image

Чи є загроза сепаратизму у випадку створення на Закарпатті ОТГ за етнічним принципом

Спеціальний посланець Ангели Меркель каже, що для Закарпаття потрібно зробити виключення 

Закарпатська область і надалі залишається в аутсайдерах по створенню об'єднаних територіальних громад. Цей процес у нас навмисно гальмується. Є розроблений Перспективний план створення громад, однак він досі не розглянутий в ОДА і не винесений на сесію облради для затвердження. Експерти кажуть, що обласна влада не хоче втрачати впливу на райони та населені пункти. Є також думка, що створення об’єднаних територіальних громад мають і етнічно-сепаратистський підтекст. Тобто, є загроза того, що будуть створені громади виключно за етнічним принципом, де переважатиме, до прикладу, угорськомовне населення і такі громади отримають занадто багато самостійності.

Таку думку спростовував консультант з правових питань Регіонального офісу впровадження децентралізаційної реформи Закарпатського відділення Асоціації міст України Олег Лукша. Лукша вже неодноразово критикував закарпатську владу через гальмування адмінреформи. Ось що він повідомив з приводу неоднозначної думки деяких експертів про те, що ОТГ за етнічним принципом може призвести до сепаратизму: 

«Деякими ЗМІ, свідомо чи несвідомо формувався міф про те, що в умовах політичної і економічної кризи в Україні можливості, що їх надає децентралізаційна реформа на її 1-му етапі – створені об’єднаних громад. – будуть використані для формування поблизу кордону адміністративно-територіальних утворень субрегіонального рівня за національною ознакою. Зокрема, йшлося про т.зв. «Притисянський район». А далі – начебто  послідує вимога автономії з дестабілізацією ситуації. В усних дискусіях з такими чиновниками з їх сторони лунали навіть страшилки, що об’єднання громад на територіях компактного проживання угорської і румунської національних меншин загрожує виникненню на Закарпатті «другого Карабаху» чи щось на зразок подібного конфлікту, але уже в самому центрі Європи на кордоні з ЄС.

Це ж наскільки потрібно не зважати на історію багатовікового мирного співжиття багатьох етносів і субетносів на Закарпатті і на несприйняття переважною більшістю закарпатців радикального націоналізму в будь-яких формах і будь-ким, щоб прогнозувати в області «другий Карабах»! Втім, подібні «прогнози» – це всього-навсього один із прихованих віртуальних механізмів дискредитації і гальмування децентралізаційної реформи. І запускається він з боку тих, хто реально втратить колишні можливості владарювання в регіонах у формах своєрідних територіальних філій і регіональних пірамід створеної за 25 років олігархічно-кланової системи влади в країні. Втратить незворотньо, оскільки на 2-му етапі децентралізаційних реформ як і на регіональному, так і на районному рівнях замість місцевих державних адміністрацій буде запроваджено повноцінне та ефективне і відповідальне місцеве самоврядування в особі виконкомів рад. А Україна, тим самим, нарешті наблизиться до повного виконання Європейської Хартії місцевого самоврядування, яку ратифікувала ще у 1997 році».

А сьогодні «Європейська правда оприлюднила розмову зі спеціальним посланцем уряду Німеччини Георгом Мільбрадтом. Він переконаний, що створювати ОТГ в Закарпатті за етнічним принципом не є загрозою для сепаратизму. На його думку, такі громади потрібно створювати навіть якщо вони не вписуються в норми законодавства.

«Звичайно, в ході такої реформи треба зважати на інтереси етнічних груп. Іноді для цього можна навіть закрити очі на загальні правила об’єднання і зробити виняток, щоби залишити у складі громади тільки ті поселення, де ця меншина складає "етнічну більшість".

Саме так було в Саксонії: ми зробили виняток для розміру сербських громад. Вони ненабагато менші, аніж німецькі. Ми не стали змінювати структури їхніх громад, хоча за загальними правилами мали би укрупнити їх, об’єднавши з німецькими громадами.

Завдяки тому, що ми зробили для них виняток, серби залишилися у цих громадах основною етнічною більшістю», - сказав Мільбрадт.

Інша справа, що процеси створення громад в угорськомовних регіонах Закарпаття гальмуються самими мешканцями. Саме серед них немає єдності щодо того, які села з якими потрібно об’єднувати. Деякі села більш благополучні і вони не потребують сателітів. Між деякими сусідніми селами є інша малозрозуміла неприязнь.

Ситуація така, що наразі існує виключно добровільне об’єднання громад, але якщо такі громади не будуть створені до певного часу, то її доведеться створювати “з-під палки», використовуючи адмінстративні важелі.

Хочеться, щоб здоровий глузд переміг і громади активно створювалися. Ефективність уже створених громад показує, що це правильний шлях.

Стеран Форкош для Prozak.info

Читайте також:  Хто гальмує адміністративну реформу в Закарпатті

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com