Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень

У традиційному дайджесті читайте про перевірку конституційності закону про люстрацію, перспективи судової та поліцейської реформ, продовження реформи електронного урядування, позбавлення депутатських мандатів за прогули, капітальні ремонти багатоповерхівок за бюджетні кошти, скасування обмежень щодо видачі готівки банками, захист авторських прав в мережі Інтернет та інші важливі новини.

1. Конституційний Суд розглядає закон про люстрацію

22 та 23 жовтня після тривалої перерви Конституційний Суд України у формі усного слухання продовжив розгляд справи щодо відповідності Конституції України положень Закону «Про очищення влади». Зокрема ухвалою від 1 квітня 2015 року провадження за трьома конституційними поданнями (два – від Верховного Суду, а одне – від 47 нардепів) були об’єднані в одне конституційне провадження.

Суб’єкти конституційних подань оскаржують положення люстраційного закону, обґрунтовуючи свою позицію тим, що цей закон нібито порушує принцип індивідуальної відповідальності, презумпцію невинуватості, криміналізовує діяння, які на момент їх вчинення були правомірними (зворотна дія закону в часі), дискримінує громадян за політичною чи професійною ознакою, порушує право доступу до державної служби тощо.

Водночас Венеціанська комісія у своєму висновку від 19 червня 2015 року в цілому схвалила український закон про люстрацію як такий, що переслідує правомірні цілі, але відзначила, що він поширюється на дуже широке коло осіб та суддів. На думку Венеціанської комісії, великомасштабний люстраційний процес може призвести до величезного бюрократичного перенавантаження. Водночас комісія вказує, що Україна має право застосовувати так звані «автоматичні» критерії закону, які вимагають звільнення посадовців часів президентства Віктора Януковича та розстрілів Євромайдану. Також Венеціанська комісія пропонує українській владі перенести антикорупційну складову закону до іншої частини законодавства (закон "Про засади запобігання і протидії корупції") чи модифікувати процедури "очищення", щоб відобразити відмінності між люстрацією в традиційному розумінні та боротьбою з корупцією.

2. Венеціанська комісія позитивно оцінила проект судової реформи в Україні, але виступила проти звільнення всіх суддів

23 жовтня 2015 року Венеціанська комісія на своєму пленарному засіданні надала позитивний висновок щодо проекту змін до Конституції України в частині правосуддя, затвердженого Конституційною Комісією 4 вересня 2015 року. Зокрема у висновку зазначається, що «остання версія змін до Конституції є дуже позитивною і добре підготовленою та заслуговує повної підтримки». Венеціанська комісія привітала скасування випробувального терміну для суддів, скасування «порушення присяги» як підстави для звільнення суддів, запровадження конкурсних процедур при призначенні суддів на посади, формування Вищої ради юстиції таким чином, щоби більшість складали судді, обрані суддями, проведення реформи прокуратури та забезпечення гарантій її незалежності (насамперед, через позбавлення Верховної ради повноважень щодо висловлення недовіри Генеральному прокурору), а також позбавлення прокуратури повноважень щодо здійснення загального нагляду, запровадження інституту конституційної скарги тощо.

Водночас Венеціанська комісія зауважила, що звільнення всіх суддів, крім виключних випадків, таких як зміна конституційного ладу, не відповідає європейським стандартам та принципу верховенства права. У той же час, на думку комісії, це не виключає оновлення суддівського корпусу через механізми реорганізації окремих судів, а також оцінювання всіх суддів на їх відповідність критеріям професіоналізму, етичності та доброчесності, що співпадає з позицією Конституційної комісії.

Наразі з текстом висновку можна ознайомитися на сайті УП.

3. Від міліції до поліції: реформа чи ребрединг?

7 листопада набуде чинності Закон « Про Національну поліцію». Відтак міліція офіційно припинить свою діяльність, а її функції буде покладено на поліцію. Але хто ж стане новими поліцейськими? Наразі лише у столиці, а також у Львові, Харкові та Одесі патрулювати вулиці вийшли нові патрульні поліцейські, які пройшли відповідний відбір та навчання. В інших великих містах України відбір та навчання нових патрульних ще триває. В Ужгороді та Мукачеві патрульні поліцейські мають вийти на службу безпосередньо перед Новим роком.

