image

На Закарпатті відкрили пам'ятник жертвам Голокосту. ФОТОРЕПОРТАЖ

19 квітня, в с.Білки Іршавського району відкрили пам’ятний знак в пам’ять та честь закарпатців єврейського походження, які були насильно відвезені з села Білки під час Другої Світової війни. З них, на жаль, з концентраційних таборів повернулися лише одиниці.

Робота ужгородського скульптора Михайла Колодко та коваля Василя Криванича. Проект реалізовано ГО «Паннонія» за підтримки Уряду Угорщини та у співпраці з сільською радою села Білки. Вантажний вагон штучно виконаний із заліза з дотриманням всіх пропорцій, а спереду люди, які з нього виходять. На основі одної з емблематичних фотографій «Альбому Аушвіца» Михайло Колодко відображає мить, коли транспорт прибуває у концентраційний табір. Вагон стоїть на краю прірви, немає шляху ні вперед ні назад. Саме так відійшли у вічність мільйони людей. Витвір нагадує нам, що минуле зміні не підлягає, але його слід визнати та пам’ятати.

«Назва села Білки та тутешня єврейська спільнота стали трагічно всесвітньовідомими через болісні фотографії, зроблені у травні 1944 року в Аушвіці під назвою «Альбом Аушвіца». На фотографіях відображені єврейські спільноти, що проживали біля Берегова в тому числі і більківська спільнота. На фото німецького СС відображені жертви за короткий час до їх запланованої смерті», – такими словами розпочав церемонію відкриття пам’ятного знаку консул Угорщини в Ужгороді Ласло Віда.

Участь в урочистому відкритті пам’ятного знаку також взяли:

Токач Соболч, держсекретар управління прем’єр-міністра Угорщини з питань європейських справ, член ІІІ президії та керівник делегації міжнародного альянсу з вшанування пам’яті жертв Голокосту; Іштван Грежа, уповноважений уряду Угорщини; Геннадій Москаль голова Закарпатської ОДА; Йожеф Барта, в.о. голови Закарпатської обласної ради; Віктор Симканинець, голова Іршавської районної ради; Олександр Горін, голова Іршавської РДА; Василь Зейкан, голова Більківської сільської ради; керівники місцевих церков; представники закарпатської єврейської спільноти та єврейської діаспори.
Вільгельм Менахем Мендель, головний рабин Закарпаття:

Пан Токач Соболч  розповів про Лілію Якоб, яка вижила в таборі смерті, і в день виживання в звільненому бараку СС знайшла фотографії, які потім стануть всесвітньо відомими під назвою «Альбом Аушвіца».

«Сьогодні ми вшановуємо пам’ять наших співвітчизників, які були єврейськими членами тої частини угорського народу, що мало найтривожнішу долю і знищення та розкидання яких стало однією з найбільших трагедій нашої Батьківщини, за що несе відповідальність і тодішня Угорщина. Вшанування пам’яті в першу чергу ніщо інше, ніж дивитися відповідальності прямо в очі, відповідальності не лише за минуле, але й за сьогодення і за майбутнє. Тому що єдиним гідним методом вшанування пам’яті жертв є те, якщо завжди і всюди, де лише потрібно, висловимо протистояння всім видам антисемітизму. Сьогодні вже відомо, з гіркого досвіду, що буде, якщо діятимемо не так. Знаємо і те, що кожна окремо людська доля, – це спільна відповідальність нас усіх. В іншому випадку це може повторитися знову і знову. І залишаться лише фотографії тих, хто творили, будували, розвивали на благо спільноти та нації, як це робили і закарпатські євреї. Тим, що ми пам’ятаємо захищаємо самих себе і наше майбутнє, в якому всі, хто вижили на їх нащадки можуть знову будувати свої спільноти. Це і робиться тепер в Угорщині, де, між іншим, багато закарпатських євреїв знайшли знову свій рідний дім та Батьківщину.
Угорщина кілька тижнів назад завершила головування у Міжнародному Альянсі вшанування пам’яті жертв Голокосту. Заходи проходили по всьому світі, в Угорщині були навіть і глобальні наради. Наразі, ж Угорщина передала естафету Румунії.», – додав він.

Губернатор Закарпаття Геннадій Москаль зазначив, що це страшне явище в історії, коли людей вбивали тільки за те, що вони євреї. «Альбом Аушвіца» став ще одним документальним свідченням  жахіття, які творили з людьми нацисти, свідченням депортації та знищення євреїв Закарпаття.  Музеї Голокосту створені в Берліні, Будапешті, Празі, Ізраїлю. Такий музей потрібен і на Закарпатті. Лише в Гетто в Ужгороді нацисти зігнали понад 17 тисяч євреїв. Без їжі, води та санітарних умов вони мучилися і помирали на території цегельного заводу. Ми не повинні забувати уроки минулого, щоб не допустити повторення подібних трагедій, спроби знищити цілий народ. Хай покояться з миром душі невинно убієнних. Вічна їм пам’ять!»

Більше фото на Сторінці Prozak.info у фейсбук

Олександра Шевченко для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com