Немеш і партнери
image

Все про Європейський суд (продовження)

Ми розповідали про Європейський суд з прав людини, який подеколи може бути останньою надією на справедливе рішення. Зараз пропонуємо ще деякі відповіді на ваші запитання, які стосуються Європейського суду.

Якою мовою потрібно подавати заяву до Європейського суду?

Писати до суду можна однією з офіційних мов суду (англійською чи француською) або/та офіційною мовою будь-якої з держав, що ратифікували Конвенцію.

Тобто до моменту вирішення питання про прийняття вашої заяви можна листуватися із судом однієї з 47 мов країн учасниць Конвенції.

Після прийняття заяви, за загальним правилом спілкування здійснюється однією з двох офіційних мов ЄСПА – французькою або англійською.

В окремих, належно обґрунтованих випадках, суд може відійти від цього правила та надати заявнику право продовжувати спілкуватися однією із 47 мов держав-учасниць Конвенції.

Чи потрібно заявнику чи його представнику бути присутнім у Страсбурзі під час розгляду його заяви?

Не потрібно приїжджати до Страсбурга особисто і вкладати предмет заяви в усній формі. Це не пришвидшить розгляду заяви. Якщо в Суду виникне необхідність усного слухання справи, він сам вас запросить. Консультацій з приводу подачі заяви до суду не буде надана жодним чином.

Секретаріатом Суду може бути запропоновано надіслати додаткові документи, відомості чи пояснення стосовно поданої скарги.

Потрібно дуже відповідально ставитись до цих звернень, оскільки ненадання відповіді або порушення строків для надання відповіді, вказаних судом, буде розцінено як відсутність наміру підтримувати заяву, що може призвести до того, що заява буде вилучена з Реєстру Суду та знята з розгляду.

Чи обов’язково представнику заявника бути адвокатом?

Ні. На початковому етапі розгляду справи особа може бути представлена будь-ким. Це може бути не адвокат та навіть не юрист, а наприклад близький родич чи навіть друг.

-           У зв’язку із великим навантаженням іноді розгляд заяви може початися лише через рік після її надходження.

-           Оригінал документів подавати не потрібно, подавати потрібно тільки копії, оскільки Суд не повертає документи. При цьому копії не потрібно засвідчувати нотаріально, достатньо звичайної фотокопії.

Чи засідають судді у справах щодо своїх держав?

«Національний суддя» не може засідати у справі, яка розглядається суддею одноособово. У виняткових випадках його може бути запрошено до складу комітету з трьох суддів. У тім, якщо справа розглядається палатою із семи суддів чи Великою палатою із сімнадцять суддів, «національний суддя» завжди входить до її складу, оскільки лише він знає особливості національного законодавства та практика його тлумачення.

Яка різниця між індивідуальною та міждержавною заявами?

Переважна більшість заяв до Суду подаються приватними (фізичними та юридичними) особами, вони є індивідуальними.

Держава також може подати заяву проти іншої держави-учасниці – така заява є міждержавною. Останній приклад міждержавної заяви: заява України проти Російської Федерації №20958/14 подана до ЄСПА урядом України 13.03.2014 року, яка стосується порушень прав людини в Криму, що знаходиться під контролем РФ.

Порушень яких норм Конвенції оскаржують найчастіше?

Більше половини всіх заяв поданих до суду, з часу його заснування, стосується порушення ст. 6 Конвенції, в якій ідеться про справедливий судовий розгляд і розумні строки.

 58% порушень, констатованих судом, стосується або ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд) або ст. 1 Протоколу №1 (захист права власності).

Разом з тим, приблизно у 11% випадків Судом було констатовано серйозні порушення ст. ст. 2, 3 Конвенції (право на життя та заборона тортур і нелюдські, або такі що принижують гідність, поводження чи покарання).

Петро Немеш, Заслужений юрист України,професор УжНУ, Голова Закарпатського відділення Спілки адвокатів України.     

 

 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com