image

Що насправді привело до перекриття людьми дороги державного значення на Закарпатті

На Хустщині люди перекривають дорогу і готові до сутичок через будівництво каскаду міні-ГЕС

Не хочу вдаватися в подробиці, а зроблю невеличку репліку про те, чому загострилася ситуація на Хустщині через наміри будівництва міні-ГЕС. Резюмую відразу, а потім мотивую: конфлікт є причиною інфікованості нашого суспільства вірусом совковості.  Совок повсюди і в цьому конфлікті він взагалі легко ідентифікується.

Суть конфлікту: одна компанія вирішила збудувати на річці Ріка у Хустському районі каскад міні-ГЕС. При цьому будівництво буде проводитися на території кількох сільських рад.

Мешканці сіл виступають проти.

Однак виявилося, що не всі мешканці проти і обізнаність людей про суть проекту занадто примарна. 

Ті, хто проти, готові вдатися до агресії проти забудовників і вже навіть перекривають дороги державного значення. Ті, хто за, наразі лише матюкають тих, хто проти.

Як це є в нормальних країнах. По всій Швейцарії, чи гірській частині Австрії, або в південному Тіролі на території Італії на гірських річках функціонують міні-ГЕС. Це вважається зеленою енергетикою. Чому не протестують місцеві мешканці? Бо вони все до подробиць знають про цю ГЕС. З ними забудовник провів потужну інформаційну кампанію. А по-друге, вони впевнені, що якби ця ГЕС хоч найменшим чином завдавала шкоди довкіллю, або самим мешканцям, то жодна відповідальна структура не надала би дозволу на будівництво. Там ГЕС не просто не завдають шкоди довкіллю, але "вписуються" в ландшафт.

punibach07

Як це відбувається у нас. Забудовник, звичайно ж, має проект. Наскільки він відповідає безпеці для довкілля? Сумнівно. Перша риса совковості - отримання дозвільних документів через хабарі. Друга риса совковості - невідповідність реального будівництва тому, що було накреслено і ніхто це не оскаржить. У випадку з будівництвом каскаду ГЕС на Хустщині сталося щось подібне. Громадський активіст Роман Келемен повідомив, що Проект будівництва міні-ГЕС, який показаний жителям, не відповідає нормам і правилам будівництва таких об’єктів. "Прочитавши його можна сміливо сказати, що дані і опис будівництва суперечить самому проекту, так як різні дані на різних сторінках цього проекту. Представники забудовника так розказували про виробництво електроенергії і її користь, що забули навіть спитати ПАТ «Закарпаттяобленерго», чи можливо цю вироблену енергію під'єднати до електричних мереж з такими потужностями і відсутність необхідних електричних підстанції, щоб прийняли цю електроенергію. 
Я звернувся до ПАТ «Закарпаттяобленерго» і отримав відповідь, що вони нікому не давали технічних умов на можливість приєднання до електричних мереж". 

Рафінований совок. Ясна річ, що забудовник не дуже намагався інформувати мешканців населених пунктів про те, чим міні-ГЕС можуть бути їм корисними і що вони не несуть жодної небезпеки. То звідки взялися ті, хто за будівництво ГЕС? Все просто. Це ж совок. Легше було "задобрити" очільників сіл і деяких активних депутатів та мешканців певною кількістю грошових купюр і вже є "група підтримки".

Ну і кілька слів про тих, хто перекриває дороги і агресивно виступає проти будівництва. А ви впевнені, що вони всі ідейні й інформаційно підковані? У жодному випадку. Це ж совок. Серед протестантів є ті, хто образився, що йому не дістався конверт від забудовника, а також ті, хто через свій примітивний інтелект легко піддається на заклики групи людей, які спокійно маніпулюють свідомістю всього кількома фразами: через ГЕС зникне в річці риба, а потім і вода зникне, і все посохне, і не буде що пити. Для більшості селян таких лозунгів достатньо і цим користуються або конкуренти забудовників, або політики, яким потрібні залікові бали. 

Перепрошую за надмірну грубість, але совок ще занадто міцний у нас. Тому й непорозуміння. Тому й конфлікти. І не видно правди.

Генріх Розман, еколог

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com