image

На Закарпатті міністр освіти Лілія Гриневич визнала деякі помилки в освітній українізації угорців

Міністр освіти та науки Лілія Гриневич відвідала Закарпаття і розповіла про перспективи навчання української мови школярами зі шкіл національних меншин

Лілія Гриневич у своєму виступі у Великодобронській школі в Ужгородському районі визнала, що українську мову в навчальний процес шкіл нацменшин потрібно залучати поступово. Вона також повідомила, що у нас не було адаптованих підручників з української мови для угорців та румунів України, а також не маємо достатньо кваліфікованих вчителів для цього, які повинні працювати за особливою методикою. 

Саме тому в міністерстві освіти готові йти на деякі поступки. Зокрема, буде зменшено поріг "склав/не склав" тестів ЗНО з української мови для угорських та румунських школярів. Передбачається, що буде введено дворівневу систему тестів. Тобто, для абітурієнтів, які мають намір поступати на гуманітарні факультети, тести з української мови будуть мати трошки вищий бар'єр "склав/не склав", а для тих, хто має намір здобувати знання з технічних спеціальностей, бар'єр обов'язкових знань буде трошки нижчим.

Насправді, такі нововведення є дуже актуальними, бо, зі слів самої Лілії Гриневич, 63% випускників шкіл з румунською мовою навчання та 67% випускників шкіл з угорською мовою навчання не змогли пройти поріг "склав/не склав" на тестах ЗНО з української мови. 

І якщо раніше наша влада заявляла, що Венеціанська комісія стала на бік України після аналізу новоприйнятого закону Про освіту, де в статті 7 вводилося навчання в школах нацменшин виключно українською мовою, то зараз про це вже не йдеться, бо Венеціанська комісія навпаки рекомендувала Україні дотримуватися європейських норм захисту прав нацменшин.

Більше того, після рекомендацій Венеціанської комісії Євросоюз надав Україні грант з метою м'якої імплементації цього закону згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії. Сума гранту - 2 млн. євро. Кошти надходять та адмініструються через проект «Фінська підтримка Нової української школи».

За гроші гранту було проведено чотириденні табори "БомбеЗНО", у яких взяли участь по 200 школярів-випускників з румуномовних та угорськомовних шкіл. ЦІ табори мають на меті краще підготувати випускників до складання тестів ЗНО з української мови. Звичайно, за чотири дні неможливо досконало вивчити українську мову, але в цих таборах головним завданням було подолати страх перед українською мовою і навчити деяких важливих лайфхаків з вивчення мови. З випускниками займалися спеціально підготовлені педагоги. 

Зокрема, влітку передбачається ще одна ітерація таборів «БомбеЗНО» для учнів базової школи, що навчаються у закладах з угорською та румунською мовою навчання. Їх також мають організовувати GoGlobal та ГО Освіторія.

«Окрім цього, на початку липня ми хочемо провести 10-денні тренінги для вчителів української мови, які викладають її для дітей у початковій школі у закладах з угорською та румунською мовами навчання. Так, передбачається залучення канадських експертів, які мають окремі методики викладання української мови як державної, а не як материнської. Також запланована розробка комплексних методичних рекомендацій з української мови як державної для вчителів, що навчають дітей у школах нацменшин», – повідомила Лілія Гриневич.

За гроші гранту також буде розроблений спеціальний мобільний додаток зі зручним перекладачем з угорської та румунської мов на українську та навпаки. Ну і, власне, за ці ж кошти буде розроблено методологію нових дворівневих тестів, про які ми згадували. Ці тести буде опробовано вже в 2021 році. 

Василь Коваль для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com