image

Чи може поліція затримати особу без документів, - юрист із Закарпаття

Окремі блогери та громадські активісти сьогодні б’ють на сполох. На їхню думку, у зв’язку із набуттям чинності Законом «Про Національну поліцію» кожен громадянин України зобов’язаний завжди носити при собі паспорт, адже поліцейські нібито вправі вимагати пред’явлення документів у будь-який момент, а якщо ви без документів, то вас можуть затримати. Наскільки це відповідає дійсності, спробую пояснити у цій статті.

Раніше Закон «Про міліцію» передбачав право міліціонерів перевіряти у громадян документи при підозрі у вчиненні правопорушення (п.2 ч.1 статті 11). Сьогодні Законом «Про Національну поліцію» перелік підстав для перевірки документів конкретизовано та розширено. Так, відповідно до статті 32 вказаного Закону поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у таких випадках:

1) якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;

2) якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;

3) якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;

4) якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;

5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;

6) якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.

Окремі з перелічених підстав справді є оціночними. Насамперед це стосується можливості поліцейського вимагати в особи пред’явлення нею документів, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має намір вчинити правопорушення. З одного боку, це дозволить запобігати вчиненню правопорушень. Однак, з іншого, поліцейські можуть зловживати своїми повноваженнями і безпідставно вимагати у громадян пред’явлення документів.

Чи означає це, що відтепер кожен громадянин повинен завжди носити із собою паспорт?

Відповідаючи на це питання слід зауважити, що, по-перше, паспорт – це не єдиний документ, який посвідчує особу. Такими документами також є студентський квиток, водійське, службове чи пенсійне посвідчення, а також інший офіційний документ з вашими особистими даними та фотокарткою. По-друге, прямого обов’язку завжди носити із собою документи законодавство не передбачає, так само як і не передбачає відповідальності за неносіння документів. Хоча, про всяк випадок, варто носити при собі документ, який може підтвердити вашу особу, адже трапляються різні випадки (не лише пов’язані із зверненням до вас поліцейського), а тому перестрахуватися не завадить.

Водночас згідно з новим законом кожен громадянин теж має право звернутися до будь-якого поліцейського з проханням пред’явити документи. Це передбачено статтею 18 Закону «Про Національну поліцію»:

«Звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук».

Раніше такий обов’язок було передбачено тільки у разі звернення міліціонера до громадянина. Тобто формально міліціонер міг відмовитися показувати вам своє службове посвідчення, якщо він сам до вас не звертався.

Якщо документів при собі нема, чи мають право вас затримати?

Чинне законодавство передбачає чіткий та вичерпний перелік підстав для затримання. Серед них нема такої підстави як відсутність у громадянина документів, що посвідчують його особу.

Перш за все, варто пам’ятати, що є два види законних затримань: адміністративне затримання та кримінальне процесуальне затримання (пов’язане із вчиненням злочину).

Підстави для адміністративного затримання:

Відповідно до статті 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення правоохоронці можуть затримати особу на період не більш як три години. При цьому таке затримання може бути здійснене лише у випадку вчинення затриманою особою адміністративного правопорушення і лише, якщо воно (затримання) необхідне: а) для припинення адміністративного правопорушення, коли вичерпано інші заходи впливу; б) для встановлення особи порушника; в) для складення протоколу про адміністративне правопорушення (якщо його складення є обов’язковим і його неможливо скласти на місці вчинення правопорушення); г) для забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення. В разі такого затримання обов’язково складається відповідний протокол, в якому вказуються підстави затримання.

Підстави кримінального процесуального затримання:

Відповідно до статті 208 Кримінального процесуального кодексу працівники правоохоронних органів мають право затримати без рішення суду на 72 години особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, виключно у випадках:

1) якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення;

2) якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин.

3) якщо особа, підозрювана у вчиненні злочину, за який передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 000 грн.), не виконала обов’язки, покладені на неї при обранні запобіжного заходу, або не виконала у встановленому порядку вимог щодо внесення коштів як застави та надання документа, що це підтверджує.

В будь-якому іншому випадку затримання є незаконним, а за незаконне затримання чинне законодавство передбачає кримінальну відповідальність (ч.1 статті 371 КК). Тому, якщо вас безпідставно затримали, варто звернутися за кваліфікованою допомогою юриста.

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com