image

Емілія Мадяр-Фазекаш: «Люди з інвалідністю не тільки досягають результатів, але можуть бути й соціально активними»

Емілія Мадяр-Фазекаш – є майстром спорту з фехтування, працює тренером в Ужгороді, тренує паралімпійських фехтувальників на візках. Її вихованці ставали чемпіонами світу та Європи, багаторазовими переможцями чемпіонатів України. А ще Емілія паралельно працює викладачем в Ужгородському національному університеті. Займається також громадською роботою.

 -        Еміліє, про Ваші успіхи з закарпатськими фехтувальниками на візках знає не тільки вся Україна, а й вся Європа та світ. Але спочатку розкажіть, чому ви обрали шлях бути тренером не в класичному фехтуванні, а з людьми з інвалідністю?

-        Насправді, це вийшло трохи випадково. Коли я закінчила Львівський державний університет фізичної культури і паралельно закінчила свою кар’єру спортсмена, то постало питання: а чим далі займатися? Моя перша тренерка, яка привела мене у цей вид спорту, Оксана Рапинець щойно відкрила відділення паралімпійського фехтування на базі Закарпатського інваспорту. І вона запропонувала мені спробувати. Певна річ, спершу було незвично але зізнаюся, що абсолютно не шкодую про це, більше того – дуже задоволена цією роботою!

-        Чому?

-        Тому, що у таких спортсменів у кілька разів вище бажання займатися та досягати успіху. Вони дуже сильні духом. Вони розуміють, що у цьому світі у них не такі можливості, як у звичайних людей. І мова йде не про спорт, а про життя загалом. І вони чіпляються за всі можливості, які їм дає спорт та фехтування. Вони ніколи не здаються, тому що розуміють ціну ось цього «опускання рук в будь-якій ситуації». А ще вони дуже щирі та приємні люди.

-        Як вам вдалося досягти таких результатів? Перемога на чемпіонаті світу, Європи, багато разів на чемпіонаті України?

-        Велику роль зіграв успіх наших паралімпійських фехтувальників на останній Олімпіаді. Тоді наші спортсмени повірили, що теж можуть досягнути суттєвих результатів. А ще вони справжні фанати своєї роботи – постійно тренуються, розвиваються. І головне – мріють. Вони дуже хочуть їздити на змагання, знайомитися з новими людьми, підтримувати друзів, а саме зараз - потрапити на Паралімпійські Ігри в Токіо і поборотися там за медалі.

FB_IMG_1602338439328 (1)

-        Знаємо, що вони не тільки сильні в спорті, а й активні в громадському житті...

-        Так, завдяки своїм перемогам, постійній згадці в медіа їх почали впізнавати. А разом із цим і порушувати питання соціальної адаптації. Якщо хтось із моїх спортсменів може ходити на протезі, то є такі, які пересуваються виключно на візку. А хіба в нашому Ужгороді достатньо пандусів? У магазинах, лікарнях або, наприклад, перукарнях? Коли роблять ремонти, то про це інколи навіть не задумовуються. І наші спортсмени борються з цим – пишуть запити в міську раду, дискутують про це, нагадують чиновникам про важливість подібних речей при зустрічах. Це важливо, адже вони такі самі люди, як і всі інші. На жаль, часто ми про це забуваємо. І це треба змінювати. Саме це спонукало мене стати кандидатом в Ужгородську міську раду і мої симпатії на боці справжньої закарпатської партії -- Демократичної партії угорців України.

IMG-5ac2e6761f1c56b495a8b429a7517c97-V (1)

-        Поза тим, ви ще й працюєте в УжНУ?

-        Так, викладаю на кафедрі фізичного виховання. Викладаю теоретичні предмети, проводжу практичні пари фізичного виховання. Ця робота мені теж дуже до вподоби. Адже спорт – це не тільки фізична робота, а й чимало теорії. Сучасний світ вимагає, щоб спортсмени були не тільки сильними, а й розуміними, адже перемагаємо не тільки завдяки м’язам, а й голові.

-        - Спасибі, Еміліє, успіхів вам!

Наталка Бережна

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com