image

Чи потрібні на Закарпатті спостерігачі ОБСЄ

На Закарпатті побували представники Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) і навколо цього візиту розгорілися пристрасті

Спостерігачі ОБСЄ прибули на запрошення угорських організацій після двох нападів на офіс Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС). При цьому співробітники ОБСЄ зустрічалися не лише з угорцями Закарпаття, але й з владою та керівниками правоохоронних органів.

Угорці вважають, що в Закарпатті дедалі частіше відбувають провокації проти них і вони не проти, щоб в регіоні працювала місія ОБСЄ і моніторила ситуацію.

Але, як не дивно, фактично всі політичні сили та влада Закарпаття були однозначними - спостерігачі ОБСЄ в регіоні не потрібні. У кожної політсили на це були свої аргументи. Майже всі політики, навіть представники партій, чиї фракції в обласній раді складають коаліцію разом з угорцями, переконували, що у нас немає жодного утиску угорців. Ми споконвічно живемо тут дружно і жодних конфліктів на національному грунті немає. Останнім часом було кілька незначних акцій українських  націоналістів, але вони не мали масовості і були доволі примітивними, а переважна більшість населення Закарпаття засуджує ці акції націоналістів.

Що стосується двох підпалів офісу Товариства угорської культури Закарпаття, то це замовна провокація. Підпалювачі встановлені і вони будуть покарані. І ці підпалювачі не є закарпатцями. У першому випадку на замовлення Кремля підпал вчинили польські радикали, а в другому випадку також на замовлення Кремля, де організатором був громадянин Придністров'я, теракт вчинили двоє громадян з центральної України, які зробили це виключно з меркантильних, а не політичних інтересів.

Звичайно, що влада Угорщини рішуче виступає за те, щоб місія ОБСЄ таки була присутня на Закарпатті на постійній основі. Так Угорщині буде спокійніше, а головне - офіційний Будапешт отримає чергові козирі у дипломатичній війні з Києвом.

Здавалося, а чому б не погодитися на присутність спостерігачів ОБСЄ. Це ж не мілітаризована організація, а всього лише спостерігачі. Насправді, присутність місії ОБСЄ в Закарпатті апріорі визначає наш регіон як потенційно небезпечний. Така собі гаряча точка на карті України. І зрозуміло, що в гарячу точку не приїде жодний інвестор. Так само відомства закордонних справ країн світу не рекомендуватимуть відвідувати цю "гарячу точку" своїм громадянам. Тобто, Закарпаття може втратити і інвесторів, і туристів. 

Саме тому, влада Закарпаття наразі повинна сісти за стіл переговорів з угорськими організаціями і переконати їх в тому, що місія ОБСЄ не потрібна в Закарпатті. При цьому влада повинна гарантувати повну безпеку представникам угорської національності. 

А ось це вже буде важко зробити, бо Росія і надалі буде продовжувати чинити диверсії в Закарпатті. Для Росія поява ще однієї "гарячої точки" в Україні є важливою в плані компроментації України в очах світової спільноти.

Василь Поляк для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com