image

Міністр освіти Новосад в Ужгороді підтвердила, що вже через три роки на Закарпатті будуть ліквідовані школи нацменшин

Сьогодні Закарпаття відвідала міністр освіти і науки України Ганна Новосад

Серед тем, які піднімалися на зустрічах з освітянами краю, владою та представниками нацменшин були такі, які стосувалися реформ в освіті в Україні, зокрема, створення Нової Української Школи, введення контрактної системи з директорами, покращення умов навчання та викладання, тощо.

Піднімалося питання будівництва шкільних туалетів у приміщеннях. Вже до наступного 1 вересня буде ліквідовано 102 шкільні туалети, які є надворі і замість них побудують теплі туалеті в приміщеннях. Виділяються також кошти на реконструкцію харчоблоків.

Але все таки головним завданням візиту міністра було знайти спільну мову з угорською нацменшиною. Угорці вкрай обурені тим, що новий закон Про освіту передбачає перехід на навчання в школах з рідної мови на українську. Новосад зустрілася з керівниками угорських організацій. На цій зустрічі були і дипломати від Угорщини в Україні та України в Угорщині. 

Міністр освіти і науки України підтвердила, що вже з 2023 року у школах нацменшин перейдуть на вивчення предметів виключно українською мовою. Таким чином зникне саме поняття школа нацменшин, бо освіту у всіх школах вже будуть здобувати виключно українською, а не рідною мовою. На все що може піти влада України, так це дослухатися до зауважень Венеціанської комісії щодо продовження підготовчого (перехідного) періоду. Українську мову будуть впроваджувати поступово і влада готова вислухати пропозиції угорської нацменшини щодо цього процесу українізації шкіл нацменшин.

У свою чергу угорці запропонували свої напрацювання в освітній сфері і зауважили, що Україна таки не дослухається до порад міжнародних інституцій щодо захисту прав нацменшин.

Якщо підсумувати цей візит Новосад, то хорошого мало. Можна не сумніватися, що влада Угорщини і надалі блокуватиме поступ України в євро-атлантичні структури, бо Україна так і не дотримується міжнародного права у захисті інтересів національних меншин.

У соцмережах жваво обговорюється сам візит міністра і її впертість в плані імплементації законодавства, яке обмежує права нацменшин. Багато закарпатців, які не є угорцями, кажуть, що навіть при сталіністах не наважувалися ліквідовувати школи національних меншин на Закарпатті із зобов'язанням викладання предметів виключно державною мовою. У найстрашніші часи сталінського терору на Закарпатті все одно національні меншини мали змогу навчатися в школах рідною мовою. Україна ж має намір перевести всі школи нацменшин на викладання українською мовою. 

Степан Форкош для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com