Немеш і партнери
image

Жінка з Ісдален

Загадкове вбивство не можуть розкрити півстоліття. Тепер за справу взялися журналісти

У 1970 році в долині Ісдален, неподалік від портового норвезького міста Берген, знайшли обгоріле тіло жінки, поруч з нею - особисті речі. Те, що виглядало непоясненим вбивством, незабаром обросло дивовижними подробицями - і зачіпками, які вели від однієї таємниці до іншої. Протягом майже півстоліття доля «жінки з Ісдален» залишалася незрозумілою. У 2016 році за розслідування взялися норвезькі журналісти - і у справі почали з'являтися деякі нові подробиці.

29 листопада 1970 року норвезький професор історії з двома дочками вирушили погуляти в околицях озера Свартедікет неподалік від Бергена. Ідилічна прогулянка була затьмарена моторошною знахідкою: недалеко від стежки, між валунами, 12-річна дочка професора помітила напівголе тіло. Налякана сім'я відразу вирушила назад, щоб дістатися до найближчого поліцейського відділку. Весь шлях вони озиралися, побоюючись зустріти вбивцю.

Прибувши на місце, поліцейські відразу відзначили специфічний запах (пізніше поруч знайшли сліди бензину) і позу жертви - так звану позицію фехтувальника, яка трапляється після струсу мозку. Особа і все тіло жінки спереду були обпалені до невпізнання, а ось спину і інші частини тіла ззаду вогонь не зачепив. Співробітник поліції Карл Халвор Аас, який чергував тієї неділі, згадує, що довелося буквально дертися схилом, щоб дістатися до місця, - все це не було схоже на те, що жінка просто пішла на прогулянку, оступилася і впала обличчям в багаття.

Поруч із загиблою знайшли залишки одягу, парасольку, гумові чоботи, кільце, сережки та годинник, пляшку місцевого трав'яного лікеру і дві напіврозплавлені пластикові пляшки - обидві з ретельно стертим маркуванням. На жодній з речей жінки також не було ярликів. Ідентифікувати тіло не вдалося - в лабораторії Бергенського університету, де провели розтин, їй присвоїли номер 134/70. Один з експертів-криміналістів особливо відзначив, як акуратно були розкладені прикраси - ніби для якогось ритуалу.

«Убита шпигунка або жінка в бігах?». Репортаж американського журналіста Тіма Пула

Запити, розіслані в усі норвезькі поліцейські дільниці, нічого не прояснили: жінку ніхто не шукав. Через кілька днів в камері схову Бергенського вокзалу виявили дві валізи, залишені ще тиждень тому: термін їхнього зберігання закінчився, але за ними так ніхто і не прийшов. Відбитки пальців на валізах збігалися з відбитками загиблої жінки. Всередині валіз виявили одяг із зрізаними ярликами, косметику, кілька пар окулярів, перуки і блокнот зі списаної кодами першою сторінкою. З усіх косметичних тюбиків, були стерті будь-які розпізнавальні знаки; ємкості не змогли ідентифікувати співробітники великих європейських універмагів, яким норвезька поліція відправила фотографії в надії дізнатися хоч щось.

Серед знахідок, втім, виявився пакет із взуттєвого магазину в норвезькому містечку Ставангер. Син його власника зміг згадати незвичайну клієнтку, яка заходила до магазину за три тижні до цього: вона прискіпливо розглядала асортимент, купила пару гумових чобіт модної на той час моделі «Селебріті». Точно такі ж знайшли поруч з тілом. Продавець описав її як добре одягнену і привабливу жінку з темним волоссям, яка говорила англійською з акцентом. Під опис підходила жінка одного з сусідніх готелів, що знімала номер на ім'я Фенелла Лорк.

Але ця зачіпка теж нікуди не привела: ім'я виявилося вигаданим. У ще кількох норвезьких готелях знайшли форми, заповнені її почерком - всюди вона зупинялася під різними іменами. Дати проживання збіглися і з деякими кодами на записці з валізи: так вдалося з'ясувати, що таємнича жінка побувала ще в Парижі і Осло. На погляд нечисленних свідків, їй було від 25 до 40 років; всі згадували, що вона виглядала дуже елегантно і подорожувала сама.

Dollarphotoclub_84395421

Портрет «жінки з Ісдален», зроблений в ході розслідування за описами свідків.
Фото: поліції Норвегії.

На цьому розслідування зайшло в глухий кут, хоча їм займалися навіть секретні служби: всі знахідки і загадковість обставин натякали на те, що «жінка з Ісдален» могла бути шпигункою. Але якої країни, що саме привело її у Берген і чому її життя обірвалося за таких обставинах, з'ясувати не вдалося. Результати розтину свідчили, що вона померла від поєднання медикаментів і опіків: в її шлунку знайшли 50 таблеток фенобарбіталу - потужного снодійного. За офіційною версією її смерть вважається самогубством.

Протягом багатьох десятиліть ця історія залишалася однією з відомих невирішених загадок. У 2005 році 57-річний житель Бергена розповів, що бачив в горах схожу жінку за п'ять днів до того, як виявили тіло, - причому не одну, а в компанії двох чоловіків. Він стверджував, що вона виглядала наляканою, але тоді поліцейські не надали значення його словам.

Тепер, на хвилі інтересу до жанру true crime (тобто журналістських розслідувань кримінальних історій), за справу взялася норвезька телерадіокомпанія NRK. 17 жовтня 2016 року документальний підрозділ NRK запустив свій підкаст про загадкову жінку: всю історію поступово відновлювали за архівними матеріалами і розповідями тих, хто дожив до наших днів.

29 листопада 2016 року - тобто рівно 46 років після страшної знахідки під Бергеном - NRK опублікувала портрет «жінки з Ісдален», намальований за свідченнями очевидців. Більш того, після запиту документалістів в архіві університетської лікарні Бергена знайшли її щелепу, яку вважали втраченою. За справу знову взялося норвезьке розвідувальне управління. До того ж за кілька минулих десятиліть з'явилися нові технології, які дозволяють точніше встановлювати особи загиблих.

Ko1YEqZTQolh64EFsEFzvQ

«Жінку з Ісдален» поховали в Бергені за католицьким обрядом і в цинковій труні. На похоронах були присутні співробітники поліції, які вели справу.
Фото поліції Норвегії.

На прохання спецслужб і журналістів до розслідування підключилися вчені з Норвегії, Австрії та Австралії, які спеціалізуються на аналізі ДНК. Зокрема, молекулярний біолог Вальтер Парсон, який брав участь у ідентифікації останків царської сім'ї Романових, черепа Моцарта і жертв цунамі на Шрі-Ланці.

19 травня 2017 року були опубліковані результати дослідження ДНК і зубної емалі загиблої - за наявністю в ній певних хімічних елементів вчені можуть визначити навіть те, які продукти в свій час їла людина. Фахівцям вдалося встановити, що жінка з Ісдален, ймовірно, була родом зі Східної Європи, але переїхала у дитинстві (до або під час Другої світової війни) до Франції чи Німеччини. Ці дані дозволять звузити район нових пошуків - і, можливо, в нових серіях розслідування NRK ми дізнаємося про долю «жінки з Ісдален» трохи більше.

meduza

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com