Немеш і партнери
image

Якщо претендуєте на субсидію чи пільги, банківська таємниця вас не захищає -- юрист із Закарпаття

Відтепер банківська таємниця може бути розкрита за запитом Міністерства фінансів щодо кожного з членів сім’ї особи, що претендує на субсидію та пільги

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у листі від 19.01.2016 р. №12-3384/16 повідомив банки про необхідність неухильного виконання ними вимог статті 62 Закону "Про банки і банківську діяльність" щодо надання Мінфіну на його запит інформації про відкриті на ім'я фізичних осіб (кожного з членів сім'ї або домогосподарства) рахунки (поточні, кредитні, депозитні тощо), операції та залишки за ними.

Відповідні зміни щодо підстав та порядку розкриття банківської таємниці 24 грудня були внесені до статті 62 Закону «Про банки і банківську діяльність». Зміни до закону невдовзі були підписані Президентом і вже набули чинності.

Яким є порядок розкриття банківської таємниці щодо пільговиків та претендентів на субсидію?

Відповідно до п.10 статті 62 Закону «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо фізичних осіб, яка містить банківську таємницю (зокрема інформація щодо відкритих на їхнє ім’я рахунків (поточних, кредитних, депозитних тощо), операцій та залишків за ними), розкривається банками на письмовий запит Міністерства фінансів під час бюджетного процесу з метою проведення верифікації і перевірки достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітних плат, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування. У разі нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, призначених на сім’ю або домогосподарство, інформація надається щодо кожного з членів сім’ї або домогосподарства.

При цьому вимога на отримання інформації, яка містить банківську таємницю, повинна:

1) бути викладена на бланку державного органу встановленої форми;

2) бути надана за підписом керівника державного органу (чи його заступника), скріпленого гербовою печаткою;

3) містити передбачені законом підстави для отримання цієї інформації;

4) містити посилання на норми закону, відповідно до яких державний орган має право на отримання такої інформації.

Водночас банку забороняється надавати інформацію про клієнтів іншого банку, навіть якщо їх імена зазначені у документах, угодах та операціях клієнта.

Якими можуть бути наслідки такого нововведення?

Відтепер, якщо ви накопичуєте іноземну валюту, або ж маєте відкритий депозитний рахунок, субсидії від держави можуть забрати. Крім того умовою надання пільг для низки категорій громадян є наявність середньомісячного доходу, що не перевищує законодавчо встановлену межу. Тому розкриття банківської таємниці теж може негативно позначитися на оцінці державою ваших статків, які ви відкладали на «чорний день».

На думку експертів, приймати такий закон лише тепер, коли населення уже півроку користується державними субсидіями та пільгами – нечесно, адже уряд мав би бути щирим і детально роз’яснювати громадянам, які звернулися за субсидією, те, що він буде контролювати.

Так, з одного боку, такий контроль Мінфіну мав би виявити нечесних громадян, котрі приховують свої статки заради отримання субсидій. Однак насправді відкриття банківської таємниці може спричинити удар по економіці, додавши заробітку тіньовим структурам. Зокрема слід враховувати, що покупцями валюти чи власниками коштів на рахунках, незалежно від доходів, є звичайні люди, більшість із яких останнім часом змушені рахувати копійку за копійкою, щоб мати можливість прогодувати сім’ю і не змерзнути взимку, сплачуючи платіжки за житлово-комунальні послуги із захмарними сумами. Розкриття банківської таємниці для них означає, що гроші відтепер ризиковано показувати в банку та у валютообміннику. Отже, населення буде зберігати заощадження вдома «під матрацом», а валюту будуть міняти в структурах, які не потребують паспорта, що не лише не допоможе вітчизняній економіці, а ще більше загострить ситуацію. У свою чергу це також може спровокувати погіршення і без того складної криміногенної ситуації (збільшення випадків крадіжок, шахрайства, підробки грошей тощо).

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com