Немеш і партнери
image

Закарпатські громади не зможуть функціонувати без законодавчих змін

В одному із попередніх дайджестів правових подій ми повідомляли про те, що 4 вересня Верховна Рада України спеціальним законом усунула обласні ради від прийняття остаточних рішень про утворення об’єднаних територіальних громад. 

Зокрема, законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо організації проведення перших виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передбачено, що об’єднана територіальна громада вважається утвореною з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об’єднання, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об’єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку обласної державної адміністрації. При цьому повноваження призначати перші вибори об’єднаної територіальної громади передано Центральній виборчій комісії.

Прийняття вказаних законодавчих змін було викликано тим, що обласні ради часто блокували прийняття рішень про утворення об’єднаних територіальних громад, у зв’язку з чим проведення виборів у таких громадах було під загрозою зриву. Зокрема, така ситуація склалася й на Закарпатті, де обласна рада кілька разів зі скандалами провалювала прийняття важливих рішень в рамках адмінреформи, у тому числі щодо створення громад.

Відтак ЦВК в силу повноважень, якими вона була наділена вказаним вище законом, призначила на 25 жовтня вибори в 159 об’єднаних територіальних громадах (у тому числі у двох закарпатських - Тячівській міській об’єднаній територіальній громаді та Вільховецькій сільській об’єднаній територіальній громаді).

Здавалося б, шлях до формування органів місцевого самоврядування у новостворених громадах відкритий. Однак є кілька важливих моментів, які так і не були враховані законотворцями.

Зокрема для успішної реалізації адмінреформи на цьому етапі необхідно здійснити перереєстрацію як юридичних осіб 318 сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад та їх виконавчих комітетів, та державну реєстрацію припинення як юридичних осіб близько 1200 сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих комітетів. У зв’язку з цим постає питання оперативності проведення такої масової державної реєстрації та оптимальності її процедури. Це вкрай важливо для забезпечення можливостей укладення та виконання органами місцевого самоврядування договорів цивільного характеру (закупівлі за кошти місцевих бюджетів, оренда земельних ділянок та інших об’єктів комунальної власності тощо). При цьому необхідно забезпечити правонаступництво нової територіальної громади після територіальних громад, що об’єдналися, а також безперервність діяльності органів місцевого самоврядування з тією метою, щоб рішення місцевих рад, які об’єдналися, були чинними на території новоствореної громади до того моменту, поки вони не будуть прийняті нові.

У цій ситуації органи місцевого самоврядування мають бути не ліквідовані, а реорганізовані шляхом приєднання за спрощеною процедурою. Однак чинною редакцією Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад» ( частина сьома статті 8) передбачено саме ліквідацію органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, а питання правонаступництва територіальних громад взагалі не врегульовано. Крім того передбачений статтею 36 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» загальний порядок ліквідації юридичних осіб не може бути застосований до органів місцевого самоврядування через тривалі строки реалізації і неможливість синхронізації з набуттям повноважень новообраними місцевими радами та бюджетним процесом.

У зв’язку з цим Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства звернулося до Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва з проханням розглянути та підтримати прийняття проекту Закону № 3106 «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей державної реєстрації органів місцевого самоврядування як юридичних осіб».

Вказаним проектом закону пропонується уточнити порядок утворення об’єднаної територіальної громади та передбачити спеціальну процедуру реорганізації органів місцевого самоврядування, яка забезпечить правонаступництво об’єднаних територіальних громад, їх сільських, селищних, міських рад та виконавчих комітетів таких рад.

За логікою авторів законопроекту до юридичних осіб - місцевої ради та її виконавчого комітету, що знаходиться у адміністративному центрі об’єднаної територіальної громади, приєднуються відповідно інші місцеві ради та виконавчі комітети. Вказане дозволить суттєво спростити вирішення організаційних питань: зникне необхідність обов’язкового переукладення всіх договорів, спроститься бухгалтерське оформлення, буде забезпечено стале фінансування видатків на функціонування та оплату праці новообраних посадових осіб місцевого самоврядування, збережеться на перехідному етапі спадковість трудового колективу у адміністративному центрі, зникне проблема тотожності найменувань юридичних осіб, скоротяться терміни на переоформлення правоустановчих документів на нерухоме та рухоме майно тощо.

Отже, подальша доля органів місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад тепер залежить від рішення парламенту. Тим часом передвиборчий процес триває…

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com