image

Чому проект з відкриття на Закарпатті нового пропускного пункту з Угорщиною провалився

Все через пасивність України

Ще в 2016-му році влада Закарпаття чудово розуміла, що справа рухається до відміни візового режиму між Україною та Євросоюзом. Безвіз повинен був породити значне пожвавлення автомобільного руху через кордони, а наявна інфраструктура КПП на Закарпатті була занадто малою і ще до безвізу на КПП часто були черги.

Саме тому тодішній голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль звернувся до уряду України з проханням провести термінову роботу з відкриття нових КПП. З цією метою губернатором Москалем було подано список необхідних КПП. 

Найбільш реальним з цих проектів було відкриття КПП Велика Паладь - Нодьгодош. Сюди навіть почали проводити дорогу з українського боку. Тендер виграла фірма з австрійським капіталом.

Наприкінці 2016 року глава українського уряду Володимир Гройсман зустрічався в Угорині з главою уряду Угорщини Віктором Орбаном і на цій зустрічі було домовлено, що будуть будуватися КПП. 

Однак потім щось зупинилося. Україна потрапила у великий скандал із розбазарюванням європейських коштів, які мали йти на реконструкцію чинних КПП і побудову нових КПП. 

Час йшов, безвіз був близько і нічого не робилося. Москаль знову звернувся до уряду з вимогою терміново реконструювати старі КПП і відкрити нові.  І знову мовчок. Навіть КПП Велика Паладь - Нодьгодош не вдавалося відкрити. При цьому угорська сторона вже побудувала там всю необхідну інфраструктуру, були підведені комунікації, зроблено дорогу. Угорці чекали відповідних дій від України. 

Уже в жовтні 2018 року на Закарпаття приїхав заступник міністра закордонних справ та зовнішньої торгівлі Угорщини Левенте Модьор. На зустрічі з Москалем знову обговорювалося питання добудови КПП Велика Паладь - Нодьгодош. Москаль відверто злився, що уряд заморозив кошти на добудову КПП. 

Чекали відповіді і депутати Закарпатської облради, які ще рівно місяць тому звернулися до уряду внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 435 «Про затвердження переліку пунктів пропуску через державний кордон, в яких здійснюється переміщення товарів через митний кордон України», передбачивши у Переліку пункт пропуску «Велика Паладь – Нодьгодош». Нічого. 

Зараз ми маємо безвіз і час від часу ЗМІ повідомляє про багатокілометрові черги на кордонах. Але покращення не варто чекати. В угорців увірвався терпець. Днями міністр внутрішніх справ Угорщини Шандор Пінтер повідомив, що тут вже демонтовано обладнання, яке було встановлене для відкриття нового КПП. Пінтеру жаль, що на цей проект було виділено гроші Євросоюзу і Україна повинна була лише зробити свій невеликий вклад в розбудову інфраструктури зі свого боку, однак Україна так і не спромоглася нічого зробити. Шандор Пінтер наголосив, що важливим фактором для розбудови міжкордонної інфраструктури та будівництва КПП є взаємний вклад обох країн. 

Таким чином, КПП, про який так багато говорили і на який вже витратили гроші, так і не реалізований. А ми продовжуємо стояти в автомобільних чергах на кордонах.

Василь Поляк для Prozak.info

 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com