Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень

У черговому дайджесті читайте про набір до кіберполіції, причини зупинення експорту деревини, необов’язковість печаток для товариств з обмеженою відповідальністю, обрання директорів шкіл на відкритих конкурсах, порядок визначення переможців на місцевих виборах, відкликання депутатів за народною ініціативою та інші новини.

1. У МВС оголосили набір до кіберполіції

Міністерство внутрішніх справ оголосило конкурс на заміщення вакантних посад в Департаменті кіберполіції: а) старших інспекторів, інспекторів (зарплатня від 6000 грн.); б) спецагентів інформаційних технологій (зарплатня від 25000 до 30000 грн.). Передбачено, що в Закарпатській області буде 7 інспекторів та 1 спецагент.

Всі охочі взяти участь у конкурсі можуть заповнити інтерактивну анкету на сайті МВС. Прийом анкет здійснюється до 25 жовтня включно.

Вимоги до кандидатів:

а) для інспекторів та старших інспекторів: прагнення до якісних змін, громадянство України, вік від 21 року, відсутність судимості, юридична освіта (бажано), знання чинного законодавства України у сфері правоохоронної діяльності, володіння основами комп’ютерної грамотності на рівні досвідченого користувача, мінімальні  навички комп’ютерно-технічних досліджень, володіння українською та англійською мовами, достатній рівень фізичної підготовки,

б) для спецагентів: прагнення до якісних змін, громадянство України, вік від 21 року, відсутність судимості, технічна освіта (бажано), розуміння принципів мережевої безпеки, навички у сфері обчислювальної техніки та програмування  (досвід програмування на мовах високого та низького рівня і реверс-інжинірингу шкідливого програмного забезпечення),  практика здійснення аналізу слідів залишених у ході атак експлоітів та шкідливого програмного забезпечення, володіння українською та англійською мовами.

2. Експорт деревини зупинено через відсутність порядку видачі сертифікатів

З 10 жовтня 2015 набув чинності п. 3 Закону № 325-VIII про тимчасову заборону експорту лісоматеріалів в необробленому вигляді. У вказаному пункті йдеться про те, що митниці здійснюють митне оформлення експорту лісо- та пиломатеріалів (крім тих, на експорт яких встановлено мораторій) за умови подання експортером сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.

Порядок видачі таких сертифікатів затверджується Кабінетом Міністрів. Однак на даний час документ так і не прийнятий. При цьому митники уже почали відмовляти у митному оформленні пиломатеріалів за сертифікатами, виданими до 10 жовтня 2015 року. Більш детально про цю ситуацію читайте у матеріалі: Москаля викликали з відпустки через конфлікт на митниці

Нагадаємо також, що згаданим вище законом встановлено десятирічний мораторій на експорт необроблених лісоматеріалів (код 4403  УКТЗЕД):

деревних порід, крім сосни, - з 1 листопада 2015 року;

деревних порід сосни - з 1 січня 2017 року.

3. Директорів шкіл обиратимуть на відкритих конкурсах

Відповідне рішення було прийняте на засіданні уряду у вівторок, 13 жовтня. Передбачається, що керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності призначатимуть за результатами конкурсного відбору. Уряд також рекомендує органам місцевого самоврядування запровадити відкриті конкурси на посади директорів шкіл комунальної форми власності.

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк підкреслив, що директори шкіл мають обиратися «не за вказівкою того чи іншого керівника області чи району», а конкурсною комісією, яка складається з фахівців, представників громадськості, батьківських комітетів та навіть учнів. У зв’язку з цим голова уряду наголосив, що органи місцевого самоврядування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України повинні прийняти відповідні рішення, «адже це в їхній компетенції -  щоби рішення про обрання директорів шкіл дійшло до кожного міста, містечка, села».

4. Для товариств з обмеженою відповідальністю печатки не обов’язкові

Постановою КМУ №820 на підставі положень Закону № 1206-VII про спрощення порядку відкриття бізнесу внесено зміни до Модельного статуту товариства з обмеженою відповідальністю. У змінах вказано, що ТОВ має самостійний баланс, рахунки в банках, може мати печатку із своїм найменуванням, ідентифікаційним кодом, штампи, бланки, фірмовий знак, а також знак для товарів і послуг та інші реквізити. Таким чином, для ТОВ використання печаток є не обов’язковим, а добровільним.

5. Банкам можуть надати можливість перевіряти інформацію про доходи клієнтів

В Парламенті зареєстровано законопроект № 2460а, яким пропонується надати банкам і бюро кредитних історій можливість перевіряти інформацію про доходи клієнта з Державного реєстру фізосіб-платників податків та Єдиного банку даних про платників податків-юросіб. Банкіри просять депутатів розглянути цей законопроект, адже, на їхню думку, можливість перевірки такої інформації зведе до мінімуму можливі зловживання з боку недобросовісних позичальників і сприятиме більш достовірному визначенню рівня платоспроможності клієнта.

