image

Чому контрабандисти в Закарпатті оголосили війну силовикам (ВІДЕО)

В Закарпатті протистояння між контрабандистами та правоохоронцями переросло в силову стадію.

Контрабанда в Закарпатті існує ще з часів СРСР і скрізь це явище доволі поширене всюди у Світі в прикордонні між країнами, де є різниця в цінах, або дефіциті товарів.

У роки незалежної України контрабанда в нашій області стала системною. До неї були причетні влада, силовики та бандити. І всі ці гілки мирно співіснували і кожен отримував свій куш. 

Хто був у цій системі, той доволі спокійно жив. Хто намагався ламати систему, або просто вклинитися в неї, того прибирали. Щоб зрозуміти, про які доходи від контрабанди йдеться, то достатньо пригадати епізод вбивства племінника колишнього голови Конституційного Суду України Стрижака. Він їхав зі зміни з митниці і вбивці, як розповідала тоді преса, посилаючись на джерела в правоохоронних органах, навіть не забрали 300 тисяч євро.

Багато хто з гостей Закарпаття дивувався, чому в Закарпатті, де немає індустрії і розвинутої промисловості, люди так заможно живуть і будують такі гарні великі будинки. Село Нижня Апша, або колишня Діброва, не рахуються, бо всі знають, що тут був центр виробництва контрафактної продукції, але інші села поруч були прикладом того, що люди мають доходи не лише із заробітків в Росії чи в Чехії.

Прикладом також може бути депресивна Великоберезнянщина, де відсутнє промислове виробництво, однак місцями трапляються великі будинки і всі знали, що це будинки контрабандистів, або... прикордонників.

"Вибух" стався в липні після відомих Мукачівських подій зі стріляниною. Тоді нардеп Мустафа Найєм відкрито повідомив, що сторони конфлікту причетні до контрабанди. Згодом той таки Найєм навіть розкрив схему контрабанди в області.

Президент Петро Порошенко поміняв владу в Закарпатті і фактично перезавантажив митну та прикордонну службу. І всі тоді згадали, що в Закарпатті навіть був 700-метровий тунель з України в Словаччину, через який було переведено контрабанди на сотні мільйонів євро. А радник головного міліціонера Арсена Авакова Антон Геращенко навіть пригадав, що чомусь за це ніхто не поніс сурового покарання.

Тема стала настільки модною в центральних ЗМІ, що журналісти один перед одного намагалися зробити сенсаційні репортажі про контрабандні схеми в Закарпатті. 

Насправді, після Мукачівських подій контрабандисти трошки притихли. Пішли в тінь. Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль про це відкрито заявив і сказав, що масової контрабанди в Закарпатті вже немає.

Було ж зрозуміло, що контрабанда не може бути без певних домовленостей з протилежною стороною за кордоном. Уряду Угорщини це було зрозуміло, бо Євросоюз почав тиснути. Всі стали свідками масових арештів угорських митників та прикордонників.

Окрім того, те, що наших контрабандистів трошки притиснули стало зрозуміло після того, як ці контрабандисти почали чинити напади на прикордонників. Напади зафіксовані на Тячівщині, Рахівщині і Великоберезнянщині (про це читайте тут і тут). 

А ще контрабандисти почали вигадувати більш витончені способи переправки  товару за кордон. Контрабандні товари почали переправляти на дельтапланах, старанно ховати в іншій продукції, а найбільше здивував випадок, коли на Великоберезнянщині політик намагався перевезти контрабанду на... весільному лімузині.

Наші правоохоронці також вирішили показати себе із позитивного боку і розкрутили доволі гучну контрабандну справу на Виноградівщині, до якої причетні два найвідоміші місцеві бізнесмени і політики.

Тим не менше, скептики казали, що контрабанду в Закарпатті побороти неможливо. Бо це значні кошти. Просто потрібно буде комусь занести більше, ніж це було раніше. Дехто поговорював, що дійсно "зеленка" (безперешкодне перевезення контрабанди) знову запрацювала мало не на повну потужність.

А днями центральний телеканал "1+1" провів своє розслідування щодо контрабанди в Закарпатті і просто шокував українців фактами про те, що у нас частини кордону мало не приватизовані.

 

Такі телесюжети не можуть пройти без наслідків. Можна говорити про те, що місцева влада разом з правоохоронцями змушена буде знову доводити свою ефективність у боротьбі з контрабандою. Але проблема в іншому: величезна частина населення Закарпаття прямо або опосередковано живе з контрабанди. Свого часу колишній начальник УМВС в Закарпатській області Віктор Русин називав цифру -- 75%.

Саме через те, зусилля влади у боротьбі з контрабандою будуть грати не на корить влади. Адже у багатьох випадках дрібна контрабанда є єдиною можливістю для людей прогодувати родини.

Одним словом, Закарпаття напередодні "грандіозного шухеру" і поки не відомо, які будуть його наслідки.

Степан Форкош, Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com