image

На Закарпатті змодельовано 43 спроможні територіальні громади

Перспективний план щодо формування спроможних територіальних громад наразі перевіряють у Міністерстві регіонального розвитку. Невдовзі його повинні затвердити на сесії облради. Громади, які пропонують Закарпаттю, показані на карті. 

Питання децентралізції і процесу створення громад ми висвітлювали в одній із попередніх статей - “ На Закарпатті створять спроможні міні-райони зі своєю владою”

Згідно з перспективним планом, найбільше громад буде створено у Тячівському районі - 8. У середньому буде по три громади у районі. Пріоритетність надається створенню громад навколо міст.

Децентралізацію і формування спроможних територіальних громад обговорили під час круглого столу, який відбувся 26 травня у рамках науково-практичної конференції «Конституційна реформа: регіональний вимір».

Сьогодні Україна знаходиться на завершенні добровільного етапу створення громад. За ним настане системний, який почнеться з ухваленням Закону. За підрахунками фахівців, громаді потрібно приблизно два роки, щоб стати спроможною, але їх немає. Зате є Закон “Про добровільне об’єднання громад”, за яким вже немає дороги назад, - зауважив перший заступник голови Громадської ради при Закарпатській ОДА, консультант Асоціації міст України, віце-президент Асоціації розвитку і реформ міст, селищ і сіл «Закарпаття ХХІ століття» Олег Лукша .

Ідеологія децентралізацїї закладена після Помаранчевої революції, коли була створена робоча група, яка займалася створенням законів. Зрозуміло, що під час режиму Януковича процес призупинили.

Кінцева мета сьогодні — спроможні територіальні громади, оскільки з районного рівня компетенцію переносять на рівень громад. Три переваги, які матимуть громади:

1.Об’єднана громада отримає бюджетні повноваження на рівні міста.

2. Землі поза межами населеного пункту також будуть у віданні громади.

3. Влада на території і додаткові можливості, кошти на розвиток громади, поліпшення інфраструктури.

Не менше 6 органів державної виконавчої влади мають бути в громади. Цей процес можна розглядати і як розукрупнення районів. Чимало розмов стосується того, що можуть зникнути малі села внаслідок об’єднання. Олег Лукша запевняє, що це не так, оскільки відбувається посилення повноважень.

Сьогодні розроблено проект перспективного плану, який вже пройшов три комісії у підготовці до сесії облради. Відтак 43 можливі громади змодельовано на Закарпатті, на відміну від понад ста, які пропонували раніше.

Реформуванням займається об’єднання Форум місцевого самоврядування і громадськості Закарпаття «Реформи задля гідного життя». На Закарпатті досить важко відбувається цей процес, оскільки потрібно враховувати й етнічні особливості. Між громадами не має бути проміжків, крім земель, які належать державі. До того ж землі поза межами населених пунктів віддадуть громадам. Однак все ж більшість проблем пов’язаназ не усвідомленням переваг, які можуть бути після об’єднання.

Учасники круглого столу рекомендували депутатам облради затвердити перспективний план формування спроможних територіальних громад у Закарпатській області як такий, що відповідає законам і методиці. Також рекомендували органам державної, регіональної виконавчої влади зосередити увагу на дотриманні чинних законодавчо-нормативних актів щодо створення громад.

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com