Немеш і партнери
image

Інцидент з екс-мером Ужгорода: чи правильно діяла поліція

Наш юрист розповідає про порядок зупинки поліцією транспортних засобів

Як ми повідомляли, днями нова патрульна поліція Ужгорода мала інцидент із колишнім мером Ужгорода Сергієм Ратушняком.

Поліція вчора оприлюднила відео цієї пригоди.

Для уникнення таких інцидентів пропонуємо закарпатцям ознайомитися з положеннями чинного законодавства щодо підстав та порядку зупинення транспортного засобу поліцією.

Читайте також: Чи має право поліція затримати особу без документів

Стаття 35 Закону «Про Національну поліцію» (далі - Закон) передбачає вичерпний перелік підстав для зупинення транспортного засобу поліцейськими. Таких підстав є дев’ять:

1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;

2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;

3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;

4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;

5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;

6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;

7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;

8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;

9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

У разі наявності однієї чи кількох з вище перелічених підстав алгоритм дій поліцейського має виглядати наступним чином:

- зупинення транспортного засобу здійснюється виключно жезлом, а у виняткових випадках – жестом руки. При цьому поліцейський спочатку вказує на транспортний засіб, який повинен зупинитися, а потім – на місце, де йому слід зупинитися. Для привертання  уваги   учасників   дорожнього   руху   може подаватися  сигнал  свистком  (у  необхідних випадках – увімкненим спеціальним світловим або звуковим  сигнальним  пристроєм). Такий порядок передбачений п. 27.3 досі чинного Наказу МВС №111 від 27.03.2009 року;

- після зупинення транспортного засобу поліцейський зобов’язаний без затримки підійти до водія (п. 27.4 Наказу №111) та виконати вимогу статті 18 Закону: назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на вимогу громадянина службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук;

- після цього поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у статті 35 Закону та про суть скоєного правопорушення у випадку його вчинення.

Відповідно до п. 27.4 Наказу МВС №111 для розмови з водієм не обов'язково запрошувати його вийти з автомобіля, крім випадків:

1) з метою усунення технічної несправності транспортного засобу або порушень правил перевезення вантажів;

2) коли   є   достатні   підстави   вважати,   що  водій знаходиться в стані сп'яніння;

3) коли  водій  або  пасажири  підозрюються  в   скоєнні злочину;

4) в інших випадках,  коли є необхідною участь  водія  в оформленні   документів   або  наданні  допомоги  іншим  учасникам дорожнього руху.

При цьому у взаємовідносинах з учасниками дорожнього руху працівнику поліції забороняється: звертатися на “ти”; використовувати погрозливі чи ображаючі жести; допускати при спілкуванні зневажливий тон, грубість, неввічливе викладення зауважень, вирази або репліки, які ображають людську гідність, погрози; пред’являти неправомірні та незаслужені звинувачення (п. 17.2. Наказу МВС № 111).

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

Від редакції. До речі, наразі виник несподіваний юридичний казус. Виявляється, 9 грудня Президент України Петро Порошенко ветував законопроект №3225 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про національну поліцію». Нагадаємо, що цей документ передбачає зміни в цілому ряді чинних законів України, в яких обумовлюється діяльність нової поліції, в тому числі і в законі «Про дорожній рух». За великим рахунком проводиться банальна технічна заміна термінів «міліція» на «поліція», а в дорожньому законі – на новий правоохоронний підрозділ ще й покладається обов’язок по забезпеченню безпеки руху (те, чим раніше займалася ДАІ).

У зв’язку з накладенням вето на законопроект №3225 Національна поліція не може повною мірою виконувати свої обов’язки, а в дорожній сфері – забезпечувати безпеку руху, стежити за порядком на дорогах, штрафувати порушників і т.п. Тобто, фактично водії де-юре отримали можливість не підкорятися вимогам патрульних поліцейських – так як їх діяльність не передбачена законом «Про дорожній рух», чинна редакція якого обумовлює діяльність вже колишньої міліції та ДАІ.

Президент наклав вето на законопроект №3225 у зв’язку з іншим баченням визначення призначень на посади в вузах МВС і іншою процедурою закриття та відкриття кримінальних справ у сфері оперативно-розшукової діяльності. При цьому вищезазначений проект з відповідними поправками Президента винесений на пленарне засідання парламенту.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com