image

Чому закарпатці проти того, щоб влада України приймала мовне законодавство

Закарпатці вважають, що прийняття нового закону про мову може розхитати суспільство і призвести до нових протистоянь

Трошки з історії. Ще 2012 року в Україні з величезним скандалом приймався Закон про засади державної мовної політики. Закон був розроблений "регіоналами" Колесніченком та Ківаловим. Опозиція виступила різко проти, бо вважала, що цим законом нівелюється значення української мови.

Тоді були всі види політичної боротьби. Голова Верховної Ради Володимир Литвин не міг проводити засідання Ради і кілька разів питання прийняття Закону переносилося. Було блокування трибуни, були бійки, голодування. Зрештою, Закон було прийнято у двох читаннях лише в результаті "кнопкодавства", бо насправді голосувало лише 174 депутата. Доходило до того, що "голосували" навіть картки опозиціонерів.

Тим не менше, президент Віктор Янукович 8 серпня цей Закон підписав.

Після Революції Гідності ряд політиків підняли питання скасування цього Закону через значні порушення процедури голосування. Верховна Рада прийняла рішення скасувати цей Закон, але такі дії Ради були різко розкритиковані Заходом, тому президент Петро Порошенко вирішив не підписувати прийняте Радою рішення про скасування Закону Ківалоа-Колесніченка і пообіцяв, що мовне законодавство буде доопрацьоване.

І ось зараз є кілька законопроектів Закону про мови, але проштовхується варіант Закону, у якому буде чітко визначене обов'язкове використання української мови в держустановах, включно з навчальними закладами, в тому числі початковими.

Звичайно, що важко уявити, щоб, до прикладу, в дитячих садочках чи початкових класах угорськомовних шкіл використовувалася українська мова, бо рідною мовою дітей є угорська і українську вони повинні спочатку вивчити. Тим не менше, міністр освіти Лідія Гриневич за те, щоб угорські діти Закарпаття більше вчили українську мову.

Закарпатські угорці активізувалися і перед зустріччю глав урядів України та Угорщини виступили із заявою, у якій попросили акцентувати увагу на мовних питаннях і гарантії прав нацменшин в Україні.

З приводу дотримання прав нацменшин говорив і голова Культурного Товариства угорців Закарпаття нардеп Ласло Брензович на зустрічі з главою ПАРЄ Педро Аграмунтом в Бельгії.

Аж тут виник новий скандал. Департамент освіти Закарпатської ОДА своїм листом зобов'язав надати інформацію про рівень володіння українською мовою всіх педагогів угорськомовних навчальних закладів. Така директива обурила угорськомовних освітян і вони виступили з відповідною заявою. Після цього керівництво області стало на бік закарпатських угорців і дало розпорядження відкликати лист департаменту освіти.

Днями один з регіональних телеканалів зробив опитування серед чиновників Закарпаття щодо мовного законодавства і більшість з них переконані, що зміни в мовне законодавство наразі не на часі.

 

Степан Форкош для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com