Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень

Розроблено проект змін до Конституції в частині правосуддя, уряд змінив норму споживання газу за пільговою ціною, подальшу долю тарифів на електроенергію вирішить Конституційний Суд, адвокатам не дадуть монополію на представництво в судах, чому бізнесу варто підготуватися до обшуків, яким є порядок фінансування органів студентського самоврядування. Про це та інше читайте у нашому традиційному дайджесті.

1. Конституційна комісія схвалила проект змін до Конституції в частині правосуддя

Конституційна Комісії на черговому пленарному засіданні 30 жовтня схвалила остаточний варіант проекту змін до Конституції в частині правосуддя, підтриманий Венеціанською комісією. Про це повідомляє офіційний сайт Комісії. При цьому заступник Глави Адміністрації Президента України та Секретар Конституційної Комісії Олексій Філатов висловив сподівання, що найближчим часом законопроект буде подано на розгляд парламенту.

За словами О.Філатова в максимально можливі короткі строки були враховані всі принципові рекомендації Венеціанської комісії. В остаточному варіанті тексту проекту уточнено питання щодо утворення та ліквідації судів, юрисдикції судів, імунітету судді, засад судочинства, вимог до судді Конституційного суду України, повноважень Президента України на перехідний період тощо. В проекті також врахована пропозиція Венеціанської комісії щодо повноваження Вищої ради правосуддя ухвалювати рішення про переведення судді з одного суду до іншого після закінчення перехідного періоду.

Крім того, законопроект, за рекомендацією міжнародних експертів, доповнено нормою, яка передбачає, що однією з підстав звільнення судді є порушення ним обов’язку щодо надання відомостей, які пояснюють походження його майна.

З текстом законопроекту можна ознайомитися за посиланням: http://constitution.gov.ua/work/item/id/17

2. Уряд змінив соціальну норму споживання газу за пільговою ціною 3,60

Кабінет Міністрів ухвалив рішення, згідно з яким українці платитимуть за газ за ціною 3,60 грн за 1 куб. метр у тому випадку, якщо в опалювальний період (з 1 жовтня по 31 березня) ними буде спожито не більше 1200 куб. метрів газу. Про це повідомляє прес-служба Кабміну.

«Встановлюється соціальна норма в розмірі 1200 кубометрів на весь опалювальний сезон (6 місяців). Це означає, що людина може сама визначати, скільки газу використовувати в рамках соціальної норми щомісяця протягом опалювального сезону», - повідомив Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк після зустрічі з пікетувальниками під Будинком Уряду у середу, 28 жовтня.

Нагадуємо, що раніше уряд встановив соціальну норму споживання газу у розмірі 200 куб. метрів на місяць, тобто у разі перевищення цієї норми людям довелось би заплатити за газ за повною ціною – 7,18 грн за кубічний метр. Тепер же у холодні зимові місяці можна витратити і більше 200 куб. метрів за пільговою ціною, але не більше 1200 куб. метрів за весь опалювальний сезон.

3. Законність тарифів на електроенергію має перевірити Конституційний Суд

Як повідомлялося раніше, Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 8 вересня 2015 року визнав незаконним підвищення тарифів на електроенергію. Зокрема суд встановив, що постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 220 від 26.02.2015 була прийнята з перевищенням повноважень цим органом.

Водночас Київський апеляційний адміністративний суд призупинив розгляд цієї справи у зв’язку із необхідністю звернення до Конституційного Суду з поданням щодо конституційності повноважень Президента по створенню НКРЕКП у світлі рішення КСУ від 08 липня 2008 року №14-рп/2008. Зокрема у вказаному рішенні Конституційний Суд визнав такими, що не відповідають Конституції України наступні положення Закону «Про природні монополії»: 1) про створення та ліквідацію національних комісій регулювання природних монополій Президентом; 2) про затвердження Президентом положень про національні комісії регулювання природних монополій; 3) про призначення та зупинення повноважень голови та членів національних комісій Президентом за поданням Прем’єр-міністра.

4. Венеціанська комісія виступила проти монополії адвокатів на представництво в судах

Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія) у своєму висновку на проект змін до Конституції України в частині правосуддя зазначила, що норма статті 131-2 проекту, відповідно до якої «тільки адвокат може бути представником в суді і захищати людину від обвинувачення», має далекосяжні наслідки. Фактично, це означає відсутність можливості у людини бути представленою у суді (у будь-якому спорі) кимось іншим, окрім «адвоката» в розумінні практикуючого адвоката - члена адвокатури (тобто НААУ). На думку Комісії ця норма є занадто обширною. Тому рекомендуються винятки для окремих видів спорів, наприклад, трудових або незначних.

5. Нова редакція положення про адвокатське стажування

Рішенням Ради адвокатів України №114 затверджено нову редакцію Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. Передбачено, що Стажистом адвоката може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, свідоцтво про складення якого є дійсним на день початку стажування. Від проходження стажування звільняються особи, які на день звернення із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту мають стаж роботи помічника адвоката не менше одного року за останні два роки. Однак при цьому робота особи на посаді помічника адвоката за сумісництвом та на умовах цивільно-правових договорів не зараховується як стаж роботи помічника адвоката, необхідний для звільнення від проходження стажування.

