image

Науковці Ужанського НПП просять врятувати їх від чиновників-самодурів

Колектив науковців Ужанського національного природного парку просять підтримки у боротьбі з чиновниками.

Про це йдеться у зверненні колективу, яке вони розмістили в соцмережах.

Мова йде про те, що керівництво парку має намір скоротити штат науковців, спираючись на формальне перейменування наукового відділу на відділ науково-дослідної та еколого-освітньої діяльності.

«27 листопада 2015 року нас було повідомлено про реорганізацію наукового відділу, в зв’язку з чим запропоновано посади в інших відділах Ужанського НПП, участь у конкурсі або облік в органі Державної служби зайнятості», - йдеться у зверненні науковців, які перераховують ряд законодавчих актів, які порушуються дирекцією при прийнятті рішення про скорочення колективу.

«Науковий відділ перейменовано у відділ науково-дослідної та еколого-освітньої діяльності, при цьому всі посади, які були в науковому відділі – начальник відділу, провідний науковий співробітник, науковий співробітник, молодший науковий співробітник – залишились, тільки добавились дві посади провідних фахівців з екологічної освіти, по чисельності працівників новоствореного відділу чисельність науковців переважає, тобто профіль наукової роботи у новоствореному відділі залишається. Питання до дирекції та працівника кадрів: Яких працівників скоротили у відділі, щоб розірвати трудовий договір?», -- запитують у зверненні науковці.

Науковий відділ Ужанського НПП був створений у 2000 році, всі працівники були взяті на конкурсній основі. Науково-дослідна робота ведеться в десятках напрямків і доробок науковців по моніторингу та збереженню флори та фауни Ужанського НПП величезний.

«Вважаємо, що реорганізація наукового відділу є розправою дирекції парку, в першу чергу заступника директора Заяць Марини Василівни, за не погодження науковим відділом рубок старовікових ялицево-букових лісів в Костринському лісництві ДП „Великоберезнянське лісове господарство”, лісничим якого є рідна матір Заяць М.В. Науковці не підтримують погляди дирекції про те, що основним завданням наукового відділу має стати обґрунтування збільшення об’єму головної лісосіки Ужанського НПП, санітарно-оздоровчих заходів (суцільних рубок), а не природоохоронна науково-дослідна діяльність, спрямована на збереження цінних природних екосистем, рідкісних видів флори та фауни», -- йдеться у зверненні.

Для довідки. Ужанський НПП створений на базі регіонального ландшафтного парку «Стужиця» у 1999 році. Уже в липні 2007 року увійшов до списку Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат».

Розташований на прикордонні з Польщею та Словаччиною, парк, як невід'ємна складова першого в світі трилатерального українсько-польсько-словацького біосферного резервату «Східні Карпати», щороку привертає до себе все більшу увагу багатьох науковців  своєю природою та історико-культурними надбаннями (карстовими печери біля села Княгиня, місцем падіння у 1866 році найбільшого в Європі Княгинянського метеориту в урочищі Чорні млаки, джерелами кришталево чистої цілющої води типу «Нафтуся», «Нарзан», «Єсентуки», велетенськими деревами «Дідо-дуб», та Дуб «Чемпіон” у Стужиці – найстарішими та найбільшими дубами в Україні, дерев'яними храмами у бойківському та лемківському стилях у селах Кострино, Сухий, Ужок, Сіль, Гусний та ін.).

Від часу заснування і аж до 2013 року Ужанським НПП керував Василь Копач, однак потім йому не продовжили контракт. У травні 2014 року керівником парку призначено Віктора Бирковича із Волівця. Це доволі відомий обласний політик, який був депутатом Закарпатської облради (фракція «Батьківщина»).

Однак, призначення Бирковича на цю посаду є доволі дивним. Справа в тому, що на Воловеччині у нього є бізнес, який пов'язаний з переробкою деревини. Зокрема, безпосередньо Віктор Биркович є співзасновником ТОВ «Абієс інвест» з вкладом до статутного фонду у розмірі 272 000 грн. Його видом діяльності зазначене: «лісопильне та стругальне виробництво; просочування деревини». Як така лісопереробна діяльність може в’язатися з природоохоронною роботою, сказати важко. Через це багато хто вважає, що Биркович сприяє  в оформленні дозвільних документів на вирубку деревини. Про це, зокрема, пише сайт «Березний.онлайн».

Як ми повідомляли, у липні Ужанський НПП відвідав заступник міністра екології та природних ресурсів України Сергій Курикін, який визнав стан парку задовільним.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com