image

Чому українські націоналісти Закарпаття продовжують принижувати русинів (РЕПЛІКА)

Репліка нашого читача щодо провокативних матеріалів українських націоналістів проти русинства

Хочу дати коротенький відгук на матеріали, які час від часу продукуються в Закарпатті авторами з праворадикальними поглядами і направлені вони проти тих, хто вважає себе русинами. Або не просто проти тих, хто вважає себе русином, а проти тих, хто пише наукові праці на цю тему.  Це відбувається часто, але остання публікація у виданні "Закарпаття онлайн", яку я щойно прочитав, мене вкрай обурила. При цьому автор є доволі відомим літератором, але навряд чи має хорошу історичну освіту. Тим не менше, йому це не заважає розмірковувати на теми, від яких він далекий. Більше того, час від часу його дописи розміщує сайт "Радіо Свобода" навіть не запитуючи, чи є у цього автора відповідні знання по темі. Мова про Олександра Гавроша - чудового письменника і дуже посереднього аналітика з національних питань та історії.

Останній його напад стосувався професора Роберта Магочі. Весь допис був явно антирусинським, де автор вкотре безпідставно переконував читачів в ідентичності русинства та сепаратизму. Це проблема всіх українських націоналістів на Закарпатті, які вважають русинів сепаратистами. Багато тих таки авторів останнім часом приписують сепаратизм і місцевим угорцям. Ця ненависть до інших національностей у всьому світі вважається діагнозом, який лікують радикально. Однак в Закарпатті українські націоналісти продовжують безкарно принижувати русинів та угорців . І якщо угорці намагаються доводити, що вони є прихильні до України і гинуть на фронті у зоні АТО, то русини, яких на тому ж таки фронті ще більше, просто намагаються мовчати, бо з них зліпили образ сепаратистів.

Звичайно, що є невеличке крило русинів, які служать Кремлю і говорять про автономію Підкарпатської Русі. Але це лише незначна купка людей. А саме русинство не є небезпечним для України. Деякі українці так не поважають Україну, як ті, хто вважає себе русином. Питання визнання національності русин в Україні власне застрягло через те, що на початку 90-х, на хвилі зародків нової України і національної ейфорії, русинів вважали ворогами українства і приписували їм мало не войовничий сепаратизм. 

Є така думка щодо заборони русинів в Україні - відмінити заборону і питання русинства відразу відпаде автоматично. Я радикальний противник сепаратизму, але вважаю, що якщо Україна визнає русинів, як це є у всіх європейських державах, то відразу зніме проблему. Держава повинна строго карати сепаратистів-русинів, якщо такі будуть, але у той же час, Україна повинна визнати простих русинів і навіть сприяти розвитку їхньої самобутньої культури.

Ну а щодо останнього допису за авторством Олександра Гавроша проти професора Роберта Магочі, то тут варто просто заглянути у Вікіпедію і подивитися, хто такий Магочій насправді. А це відомий науковець, який народився в США у родині закарпатського угорця та русинки. У нього прекрасна освіта. Він закінчив Ратгерський університет та аспірантуру Принстонського університету (доктор філософії в галузі історії, 1972). Від 1971 працював в Українському науковому інституті Гарвардського університету: досліджував історію Галичини 19 ст., був першим відповідальним редактором Гарвардської серії українознавчих студій (1975—1982). Від 1980 — професор історії та політології Торонтського університету (Канада), де водночас очолив кафедру українських студій. 1989 року Магочій читав курс української історії у Гебрейському університеті в Єрусалимі. Він чудово знається на українстві та єврействі, тому закономірно написав книгу «Євреї та українці: тисячоліття співіснування». Це наукова книга, а не методичка з сепаратизму, як це розуміють українські націоналісти, які так і не дали професорові презентувати її в Ужгороді, влаштувавши шабаш. І коли Олександр Гаврош намагається подати Роберта Могочі сепаратистом, то відразу виникає підозра в освіченості самого Гавроша. Такими закидами автор лише протиставляє українців та русинів і несе розбрат. На жаль, деякі видання це активно пропагують.

Франтішек Скриня, русин, патріот України 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com