image

Чому Збройні сили України хочуть дислокуватися в угорськомовній столиці Закарпаття

Збройні сили України просять у влади міста Берегово віддати їм для дислокації військову частину

Як ми повідомляли, 128 закарпатська бригада повернулася із зони АТО.

У бригади вистачає місця для дислокації в Ужгороді. Однак доволі дивна подія сталася наприкінці минулого тижня. 9 лютого відбувалася сесія Берегівської міськради і на сесію попросилися представники Збройних сил України. Про цю подію дуже стримано й офіційно повідомили і на сайті оперативного командування Захід.

"На сесії з доповіддю про необхідність розміщення одного з підрозділів бригади в місті Берегове виступили ТВО командувача військ оперативного командування «Захід» Олег Мікац, командир бригади Сергій Собко та ТВО начальника відділу цивільно-військового співробітництва управління оперативного командування «Захід» Олександр Ковальчук", - йдеться в повідомленні. Ну а депутати ради  "з розумінням віднеслися до потреб Збройних Сил України. Їхня стурбованість та прагнення усіляко допомогти у вирішенні питання по розміщенню підрозділу є черговим свідченням того, що Армія та Народ – єдині!", - пишуть військові.

Насправді, все було не так однозначно. Серед депутатів Берегівської ради немає однозначної підтримки таким прагненням військових. Багато хто вважає, що рішення збройних сил заселитися в місті має політичний підтекст. Мовляв, армія в місті має мати стримуючий ефект, щоб угорцям не кортіло самостійності. Не дарма під будівлею міськради було забагато поліції, бо навіть очікувалися провокації.

p_313754_1_slidertop2

Тим не менше, військові переконували, що місто тільки виграє від присутності армії, бо ЗСУ отримає фінансування проектів від НАТО і само за цим проектом буде відновлено закинуту військову базу. Окрім того, військові платитимуть місту оренду за землю та майно. А ще у Берегові буде як не як 500 військових, які купуватимуть тут товари, що також добре для міста. Ну і останній аргумент - у цій частині можуть служити берегівці за контрактом.

Сама присутність на сесії військових вже трошки налякала депутатів і вони навіть нічого не коментували, а не те що заперечували. На завершення депутати прийняли одноголосно рішення про те, щоб розглянути питання дислокації у місті батальйону ЗСУ на наступній сесії. 

Звичайно, що може виникнути питання,а чому це військові взагалі ще просять дозволу про дислокацію у військовій частині. Справа в тому, що військова частина ще у 2003 році перейшла у комунальну власність міста і вже не є власністю ЗСУ. 

До 2003 року тут дислокувався 315-й гвардійський механізований Червонопрапорний ордена Богдана Хмельницького полк. У 2003 році його розформували. З того часу військова частина перейшла у комунальну власність Берегова і... почала розвалюватися. Тут спромоглися офіцерський гуртожиток переробити у багатоквартирний будинок і одну будівлю передали місцевому водоканалу. А все інше має такий вид:

giFull FetchOptImg giFl

Саме тому і виникає питання: а для чого армії ця зруйнована військова частина, яка вже є власністю міста? Нема де дислокуватися? "Перенаселення" військових частин у Мукачеві, Ужгороді та Виноградові? Але ж є ще порожні колишні військові частини у Сваляві та Перечині. Чому не там, а саме в угорськомовному місті, населення якого доволі обережне щодо ставлення до війни на Донбасі. 

Влада Берегова може відтермінувати прийняття рішення щодо передачі військового містечка оперативному командуванню Захід. Це можна зробити з двох причин. По-перше, в серпні минулого року рада вже прийняла рішення "Про затвердження  містобудівної документації "Реконструкція території колишньої військової частини з розміщенням житлової та громадської забудови в місті Берегово, Закарпатської області" і можна відповісти військовим, що на цю військову частину у міста є свої плани.

По-друге: влада Берегова може оголосити про необхідність проведення місцевого референдуму щодо розміщення батальйону ЗСУ в місті. Нехай місцеве населення скаже, чи потрібна їм армія в Берегові. 

Таки видається, що бажання армії дислокуватися саме в угорськомовному Берегові має провокативний характер. Місцеві мешканці і так наразі обурені останньою провокацією українських націоналістів. Тут також зберігається певне напруження через мовне питання.  Та й відношення до війни на сході тут також специфічне.  Тому якщо навіть влада міста прийме рішення про дислокацію армії в Берегові, навряд чи населенню це сподобається, бо це розміщення армії буде сприйматися ним, як намагання силового контролю.

Степан Форкош для Prozak.info

Фото з сайтів: оперативного командування Захід, Мукачево.нет, Берегово.тудей.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com