6. ЦВК роз’яснила, як ТВК мають складати рейтинг кандидатів у списках партій

Відповідно до Закону «Про місцеві вибори» місце кандидата в списку політичної партії складається на основі відсотків голосів, які він набрав на окрузі. Якщо у двох кандидатів однакові відсотки, то береться кількість голосів, поданих за них по округу. Проте у законі не вказано, чи до уваги беруться лише цілі частини відсотків, чи також дробові. Це потенційно сприяє виборчим маніпуляціям, оскільки одні ТВК можуть враховувати лише цілі частини відсотків, а інші також дробові.

9 жовтня ЦВК надала відповідне Роз’яснення, у якому чітко зазначила, що при складанні рейтингу кандидатів ТВК мають округлювати отримані дані до десятитисячних. Наприклад, 5,2957. Задля уникнення спірних ситуацій на місцевих виборах у Комітеті виборців України закликають ТВК дотримуватись такого роз’яснення.

7. В Україні запроваджується електронна система для подання місцевих петицій

У четвер, 15 жовтня, у Києві було презентовано електронну систему для подання місцевих петицій http://e-dem.in.ua/. Систему створено в рамках програми “Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади” (EGAP), що фінансується Швейцарською Конфедерацією та виконується Фондом Східна Європа,  Фондом InnovaBridge у партнерстві з Державним агентством з питань електронного врядування. Станом на сьогодні готовність використовувати цю систему в своїй роботі висловили 13 міст України, серед яких Луцьк, Вінниця, Тростянець, Дніпродзержинськ, Миргород, Тернопіль. Закарпатських міст серед них наразі нема.

Мета створення системи – допомогти органам місцевого самоврядування, надавши їм готове технічне рішення та пакет проектів місцевих нормативно-правових актів для забезпечення виконання норм Закону України від 02.07.2015 № 577-VIII щодо електронної петиції.

8. Президент пропонує розглянути можливість відкликання нардепів за народною ініціативою

Президент Петро Порошенко відповів на електрону петицію під назвою «Можливість дострокового відкликання будь-якої вибраної особи, що не виправдала довіри виборців». Глава держави відзначив, що Законом України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року № 595-VIII було детальніше врегульовано процедуру відкликання депутата місцевої ради. Крім того статтю 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" доповнено пунктом 4 щодо можливості відкликання з посади сільського, селищного, міського голови за народною ініціативою. Тому, на думку Президента, враховуючи внесені зміни до вказаного механізму відкликання депутатів місцевих рад та короткий термін дії відповідних норм законодавства, вбачається доцільним насамперед відстежити їх практичне застосування, а ініціювання подальших законодавчих змін стосовно згаданого питання є передчасним.

Водночас статтею 81 Конституції України передбачено вичерпний перелік підстав щодо дострокового припинення повноважень народних депутатів, серед яких немає такої підстави, як відкликання народних депутатів України. Враховуючи актуальність питань посилення контролю виборцями за роботою народних депутатів України та значний суспільний резонанс цих питань, Президент звернувся до Голови Конституційної Комісії, Голови Верховної Ради України В.Гройсмана з пропозицією забезпечити ґрунтовний та всебічний розгляд згаданої електронної петиції в частині питань відкликання народних депутатів України за народною ініціативою із залученням її автора, представників політичних сил, державних органів, інститутів громадянського суспільства, вчених-правознавців, експертів і за підсумками ухвалити необхідні рішення.

9. Президент затвердив Стратегію Національно-патріотичного виховання

У Стратегії зазначається, що формування ціннісних орієнтирів і громадянської самосвідомості у дітей та молоді повинно здійснюватися на прикладах героїчної боротьби Українського народу, зокрема, часів княжої доби, українських козаків, Українських Січових Стрільців, армій Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, учасників антибільшовицьких селянських повстань, загонів Карпатської Січі, Української повстанської армії, українців-повстанців у сталінських концтаборах, учасників дисидентського руху в Україні, на прикладах мужності та героїзму учасників революційних подій в Україні у 2004, 2013-2014 роках та антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях.

У свою чергу уряд пропонує парламенту ухвалити закон про Державний прапор, яким пропонується запровадження присяги на вірність Державному прапору України. Передбачається, що така присяга буде складатися учнями, студентами і державними службовцями.

10. Україна стала непостійним членом Ради безпеки ООН

У четвер, 15 жовтня на засіданні Генеральної Асамблеї ООН були обрані 5 непостійних членів Ради безпеки ООН (постійно діючий орган ООН, на який, відповідно до статті 24 Статуту ООН, покладено відповідальність за підтримку міжнародного миру та безпеки). Україна увійшла до цієї п’ятірки, отримавши 177 голосів зі 192 присутніх на засіданні країн-членів.

Таким чином, з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017 року наша країна отримає право голосу на засіданнях Радбезу (раніше наш постійний представник в ООН міг бути лише присутнім на її засіданнях без права голосу), а також можливість скликати засідання Радбезу та формувати порядок денний.

Постійними членами Радбезу є 5 країн-засновниць ООН – США, Великобританія, Франція, Китай та Росія (в якості правонаступника СРСР). Десять непостійних членів Радбезу обираються Генасамблеєю ООН на дворічний термін. Україна за свою історію вже тричі була непостійним членом Радбезу ООН – у 1948-1949, 1984-1985 та у 2000 - 2001 роках. При цьому більш ніж 60 країн-членів ООН ніколи не були членами Радбезу.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com