніше ніж за 10 днів до дня захисту;

- доступність автореферату дисертації на цьому ж сайті - не пізніше ніж за 30 днів до дати захисту;

- збереження матеріалів на сайті протягом 3-ох місяців з дати видачі диплома (термін апеляції по роботі).

Самі дисертації у відкритому доступі зберігатимуться в Українському інституті науково-технічної і економічної інформації (УкрІНТЕІ), що дозволить, використовуючи відповідне програмне забезпечення, перевіряти на плагіат дисертаційні роботи аспірантів та докторантів, а також курсові, дипломні й інші кваліфікаційні роботи студентів.

10. Уряд затвердив нове положення про академічну мобільність

Постановою КМУ від 12.08.2015 №579 затверджено Положення про порядок реалізації права на академічну мобільність. Відповідно до документа основними видами академічної мобільності є:

ступенева мобільність — навчання у вищому навчальному закладі, відмінному від постійного місця навчання учасника освітнього процесу, з метою здобуття ступеня вищої освіти, що підтверджується документом (документами) про вищу освіту або про здобуття ступеня вищої освіти від двох або більше вищих навчальних закладів;

кредитна мобільність — навчання у вищому навчальному закладі, відмінному від постійного місця навчання учасника освітнього процесу, з метою здобуття кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи та/або відповіднихкомпетентностей, результатів навчання (без здобуття кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи), що будуть визнані у вищому навчальному закладі постійного місця навчання вітчизняного чи іноземного учасника освітнього процесу. При цьому загальний період навчання для таких учасників за програмами кредитної мобільності залишається незмінним.

Формами академічної мобільності для учасників освітнього процесу, що здобувають освітні ступені молодшого бакалавра, бакалавра, магістра та доктора філософії у вітчизняних вищих навчальних закладах, є: 1) навчання за програмами академічної мобільності; 2) мовне стажування; 3) наукове стажування.

Формами академічної мобільності для осіб, що здобувають наукову ступінь доктора наук, науково-педагогічних, наукових і педагогічних працівників та інших учасників освітнього процесу, є: 1) участь у спільних проектах; 2) викладання; 3) наукове дослідження; 4) наукове стажування; 5) підвищення кваліфікації.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com