Немеш і партнери
image

Як закарпатцям законно отримати земельну ділянку

 

У зв’язку із останніми змінами в земельному законодавстві процедура безоплатної приватизації земельних ділянок для громадян була суттєво спрощена. Однак поняття безоплатності у цьому питанні є умовним… 

Безкоштовно ви можете отримати рішення сільської, селищної чи міської ради про передачу вам земельної ділянки у приватну власність. Якщо ж земельна ділянка перебуває у державній власності, то таке рішення вам може безоплатно видати територіальний орган Державного земельного агентства. У Закарпатті це Головне управління Держземагенства у Закарпатській області та його органи на місцях.

Однак для того, щоб отримати свідоцтво про право приватної власності на земельну ділянку, потрібно пройти досить тривалу процедуру, яка включає в себе виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (розробляється за замовленням громадян -  ч.7 ст. 118 Земельного кодексу). Держава відповідні послуги не надає. Тому звертатися доведеться до приватних землевпорядних організацій, які мають ліцензію на провадження відповідної діяльності. Ознайомитися з переліком таких організацій та знайти їхні контакти можна на сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Послуги таких організацій платні.

Виготовлення проекту землеустрою включає в себе проведення геодезичних робіт, розроблення ситуаційної схеми та кадастрового плану земельної ділянки, виділення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а також проведення інших землевпорядних робіт з їх документуванням. Задоволення не з дешевих. Як правило, все залежить від категорії земельної ділянки та її характеристик, а також від розцінок землевпорядної організації. Конкретна вартість робіт повинна бути прописана у договорі, тому уважно читайте його умови. Якщо хочете зекономити, поцікавтеся розцінками різних землевпорядних організацій, що знаходяться у вашому місті чи районі. Вони  можуть суттєво відрізнятися. Іноді виходить дешевше замовити послуги землевпорядної організації із сусіднього району чи з обласного центру.

Спрощення процедури безоплатної приватизації земельних ділянок відбулося у питаннях погодження документації із землеустрою. Раніше таке погодження здійснювала спеціальна комісія у складі уповноважених представників 5 органів: органу Держземагенства, органу містобудування та архітектури, Мінприроди, органу санітарно-епідеміологічної служби, органу охорони культурної спадщини. На цьому етапі можна було зіткнутися з безпідставним блокуванням погодження документації: комісія не зібралася, хтось із її членів необгрунтовано відмовився підписати висновок комісії і т.п. Не знаючи всіх нюансів законодавства пересічний громадянин, який уже витратив немалу суму на оплату робіт землевпорядної організації, змушений був йти і «домовлятися» з такими «незгідними» членами комісії.

Сьогодні ж не потрібно отримувати висновок з погодженням цілої комісії. Відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом Держкомзему. Залежно від категорії земельної ділянки погодження треба також отримати:

а) щодо земельної ділянки на якій розташовано об’єкт будівництва або планується розташування такого об’єкта – від органу містобудування та архітектури;

б) щодо земельної ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення – від органу у сфері охорони навколишнього природного середовища (Мінприроди);

в) щодо земельної ділянки, розташованої на території пам’яток культурної спадщини національного значення, їх охоронних зон та охоронюваних археологічних територіях – від центрального органу виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері охорони культурної спадщини (Мінкульт);

г) щодо земельної ділянки, розташованої на території земель історико-культурного призначення, пам’яток культурної спадщини місцевого значення, їх охоронних зон, в історичних ареалах населених місць та інших землях історико-культурного призначення – від відповідного структурного підрозділу обласної державної адміністрації у сфері охорони культурної спадщини;

ґ) щодо земельної ділянки лісогосподарського призначення – від центрального органу виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері лісового господарства (Держагенство лісових ресурсів);

д) щодо земельної ділянки водного фонду – від центрального органу виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері розвитку водного господарства (Держагенство водних ресурсів).

Загальний алгоритм реалізації громадянами права на землю виглядає наступним чином:

  1. Звернення до органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельними ділянками із заявою про безоплатне надання земельної ділянки у власність. Щодо земель комунальної власності такими органами є сільські селищні та міські ради. Щодо земель державної власності – територіальний орган Держкомзему.

Відповідно до статті 121 Земельного кодексу громадяни мають право отримати безоплатно у власність земельні ділянки 6 категорій з наступними обмеженнями щодо їх площі:

  • для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
  • для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
  • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
  • для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.

Таким чином, кожен громадянин може реалізувати своє право на безоплатне отримання у власність шість разів – щодо кожної категорії земельних ділянок з переліку, наведеного вище. При цьому звертатися із відповідною заявою можна як за місцем проживання, так і в іншому районі чи області. Все залежить від наявності вільних земельних ділянок.

Відповідна сільська, селищна, міська рада, чи Головне управління Державного агентства земельних ресурсів в області приймає рішення про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки в місячний термін. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

  1. Замовлення у землевпорядної організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Вартість, строки виконання робіт встановлюються відповідним договором, укладеним між замовником та розробником документації із землеустрою. Відповідно до статті 28 Закону України «Про землеустрій» максимальний строк складання документації із землеустрою не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору. Проект землеустрою підлягає погодженню уповноваженими органами влади відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України.
  2. Коли проект землеустрою готовий та погоджений, треба звертатися до державного кадастрового реєстратора у територіальному (районному, міському) органі Держземагентства України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки. Якщо інше не передбачено договором про розроблення проекту, до цього органу має звертатись землевпорядна організація. До заяви додається:
  • · копія документа, що посвідчує особу;
  • · копія документа, що посвідчує повноваження діяти від Вашого імені (договір, довіреність);
  • · копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційний код);;
  • · розроблений та погоджений уповноваженими органами проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у паперовому вигляді та у формі електронного документу, а у разі, якщо щодо проекту проводилась державна експертиза – також оригінал позитивного висновку цієї експертизи;
  • · документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки (квитанція).

4. Державний кадастровий реєстратор розглядає подану заяву протягом 14 днів. У разі, якщо подані документи складені вірно, а межі ділянки не порушують меж вже зареєстрованих ділянок, державний кадастровий реєстратор реєструє земельну ділянку у Державному земельному кадастрі і видає Витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номеру.

5. Подання до органу, уповноваженого розпоряджатись земельною ділянкою (сільська, селищна, міська рада, територіальний орган Держземагенства), клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. До клопотання додається примірник погодженого проекту, Витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

6. Після одержання рішення про безоплатну передачу у власність земельної ділянки, громадянин подає до Реєстраційної служби заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку. До заяви додаються:

  • копія документа, що посвідчує особу заявника;
  • копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційний код);
  • документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно (квитанція);
  • документ про сплату державного мита (квитанція) (крім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита).

7. Подана заява протягом 14 днів розглядається Державним реєстратором, в результаті чого, у разі, якщо подані документи складені вірно, видається Свідоцтво про право власності на земельну ділянку та Витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Процедура приватизації земельної ділянки виглядає досить затяжною (може тривати і півроку, і рік) та витратною. Однак земля – це нерухомість. До того ж на даний час в Україні діє мораторій на купівлю-продаж лише земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Стовно інших категорій земель таких обмежень законодавство не містить. Тому варто пройти всі ці бюрократичні етапи, щоб зробити вклад у своє майбутнє. У разі виникнення проблем при реалізації права на землю варто звернутися за кваліфікованою допомогою юриста.

Нормативно-правові акти, з якими варто ознайомитися:

Земельний кодекс ( стаття 118, стаття 186, стаття 186-1)

Закон «Про землеустрій» ( стаття 28)

Типовий договір про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, затверджений постановою КМУ від 4 березня 2004 року №266

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com