Немеш і партнери

Маріанна Чундак про новий порядок надання субсидій населенню

Всі ми добре знаємо, як за отриманням тої чи іншої адміністративної послуги доводиться збирати безліч довідок, стояти в довгих чергах, а далі ще і доводити своє право на отримання тої чи іншої послуги в окремих кабінетах. Зараз йде мова про спрощення цієї системи. 

Шкода, що так повільно ми до цього наближаємось і не все відразу, але певні позитивні зрушення вже можна побачити.

Серед новел в порядку отримання послуг є новий порядок надання субсидій населенню. Міністерство соціальної політики України представило реформу системи надання житлових субсидій населенню.

Згідно нових змін призначення субсидій відбуватиметься тільки на підставі подання заявником двох документів — заяви та декларації. Довідки про доходи подавати не потрібно.

Всі інші відомості, що необхідні для призначення житлових субсидій (про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами) надають організації, які надають ці послуги, на запит органів соціального захисту населення.
Інформацію про доходи для призначення житлової субсидії органи соціального захисту населення будуть отримувати у порядку обміну від Державної фіскальної служи та Пенсійного фонду.

Тобто заявник подає тільки два документи — заяву та декларацію. Вимагати подання інших документів — заборонено! Всі інші необхідні відомості збиратиме місцеве управління праці та соціального захисту населення.

Також запроваджуються нові, спрощені форми заяви та декларації про доходи і витрати осіб для звернення за субсидією. Заповнений бланк заяви та декларації заявник може відправити поштою до Управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації. У сільській місцевості зазначені документи можна подати уповноваженій особі, визначеній виконкомом сільської чи селищної ради.

Субсидія призначатиметься на підставі поданих документів на 12 місяців, а не на опалювальний сезон, як це було дотепер. Крім цього, якщо відсутні зміни, то немає необхідності знову звертатися за призначенням субсидії на новий період.  Так як встановлюється автоматичний принцип надання субсидій на новий період.

У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг) заявник зобов’язаний у місячний термін повідомити про це місцеве управління праці та  соціального захисту населення.

Якщо заявник подав неповні чи недостовірні відомості про доходи та витрати зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, то йому  може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання. У такому випадку заявник зобов’язаний повернути надміру перераховану (виплачену) суму субсидії у подвійному розмірі.

Кожне домогосподарство у квітні та жовтні 2015 року одночасно з рахунком для оплати енергоносіїв  отримає спрощені форми заяви та декларації для звернення за призначенням субсидії.

Субсидія призначатиметься одному із членів домогосподарства, який зареєстрований у житловому приміщенні і на якого відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг.

Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг виходячи із соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами перевищують розмір визначеного обов’язкового платежу.

При цьому скасовуються всі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначенням субсидій крім здійснення одноразової дорого вартісної покупки (на суму понад 50 тис. гривень):

 • наявність у власності двох житлових приміщень;
 • наявність у власності двох автомобілів;
 • наявність у складі домогосподарства осіб працездатного
 • віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на
 • обліку як безробітні;
 • здача в найм житлового приміщення;
 • здійснення покупки товарів, робіт та послуг (у тому числі
 • оплата медичних послуг та навчання) на суму понад 10
 • прожиткових мінімумів.

Міністр соціальної політики України Павло Розенко, який представив на засіданні Уряду проект нової системи надання субсидій, повідомив, що заяви на отримання субсидій мають бути надіслані до громадян до 15 квітня.

Маріанна Чундак, адвокат

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com