Що стосується інших підрозділів Національної поліції, то там реформування розтягнеться до 31 грудня 2016 року.

20 жовтня, під час засідання колегії Міністерства внутрішніх справ України міністр Арсен Аваков розповів учасникам засідання про те, як триватиме перехідний етап від міліції до поліції. Зокрема перехід від міліціонера до поліцейського розпочинається з написання відповідного рапорту. Якщо до претендента по його службі немає претензій, людина переходить до наступного етапу – переатестації. Якщо ж такі претензії виникнуть, працівник може потрапити під скорочення. Сам відбір має відбуватися за об'єктивною процедурою.

Міністр також повідомив, що начальників головних управлінь Національної поліції в областях чекатиме конкурс. Найбільш достойних кандидатів визначатимуть консультативні комісії, до складу яких увійдуть як українські спеціалісти, так і закордонні фахівці.

Крім того в деяких великих містах держави будуть ліквідовані міські управління міліції, натомість районні управління дещо змінять свої функції.

Нагадуємо, що у попередньому дайджесті ProZak інформував читачів інформував про набір до кіберполіції. Прийом анкет здійснюється до 25 жовтня включно.

Крім того офіційний сайт МВС повідомляє, що 27 жовтня буде оголошено набір до майбутнього поліцейського підрозділу спецпризначення КОРД.

4. Кабмін продовжив термін дії старих сертифікатів на вивезення деревини

Кабінет Міністрів постановою №826 від 16 жовтня встановив, що сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, видані до 10 жовтня відповідно до Тимчасового порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 р. № 1260, є дійсними до прийняття нового Порядку, передбаченого статтею 3 Закону « Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».

Нагадаємо, що з 10 жовтня 2015 року набув чинності п. 3 згаданого вище Закону, відповідно до якого митниці здійснюють митне оформлення експорту лісо- та пиломатеріалів (крім тих, на експорт яких встановлено мораторій) за умови подання експортером сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Однак на той момент уряд так і не затвердив новий порядок видачі сертифікатів. Натомість закарпатські митники минулого тижня почали відмовляти у митному оформленні пиломатеріалів за сертифікатами, виданими до 10 жовтня 2015 року, що спричинило конфліктну ситуацію, пов’язану із зупиненням роботи деревообробних підприємств.

5. Для громадян відкриють доступ до 300 реєстрів та наборів даних

У середу, 21 жовтня, з метою виконання положень Закону « Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до публічної інформації у формі відкритих даних» Кабінет Міністрів прийняв постанову, згідно з якою буде забезпечено вільний доступ до більш ніж 300 наборів даних, багато з яких є повноцінними електронними реєстрами. Сюди належать: вся нормативно-правова база України, реєстр юросіб та фізосіб-підприємців, реєстр адміністративно-територіального устрою, реєстр патентів України, реєстр медичних засобів та цін на медичні засоби, фінансові плани держпідприємств, єдиний реєстр спортивних споруд, кадастр родовищ та проявів корисних копалин України тощо.

Повний чи частковий доступ до окремих із вказаних вище реєстрів уже був відкритий для громадян. Однак найближчим часом всі ці та інші дані будуть акумульовані на єдиному Національному порталі відкритих даних http://data.gov.ua/. При цьому сайт має регулярно доповнюватися новими наборами даних, виходячи з суспільного попиту та ініціативи державних органів. Також передбачається, що на основі відкритих даних з’являться нові електронні сервіси.

6. Депутати пропонують відремонтувати багатоповерхівки за бюджетні кошти

Групою народних депутатів зареєстровано законопроект №3332, спрямований на вирішення проблем фінансування капітальних ремонтів багатоквартирних будинків, які передаються співвласникам цих будинків відповідно до положень Закону « Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку».

Законопроектом передбачається, що капітальні ремонти проводяться на умовах співфінансування з державного та місцевого бюджету на підставі порядку, що затверджується Кабміном. Замовниками капітального ремонту виступають органи місцевого самоврядування. При цьому до переліку робіт, що підлягають виконанню при проведенні першого капітального ремонту, в обов'язковому порядку включаються роботи, спрямовані на підвищення рівня енергозабезпечення будинку. Обстеження багатоквартирних будинків, що потребують капітального ремонту, і складання проектно-кошторисної документації на його проведення покладається на відповідні проектні організації за замовленням співвласників будинку.

