Немеш і партнери
image

Президент не хоче відновлювати пільги чорнобильцям, - юрист із Закарпаття

 

Незадовго до річниці аварії на Чорнобильській АЕС Президент ветував прийнятий Верховною Радою 17 березня закон, який стосується посилення гарантій соціального захисту осіб, постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Документом передбачалося часткове відновлення дії окремих пунктів та статей Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які були відмінені у грудні 2014 року. 

На думку Президента, законом відновлюється неефективний та застарілий механізм надання соціальних пільг для усіх категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Крім того глава держави відзначає, що передбачені законом зміни призведуть до додаткових витрат з Державного бюджету України (за прогнозними розрахунками Міністерства фінансів України, реалізація Закону потребуватиме щорічно додаткових видатків з Державного бюджету України в сумі 1,5 млрд гривень), а за відсутності відповідного визначення джерел доходів бюджету та в умовах обмеженості бюджетних ресурсів і суттєвого падіння економіки держави спричинять розбалансування Державного бюджету України.

У зв’язку з цим Президент наголошує, що питання надання державних соціальних гарантій та поліпшення соціального захисту громадян, у тому числі й громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, має бути врегульовано комплексно, з урахуванням соціально-економічного стану в державі та фінансових можливостей Державного бюджету України.

У свою чергу Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи рекомендує Верховній Раді повторно прийняти в цілому (подолати вето) Закон "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо соціального захисту постраждалих осіб".

Суть закону полягає у відновленні низки пільг, гарантій та компенсацій для осіб, постраждалих від Чорнобильскої катстрофи:

1) для категорії 2 - відновлення права на першочергове безоплатне надання щорічно санаторно-курортних путівок або виплата компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Сьогодні цим правом у позачерговому порядку користується лише категорія 1.

2) для категорії 3 – відновлення першочергового забезпечення пільговою санаторно-курортною путівкою або виплату компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування.

3) для категорії 4 - відновлення наступних компенсацій та пільг:

-          безплатне придбання ліків за рецептами лікарів;

-          щорічне медичне обслуговування, диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів, лікування в спеціалізованих стаціонарах;

-          виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу;

-          щорічне отримання відпустки строком до 14 робочих днів без збереження заробітної плати одному з батьків, які мають неповнолітніх дітей і проживають на територіях зон радіоактивного забруднення;

-          зарахування поза конкурсом при одержанні позитивних оцінок на вступних екзаменах у заклади освіти осіб з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають на територіях радіоактивного забруднення і направлені на навчання згідно з планом цільової підготовки або договорами з підприємствами. Зазначені особи навчаються за рахунок держави. Студентам із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи гарантується надання гуртожитку, якщо вони не мають житла, а також виплата підвищеної стипендії;

-          звільнення від плати за землю;

-          першочергове забезпечення пільговою санаторно-курортною путівкою або виплата компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;

-          першочергове зубопротезування із зниженням його вартості на 50 процентів (крім зубопротезування з дорогоцінних металів та матеріалів, прирівняних до них за вартістю, що визначаються;

-          відшкодування 50 процентів вартості палива, придбаного в межах установлених норм, особам, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

4) надання права неповнолітнім дітям та/або дружині (чоловіку) померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесеного до категорії 1, незалежно від наявності причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою, на  пільги, якими він користувався за життя.

5) запровадження щорічного медичного обстеження (диспансеризації) та лікування у спеціалізованих медичних закладах осіб, які народилися від учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та евакуйованих із зони відчуження.

 

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com