Немеш і партнери
image

Підстави та наслідки позбавлення батьківських прав – юрист із Закарпаття

На Закарпатті часто повідомляється про випадки наруги батьків над власними дітьми, про примус батьками жебракувати дітей. Нещодавно з вини батьків маленька дитина померла, через неналежну увагу. Заслужений юрист України, професор УжНУ Петро Немеш розповів нашому виданню про підстави та наслідки позбавлення батьківських прав.

Позбавлення батьківських прав може застосовуватись тільки за рішенням суду. Закон визначає ряд підстав, з яких батьки можуть бути позбавлені батьківських прав.

До таких підстав відноситься, наприклад, відмова батьків забрати дитину ще з пологового будинку без поважних причин. Часто від дітей відмовляються одинокі матері, але часто від дитини відмовляються і сімейні пари, які мотивують свій вчинок скрутним матеріальним становищем.

Ще однією підставою позбавлення батьківських прав є навмисне ухилення від виконання батьками своїх обов'язків по вихованню дитини. Не може бути позбавлена батьківських прав особа, яка не виконує своїх батьківських обов'язків внаслідок душевної хвороби, тривалого відрядження, створення перешкод з боку іншого з батьків, з яким проживає дитина.

Інші підстави для позбавлення батьківських мають яскраво виражений кримінальний характер:

- жорстоке поводження з дитиною.

- алкоголізм або наркоманія батьків дитини.

- бути будь-які види експлуатації дитини, примушування її до жебракування та бродяжництва.

- засудження батька чи матері за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Інколи батьків позбавляють батьківських прав відразу через кілька причин.

Варто звернути увагу на те, що неповнолітні батьки не можуть бути позбавлені батьківських прав з підстав ухилення від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини, або коли вони є алкоголіками чи наркоманами, або ж вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини.

Позбавлення батьківських прав допускається лише щодо дітей, які не досягли 18-ти років.

Позбавити батьківських прав може виключно суд. Позови щодо позбавлення прав на дітей можуть давати, як один з батьків, або заклад охорони здоров’я, чи прокуратура і навіть сама дитина, якщо вона досягла 14 років.

 

Правові наслідки позбавлення батьківських прав

 

         Особа, позбавлена батьківських прав за рішенням суду:

  1. втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання;
  2. перестає бути законним представником дитини;
  3. втрачає права на пільги та державну допомогу, що надається сім’ям з дітьми;
  4. не може бути на майбутнє усиновлювачем, опікуном, піклувальником;
  5. не може одержати в майбутньому тих майнових прав, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію, право на спадкування).

Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.

У Сімейному кодексі йдеться про те, що при розгляді справи про позбавлення батьківських прав суд може одночасно на вимогу позивача вирішувати питання про стягнення аліментів або за власною ініціативою зробити це в інтересах дитини.

Заяву про стягнення аліментів в інтересах дитини можуть пред’явити до суду органи опіки та піклування чи прокурор, а також заінтересовані особи.

Суддя сам з власної ініціативи не може вирішувати питання про стягнення аліментів, він ухвалює рішення тільки на підставі заявлених вимог іншими особами, які звертаються з такими вимогами до суду.

Петро Немеш, Заслужений юрист України, професор УжНУ, адвокат для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com