6. Міністерство юстиції запускає сервіс електронного апостиля

«Ми запроваджуємо на підставі рішення Уряду новий прогресивний сервіс - електронний апостиль. Це відповідне посвідчення документів некомерційного характеру, які українці отримують в органах юстиції для того, щоб подати їх в відповідні компетентні органи за кордон. Йдеться про договори купівлі-продажу, які посвідчуються нотаріально, рішення судів, свідоцтва про народження та інші документи», - повідомив міністр юстиції у середу, 28 жовтня. Зокрема передбачається, що Україна приєднається до електронного сервісу, суть якого полягає в тому, що громадяни за місцем проживання в будь-якому органі РАЦСу зможуть подати документи для посвідчення їх електронним апостилем. Ці документи опрацьовуватимуться електронною системою, на них накладатиметься електронний апостиль, і цей документ протягом 24 годин людина може роздрукувати з сайту, або отримати його в тому самому РАЦСі.

Апостиль – це спеціальний штамп, який відповідно до Гаазької конвенції 1961 р. ставиться на офіційних документах і звільняє їх від необхідності дипломатичної чи консульської легалізації. Він засвідчує справжність підпису особи під документом і справжність печатки або штампа, якими скріплено відповідний документ. Офіційними документами за Конвенцією є, зокрема: документи, які надходять з нотаріату, адміністративних і судових органів; свідоцтва про реєстрацію актів громадянського стану; документи, що надходять від органу або посадової особи, які підлягають юрисдикції держави і підпис на яких може бути засвідчений шляхом апостиля без попереднього засвідчення підпису нотаріусом.

7. Громадяни можуть подавати до Вищої ради юстиції електронні звернення

У Вищій раді юстиції визначена адреса електронної пошти для роботи з електронними зверненнями громадян:  e-zapyt@vru.gov.ua. З детальною інформацією щодо можливості направлення електронного звернення до ВРЮ можна ознайомитись на офіційному веб-сайті цього органу у розділі « Електронне звернення».

При цьому у ВРЮ звертають увагу громадян на те, що звернення (зокрема, й електронні), які подано згідно з вимогами Закону України «Про звернення громадян», не можуть бути розглянуті як скарги (заяви) щодо поведінки судді, оскільки розгляд таких скарг (заяв) здійснюється відповідно до законів України «Про Вищу раду юстиції» та «Про судоустрій і статус суддів».

Вища рада юстиції здійснює розгляд скарг (заяв) лише стосовно суддів вищих спеціалізованих судів та суддів Верховного Суду України.

Звернення про надання правової допомоги не розглядаються Вищою радою юстиції та мають подаватися громадянами в порядку, визначеному законами України «Про адвокатуру» та «Про безоплатну правову допомогу».

8. Коли відміняються штрафи за несплату податків

Штрафні санкції скасовуються, якщо платник податку, відповідно до п. 35 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу самостійно сплатив суму податкового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення (без застосування процедури оскарження податкового повідомлення-рішення). Вказано норма застосовується тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, щодо платників податків, обсяг доходів та/або операцій яких за попередній (звітний) рік складав менше 20 млн гривень.  Про це повідомила Державна фіскальна служба в листі від 20 жовтня 2015 року № 22064/6 / 99-99-10-03-02-15.

9. Юристи радять представникам бізнесу приготуватися до обшуків у своїх компаніях

Адвокати АО «Юскутум» анонсують збільшення кількості обшуків на українських підприємствах до кінця року. Насамперед такі прогнози пов’язують із реформами правоохоронних органів, у зв’язку з якими діючі правоохоронці перед кінцем своєї каденції будуть намагатися заробити собі «золотий парашут» (у т.ч. шляхом проведення незаконних чи напівзаконних обшуків на підприємствах). Одним із «дедлайнів» можливих обшуків називають 14 грудня, коли діючих прокурорів замінять нові.

Юристи особливо застерігають інтернет-магазини техніки. Останній тренд – порушення інтелектуальної власності. Обшуки і перевірки з цієї причини останнім часом – не рідкість. Чи допомагають обшуки відновити порушені інтелектуальні права, невідомо. Але безперечно допомагають нечесним правоохоронцям оновити арсенал айфонів та айпадів. Більш детально про це, а також як діяти у таких ситуаціях читайте у спеціальному матеріалі інформпорталу ЮрЛіга.

10. Фінансування органів студентського самоврядування

Міністерство освіти і науки листом № 1/9-496 від 21 жовтня 2015 року нагадує керівникам вищих навчальних закладів, що Відповідно до статті 40 Закону "Про вищу освіту" фінансовою основою діяльності органів студентського самоврядування є кошти, визначені вченою радою вищого навчального закладу в розмірі не менш як 0,5 відсотка власних надходжень, отриманих вищим навчальним закладом від основної діяльності.

При цьому можливими є дві моделі фінансування ОСС. За першою моделлю, витрати на виконання завдань та здійснення повноважень органів студентського самоврядування покривають за рахунок платежів, які здійснюються безпосередньо вищим навчальним закладом. Реалізація другої моделі є можливою за умови здійснення діяльності органів студентського самоврядуванням у формі юридичної особи (громадська організація), якій притаманна організаційна, майнова і фінансово-господарська самостійність. У такому разі ОСС можуть мати власні банківські рахунки та самостійно розпоряджатися ними.

МОН наголошує, що вибір моделі фінансування здійснюється органами студентського самоврядуванням самостійно, а керівництво вищого навчального закладу може лише сприяти в реалізації будь-якої з цих моделей, зокрема, шляхом прийняття відповідних управлінських рішень.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com