Немеш і партнери
image

Все про Європейський суд з прав людини

Часто українці не знаходять правди в українських судах через їхню корумпованість і тоді останньою інстанцією в пошуках справедливості може стати Європейський суд з прав людини. Однак не всі знають, що це за суд і як до нього звертатися.

Заслужений юрист України, професор УжНУ, адвокат Петро Немеш спеціально для читачів нашого сайту пояснює всі нюанси про Європейський суд з прав людини. 

Що таке Європейський суд і його повноваження

Кожен громадянин України може звернутись до Європейського суду за захистом своїх прав. Однак не кожен навіть адвокат може надати кваліфіковану юридичну допомогу для звернення  до Європейського суду. В своїй короткій статті я постараюсь надати необхідні поради громадянам яким чином і як звертатись до Європейського суду.

Європейський суд з прав людини – це міжнародний судовий орган (судова установа), який  знаходиться у місті Страсбург (Франція).

Україна повністю визнає на своїй території дію статті 25 Конвенції про захист прав людини, оскільки 9 листопада 1995 року, а також 19 грудня 1996 року підписала у м. Страсбурзі Конвенцію з прав людини.

Як подати заяву до Європейського суду

Заяви до суду надсилаються поштою (не по телефону). Заяви надіслані електронною поштою чи факсом все одно мають бути продубльовані звичайною поштою, і саме дата відправлення поштою буде вважатися датою подачі заяви до Суду для цілей дотримання шестимісячного  строку.

Хто може звернутися до Європейського суду з прав людини? 

Згідно зі ст. Конвенції суд може приймати заяви від будь-якої особи, неурядової організації або групи осіб, які вважають себе потерпілими від допущеного однією із Високих Договірних Сторін порушення прав, викладених у Конвенції або Протоколах до неї.  Тобто будь-який суб’єкт приватного права може звернутись до Європейського суду з прав людини з індивідуальною заявою за дотриманням певних умов. Заявнику не обов’язково бути громадянином однієї з держав,які ратифікували Конвенцію. Порушення прав, на яке скаржиться заявник, повинно бути вчиненим однією з таких держав в межах її «юрисдикції», що, зазвичай, означає в межах її території.

Проти кого можна подати заяву до суду?

Проти однієї або декількох держав, на які поширюється дія Конвенції і котра на Вашу думку (своєю дією або діями чи бездіяльністю, що стосується безпосередньо вас або вашого довірителя), порушили Конвенцію з прав людини. Суд не може розглядати заяви проти приватних осіб або приватних організацій, таких як господарські товариства.

На що можна поскаржитись? 

Ви можете скаржитись лише на ті порушення прав, які були допущення безпосередньо та особисто щодо вас (вашого довірителя). Ваша заява повинна стосуватися одного з прав, викладених у Конвенції або протоколах до неї. Порушення на які ви скаржитесь можуть стосуватися широкого кола питань, таких як: катування чи нелюдське поводження з ув’язненими, законність тримання під ватрою, порушення при розгляді цивільних чи кримінальних питань, дискримінація у здійсненні прав, викладених у Конвенції, (статті  15 Конвенції), батьківські права, свобода вираження поглядів, свобода участі у зібраннях та демонстраціях, конфіскація майна та його вилучення.

Увага! Ви не можете скаржитися від імені інших осіб (за винятком тих випадків, коли ці особи чітко визначені та ви є їхнім офіційним представником).

Скільки є часу для подання індивідуальної заяви до Європейського суду з прав людини?

 

Ви маєте лише 6 місяців від дати прийняття остаточного рішення на національному рівні ( зазвичай це рішення найвищої судової інстанції), впродовж яких ви можете подати заяву до Європейського суду. Після закінчення цього строку вашу заяву не може бути прийнято до розгляду Судом.

Шестимісячний термін може бути перерваний, тільки тоді коли ви надішлете до Суду повну заяву з додатками, яка відповідатиме вимогам статті 47 Регламенту Суду.

Далі буде.

Заслужений юрист України, професор УжНУ, адвокат Петро Немеш

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com