Ужгородські маршрутки подорожчають до 4,50 грн.

Перевізники Ужгорода через підвищення ціни на пальне мають намір підвищити вартість проїзду в маршрутках до 4,5 грн. Сьогоднішня вартість проїзду -- 3 грн. -- замала.

Про це сьогодні представники перевізників повідомили під час прес-конференції в Ужгородському прес-клубі реформ.

Володимир Козун, директор ПАТ «Ужгородське АТП 12107» розповів про нараду у міськвиконкомі: «Перевізники подали розрахунки вартості перевезень пасажирів. Влада розуміє ситуацію, що склалася та йде нам на зустріч. Інша справа – наші розрахунки перевірятимуться і процес затвердження нових рентабельних тарифів триває досить довго. Просимо прискорити питання, бо ситуація – патова. Насамперед йдеться про вартість пального. Сьогодні – другий день, коли ціна не змінилася. А досі упродовж тижня пальне щодня дорожчало. Виходячи з наявних цін, тариф повинен становити близько 4,5 грн за одну поїздку (з рентабельністю 15 % - 0,5 грн)».

За його словами, 51 % автобусів АТП працюють на стисненому газу. А через його здорожчання додаткові витрати підприємства складуть майже 2,5 мільйони гривень. «Ми тягнули до останнього. Піднімаючи тариф до 3 гривень влітку, ми обіцяли працювати на ньому рік, але на сьогодні, на жаль, цей тариф є категорично збитковим – з незалежних від перевізників причин. Частина дизельних автобусів просто припинили курсувати містом. Якщо ще більше подорожчає газ, то припинять рух і кілька автобусів, що на газу. Це відіб’ється на пасажирах».

Як розповів доповідач, дизпаливо подорожчало в 1,85 рази, газ - у 1,35 рази, а з березня подорожчає ще більше. Водночас запчастини до автобусів імоптруються, бо в Україні виробляють тільки їх кузови. Тобто вартість зростає - пропорційно до курсу валют. Витрати на ремонт, шини тощо автоматично здорожчали мінімум у півтори рази.

«Тому ми дійшли до критичної межі та змушені ініціювати підняття тарифів. Ми розуміємо пасажирів і нам не потрібно захмарної ціни, щоб люди перестили їздити в автобусах, але мусимо знайти компроміс. Тому вирішили розпочати громадське обговорення наших пропозицій і позиції населення», - каже В. Козун.

Олександр Воронін, Голова Асоціації перевізників «Закарпатавтотранс» сказав: «Ми прагнемо прийняти зважене рішення. Проблема, які піднімаємо сьогодні, актуальна не тільки для Ужгорода, а й для всієї області. Сьогодні всі перевізники борються за те, щоб підприємства працювали, щоб перевезення здійснювалися. Ми розуміємо, що, на превеликий жаль, підвищення тарифів – тупиковий шлях. Завжди повинна бути найдена та золота середина, коли пасажир має можливість оплатити свій проїзд і отримати транспортну послугу, а перевізник має можливість за ці гроші організувати якісне перевезення. Цю золоту середину треба шукати».

О. Воронін навів приклад: «В області минулої суботи вирішено підвищити тариф на міжміські перевезення. Новий тариф затверджувався 6,5 місяців. Він включає ціну солярки 16-17 грн. Але сьогодні її ціна вже становить від 27 до 29 грн! Як сьогодні покрити ці 10 грн, на які зросла ціна? Неповоротка система регулювання тарифів призводить до того, що перевізник постійно працює у збиток і наздоганяє ціни, які наздогнати насправді не може. Якби система не була настільки забюрократизована, то можна було б впроваджувати гнучкі тарифи, зокрема, сезонні. Наприклад, зменшувати тариф, коли зростає пасажиропотік, на вихідні чи передсвяткові дні тощо. Це не означає вакханалії тарифів, адже є об’єднання, громадські організації, через які можна спокійно регулювати тариф.

«На частин маршрутів перевізники сьогодні перевозять людей, але працюють безплатно. Хтось із вас буде працювати безплатно?», - каже О. Воронін.

Олексій Куля, голова Асоціації перевізників Ужгорода зауважив: «Міська влада не регулює ціни в аптеках, на заправках, у продуктових магазинах, але регулює тарифи на перевезення. І намагається для виборців створити собі позитивний імідж, стримуючи тарифи – за наш рахунок. Багато політиків піаряться на якості послуг, критикуючи їх. Але вдумайтеся: яка пекарня надасть 30 % хліба безкоштовно громадянам міста, яка аптека надасть 30 % ліків? А ми вже роками надаємо 30 % послуг безкоштовно – перевезення пільговиків не компенсується. На деяких маршрутах цифра доходить до 50 %».

О. Куля запитує: «Чому не скасують «регуляторку» тарифів? Їх повинен контролювати тільки Антимонопольний комітет, як це є у всіх розвинених країнах, а не влада. Тому що тариф може регулювати тільки економіка, а не політика».

За словами перевізників, вони звертатимуться до Верховної Ради з проханням скасувати регулювання тарифів владою. «Ми не зацікавлені у захмарних тарифах. За 10 грн не їздитимуть люди, але за 3 грн скоро зупинимося ми», - каже перевізник. - Інакше – 50-60% машин у місті зупиниться, перевізники перейдуть на маленькі 5-6-місні машини, які будуть рентабельними, але вкрай незручними для населення.

«Ми стали заручниками ситуації у країні. Наші підприємства на межі банкрутства. Через курс валют запчастини до автобусів стали наддорогі. Пасажирам хочу сказати, що наскільки нас вистачить, будемо випускати автобуси на маршрути, але ситуація вимагає негайного вирішення», - каже В’ячеслав Сабовчик, керівник підприємства «Паннонія Авто-Центр».

«Йде мова про подорожчання навіть не для підвищення якості послуг, а просто про виживання», - зауважив перевізник Ярослав Стегура.

«Маршрутками» щодня їздять приблизно 30-40 тисяч ужгородців. Перевізники наголошують, що 30 % з них – пільговики

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com