image

Більше, ніж на Майдані: Чого вимагали на масовій акції протесту лісівників

Такої масової акції протесту в Ужгороді не було навіть під час Революції Гідності

Під стіни будівлі обласної влади зібралося понад тисячу працівників лісової галузі Закарпаття. Напередодні майже у кожному районі, де є лісові господарства відбулися свої акції протесту. Вимога протестувальників - не допустити прийняття Стратегії реформування лісової галузі. На бік лісівників стала влада Закарпаття: облрада прийняла відповідне звернення до уряду, а голова ОДА Геннадій Москаль, що розроблена стратегія передбачає передачу лісу в приватні руки і цього не можна допустити. 

Мітингуючі дійсно тримали в руках плакати типу "Не дамо приватизувати ліс". То в чому ж суть протестів? Що налякало лісівників?

Насправді, Стратегію розробило Державне Агентство лісових ресурсів України і ще 7 листопада його у приміщенні представництва Світового банку презентувало її профільним міністерствам та громадськості. І хоч представники профільного міністерства агрополітики мали пафосний настрій і переконували, що реформа лісової галузі назріла давно і що презентована Стратегія написана на зразках міжнародних стандартів, під час обговорення виникло багато критичних зауважень. Адже до цього часу діяла Концепція розвитку лісової галузі, прийнята у 2006 році, яка мала більше рекомендаційний характер, а от Стратегія буде мати обов'язковий для виконання характер. 

Варто зазначити, що нещодавно голова Держагентства лісових ресурсів Христина Юшкевич, яка найбільше доклалася до створення Стратегії реформування лісових ресурсів, пішла у відставку. 

Так сталося, що в центральній владі створилися два радикально протилежні табори - одні лобіюють Стратегію, інші виступають категорично проти. 

Відомо ж, що в Україні ліс займає 16% площі і галузь має мільярдні обороти. Попри те, що у нас йде суцільна критика щодо нещадних вирубок лісів, насправді не все так однозначно. За останні сорок років площі лісів виросли на 2,3 млн. гектарів, а запас деревини виріс у 2,5 разу. І якщо в Україні вирубується 0,9% лісів від загального запасу, то у Швейцарії щорічний обсяг рубок становить 1,9%, Чехії – 2,4%, Фінляндії – 2,8%, Великобританії і Бельгії – 3% і 3,1% відповідно. Ці цифри наведені навіть у Стратегії реформування лісового господарства. Тобто, такий собі натяк на те, що в Україні мають намір збільшити норми вирубок.

Окрім того, в Стратегії зазначено:  загальна площа лісових ділянок, які належать лісового фонду України становить 10,4 млн га. Запас деревини в лісах оцінюється в 2,1 млрд куб. м. Щорічний обсяг заготівлі ліквідної деревини від усіх видів рубок за Держлісагентства складає близько 16 млн куб. м.

Тобто, у документі йде прямий натяк на те, що лісу у нас багато і ми його мало використовуємо. Власне це і насторожує. Окрім того, насторожує і прогнозована форма господарювання. Стратегія передбачає ліквідувати  нині діючі лісові господарства і створити одне підприємство з центральним офісом, а ліси віддавати в концесію. Тобто, фактично згідно угод хазяйнувати можуть і приватні підприємства. Скоіше за все, передбачається, що це будуть міжнародні компанії. 

 

Ось це і налякало багатьох лісових функціонерів. Втрата влади на місцях. По всіх областях України, де займаються лісовим господарством, почалися організовані протести. Зібрати людей на ці протести не важко. По-перше, авторитарно і під загрозою звільнення. По-друге, просто описати страшну картину, мовляв, прийдуть нові господарі, всіх звільнять і поставлять своїх людей. От люди і зібралися на протести і принесли заготовлені начальством плакати зі страшилками: "Ліс - народне багатство! Не допустимо приватизації!". 

Поки не відомо, чим закінчиться цей конфлікт в середині влади. У противників Стратегії є один суттєвий аргумент: їх не почули. Адже на згаданій вище презентації Стратегії було багато зауважень і було обіцяно, що зауваження будуть враховані. Однак вже 15 листопада Кабмін затвердив Стратегію без врахування зауважень та поправок, які висловлювалися на обговоренні. Це гра без правил і, відповідно, противники Стратегії мають козир.

Що буде далі? Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль у своєму коментарі сказав, що Стратегія не пройде, бо буде тиск громадськості. З іншого боку Стратегія написана під диктування міжнародних структур, які чинитимуть тиск на владу. Владі потрібно зараз прозоро викрити громадськості всі переваги Стратегії реформування лісової галузі (якщо вони є). У першу чергу повинен враховуватися як економічний фактор, так і природоохоронний, так і людський. Якщо переваги реформування лісової галузі є очевидними, то Стратегію потрібно впроваджувати. Якщо є якісь мінуси, то помилки варто виправити. 

Василь Поляк для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com