Також у законопроекті зазначено, що передача спільного майна багатоквартирних будинків співвласникам багатоквартирних будинків здійснюється після проведення першого капітального ремонту таких будинків, або за згодою більшості співвласників.

7. Нацбанк частково скасував обмеження на купівлю-продаж валюти

Нацбанк постановою від 22 жовтня №718 дозволив українським банкам купувати іноземну валюту у фізичних осіб без обмежень. Зокрема пом’якшено обмеження щодо видачі готівкових коштів у національній валюті через каси та банкомати. Наразі банки були зобов'язані обмежити їх видачу на суму до 300 тис. грн. на добу на одного клієнта. Ця вимога стосувалася і валютно-обмінних операцій з фізичними особами. Відтепер вона не розповсюджуватиметься на такі операції, що спростить населенню можливість продавати валюту в будь-яких обсягах.

Зміни набувають чинності з 23 жовтня 2015 року.

8. Уряд схвалив законопроект про захист авторських прав в мережі Інтернет

На засіданні Кабміну 21 жовтня було схвалено законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет”. Найближчим часом його зареєструють у парламенті.

Одним із головних нововведень є досудова можливість видалення або обмеження доступу до інформації, що порушує авторське право в мережі Інтернет. Також проектом надається можливість вимагати у постачальника послуг хостингу надання даних про власника веб-сайту, який використовує відповідні послуги для надання доступу до інформації, що порушує авторські або суміжні права. При цьому передбачено штрафні санкції в розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів за невиконання добросовісної вимоги щодо блокування нелегального контенту. Аналогічні штрафи загрожують у випадку відмови ідентифікувати користувача, який розмістив контент, що порушує авторські права.

Законопроект також містить важливі зміни до Закону України "Про нотаріат", які уможливлюють забезпечення нотаріусом доказів у мережі Інтернет.

9. Президент підписав Закон, який дозволяє служити за контрактом 6 місяців

Закон України №711-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо уточнення строків військової служби за контрактом" дозволяє приймати мобілізованих і військовослужбовців-строковиків на службу за контрактом строком на 6 місяців за умови, що вони відслужили під час дії особливого періоу не менше 11 місяців, або вже звільнилися з військової служби під час особливого періоду. При цьому передбачається можливість дострокового припинення контракту у разі закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію. Також врахована можливість продовжити військову службу за контрактом у разі закінчення строку контракту і незавершення особливого періоду на строк 6 місяців.

Водночас вказаний закон ніяк не змінює становище тих військовослужбовців, строк дії контракту яких вже закінчився, адже законодавство передбачає, що в особливий період строк їх служби автоматично продовжується понад встановлений строк до термінів, визначених рішенням Президента України (тобто до моменту завершення особливого періоду, який розпочався з моменту прийняття 17 березня 2014 року Указу Президента “Про часткову мобілізацію” і має закінчитися після завершення мобілізації, воєнного часу (у випадку оголошення воєнного стану) і частково відбудовного періоду після закінчення воєнних дій).

10. Конституційна комісія розгляне питання позбавлення депутатських мандатів за прогули

Президент України відповів на електронну петицію щодо позбавлення депутатського мандата за 3 пропуски пленарних засідань парламенту без поважних причин. Глава держави відзначив, що вирішення цього питання лежить виключно в конституційній площині, адже чинна Конституція України не передбачає такої підстави припинення депутатських повноважень. Однак встановлення відповідальності народних представників за пропуск без поважних причин засідань парламенту є досить поширеним явищем у демократичних державах світу, зокрема, США, Великій Британії, Португалії, Канаді, Бразилії, Індії. У зв’язку з цим Президент звернувся до Конституційної комісії з проханням на засіданні робочої групи з питань організації державної влади та децентралізації розглянути питання про внесення зміни до статті 81 Конституції України щодо дострокового припинення повноважень народного депутата України у разі його відсутності без поважних причин на трьох пленарних засіданнях Верховної Ради України протягом однієї чергової сесії.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com