Немеш і партнери
image

Як закарпатцям придбати легальну ялинку

За кожну незаконно зрубану ялинку громадянам доведеться заплатити від 247 до 2300 гривень.

14 грудня офіційно розпочинається сезон продажу новорічних ялинок лісогосподарськими підприємствами, яких на території Закарпатської області є шістнадцять. Контакти цих підприємств можна знайти на офіційному сайті Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Підтвердженням легальності заготівлі та правомірності реалізації новорічних ялинок стане наявність уніфікованого засобу маркування – самоклейної етикетки або бирки. Зокрема кожному деревцю присвоюється індивідуальний номер, який реєструється у Єдиній державній системі ЕОД та вказується на прикріпленій до ялинки етикетці чи бирці. Про походження придбаної новорічної ялинки кожен бажаючий зможе безкоштовно дізнатися, ввівши номер із самоклейної етикетки або бирки на сайті Державного підприємства «Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний центр» ( http://www.ukrforest.com/check).

Як повідомляють в Державному агентстві лісових ресурсів України, з метою економії державних коштів цього року пластмасові бирки замінять на  самоклейні етикетки, які дешевші у 2,5 рази. Однак лісгоспи будуть також використовувати бирки, які були закуплені в минулі роки.

Відтак новорічні ялинки, які будуть реалізовуватися на ринках, зокрема на «стихійних», без вищеназваних уніфікованих засобів маркування, можуть мати сумнівне походження.

Чинне законодавство передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність за незаконну вирубку дерев (у тому числі хвойних). При цьому для покупців незаконно зрубаних ялинок законодавство формально не містить відповідальності. Водночас, не маючи належних документів на придбану ялинку (насамперед етикетки чи бирки з номером), вам буде важко довести, що ви її купили, а не зрубали та принесли чи привезли з лісу.

У зв’язку з цим важливо знати, що постановою КМУ №665 затверджено розмір такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу. Щороку ці такси підлягають індексації. При цьому у грудні - січні такси за незаконно зрубані ялинки збільшуються утричі, а сам розмір такси залежить від діаметру дерева. У цьому році за кожну незаконно зрубану ялинку з діаметром пня до 10 см порушник має відшкодувати 247 гривень. Відповідно з діаметром пнів 10-14 см – 436 гривень, діаметром 14-18 см – 1121 гривню, діаметром 18-22 см – 2300 гривень.

Крім того статтею 65 Кодексу про адмінправопорушення за незаконну порубку та пошкодження дерев і чагарників передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі: для громадян - від 85 до 170 гривень, для посадових осіб - від 119 до 204 гривень.

Статтею 246 Кримінального кодексу за незаконне вирубування дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяло істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, передбачена відповідальність у вигляді штрафу від 850 до 1700 гривень або арешту строком до 6 місяців, або ж обмеження волі строком до 3 років, або позбавлення волі на той самий строк, з конфіскацією незаконно добутого. Заподіяння істотної шкоди як одна з умов кримінальної відповідальності за цією статтею КК є оціночним поняттям. На практиці шкода визнається істотною тоді, коли були знищені певні види дерев у тій чи іншій місцевості, погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші екологічні властивості лісу, виникли труднощі у відтворенні заліснення в певній місцевості, знизилась якість атмосферного повітря, змінились ландшафт місцевості, русло річки, сталась ерозія ґрунту.

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com