image

Чи можуть висіти угорські прапори на держбудівлях в Закарпатті

Головною причиною угорсько-українського скандалу в Закарпатті стала подія, коли українські націоналісти знали угорський прапор з мерії Берегова та ще кількох сільрад.

Власне ці подія мала резонанс з полярними точками зору. Закарпатці здебільшого засудили дії націоналістів, які приїхали з Львівської області. А от львів'яни та мешканці інших регіонів України переконливо вважають, що націоналісти діяли правильно, бо на органах влади в Україні повинні висіти лише українські прапори.

Звичайно, мешканцям інших регіонів важко зрозуміти специфіку Закарпаття. Це, на відміну від інших регіонів, багатонаціональний край. Тут міцні традиції корінного угорського населення. І Закарпаття було приєднано сталіністами до Радянського Союзу останнім - лише в 1946 році. Угорців важко перетворити на українців. І не варто цього робити. Угорські національні традиції відчуваються у всьому в угорськомовних містах та селах. І нехай там що, але поруч з історичними, культурно-мистецькими, гастрономічними цінностями закарпатських угорців закономірно напрошується їх національна ідентифікація, якою є кольори угорського прапора.

Українські націоналісти не мають правди, коли стверджують, що ніде в Європі такого немає, щоб на державних будівлях вивішували прапори іншої держави. Це лукавство. Просто в Європі не так багато місць, де б доволі масово компактно проживали нацменшини. Але таке є і прапори висять. У тій таки Угорщині немає місць з компактним проживанням українців, тому прикладу з українським прапором в Угорщині навезти неможливо. Ну хіба що на будівлі Центру українського самоврядування в Будапешті. А от на півдні Угорщини є населені пункти з компактним проживанням румунських меншин і на держбудівлях там висять румунські прапори.

l22236618

Рішення про вивішення угорського прапора на будівлі мерії Берегова було прийняте ще в 2008 році. Тоді ж було зазначено, що вивішується не державний прапор Угорщини, а національний. Тобто, прапор, який ідентифікує 48% угорської національної меншини міста. 

Саме про національний прапор говорив і голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, який обурився діями українських націоналістів, які, з його слів, "як ті мавпи залізли на балкон знімати прапор".

 

Тому українським націоналістам та їхнім прихильникам не потрібно вести себе агресивно щодо угорських прапорів на будівлях та закладах в угорськомовних населених пунктах Закарпаття. Ці прапори не несуть загрози  цілісності України. Вони не символізують якісь "земельні апетити" влади Угорщини, як кажуть самі націоналісти. Це звичайна ідентифікація угорської меншини. Якщо хочете - це знак і символ того, що тут проживає угорська національна меншина. 

Влада Закарпаття шанує всіх мешканців області. В тому числі і угорців. Так само як угорська влада шанує українців в Угорщині, надаючи щорічну фінансову допомогу українському самоврядуванню. Щодня біля пам'ятника Шевченку в Будапешті ставлять свіжі квіти від мерії Будапешта. А ще варто знати українським націоналістам, що пам'ятник Тарасу Шевченку в Берегові було поставлено за кошти уряду Угорщини. І не варто шукати ворогів там, де їх немає. 

Василь Король для Prozak.info 

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com