Чи є у вас мічені гривні з ДНР і ЛНР

Коли фінансові установи відчули небезпеку на окупованих територіях ЛНР та ДНР, то було вирішено вивозити або знищувати гроші. Згодом банківські установи, які не змогли вивезти з окупованих територій готівкові кошти в повному обсязі, зіпсували їх спеціальною фарбою, що не вичищається

Ще 22 липня, Нацбанк затвердив інструкцію щодо роботи фінустанов у надзвичайному режимі. Відділенням державних і комерційних банків у «гарячих» точках, у зонах ризику пограбувань, наказали зумисно попсувати готівку, аби вона не діставалась озброєним сепаратистам.

Передбачалось, що після стабілізації ситуації на Сході України НБУ забере у банків попсовані купюри й компенсує їм втрачені гроші.

Згодом бойовики дійсно захоплювали відділення банків і гроші викрадали. Цими грошима вони розраховувалися з місцевим населенням: видавали зарплати та пенсії. Однак ще в січні секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов попередив, що ці гроші нелегітимні і прийматися банками не будуть.

«Ми попереджаємо населення, що жодна українська банківська установа не прийматиме мічені крадені кошти», – наголосив секретар РНБО. За словами Турчинова, всі, хто намагатимуться розрахуватись цими грішми, «затримуватимуться як співучасники пограбувань».

І все ж багато мічених гривень опинилося на руках у населення і багато людей провезли їх в інші області. Зокрема, банкноти номіналом у 10, 20, 100 гривень, краї яких залиті фарбою, вже вилучають у Дніпропетровській та Харківській областях.

Немає сумніву, що такі гроші «розповзлися» по всій Україні.

Як повідомили виданню ProZak у відділенні Національного банку України в Закарпатській області, у нас наразі не зафіксовано вилучення мічених гривень із окупованих регіонів.

Але якщо ж до ваших рук все ж потрапила підозріла купюра з фарбою, не намагайтесь за неї щось купувати, а краще повідомте в міліцію. Якщо ви спробуєте розплатитися ними в магазині, касир відразу викличе охорону або міліцію, і вам доведеться пояснювати походження банкноти.

Наразі є чимало випадків, коли міченими купюрами розраховуються на ринках. Через незнання багато людей беруть такі гроші з фарбою. Так само, можна такими грошима розрахуватися за якісь послуги через термінали. Термінали «мічені» купюри поки приймають, бо запрограмовані так, що не реагують на фарбу.

Але краще такими «грошима» не розраховуватися і через термінали, бо від них в терміналах обов’язково лишається слід. Апаратура визначить, коли це було зроблено, а камери відеоспостереження покажуть, хто це зробив. Міліції може бути нескладно віднайти того, хто розрахувався міченою купюрою через термінал, а спроба збувати такі купюри може бути розцінена як шахрайство, за це є кримінальна відповідальність.

Якщо ви не впевнені, чи ваша купюра мічена, або просто має побутове пошкодження, то варто звернути увагу на те, що мічені купюри мають чітке обрамлення фарбою по периметру, а в середині абсолютно чисті.

Ну і варто знати, як такі купюри можуть потрапити в Закарпаття. Найбільш вірогідно отримати такі гроші від переселенців з окупованих регіонів. Тому будь обережними, якщо вам пропонують обмін гривень на валюту за неймовірно вигідним курсом, або просто обміняти крупні купюри на менші з виплатою відсотка.

Сергій Форкош, Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com