image

Що насправді стало причиною затоплення закарпатського міста Рахів

Вирубка лісу тут ні до чого

Як ми повідомляли,  через коротку але потужну зливу у Рахові, було підтоплено понад 50 будинків та десятки автомобілів.

У мережі появилися відео того, як вода зносила все на своєму шляху. 

А потім з'явилося відео, на якому видно початок розливу води.

Уже традиційно перше, що приходить в голову людям, так це лозунг про "нещадну вирубку лісів". Саме цією заїждженою фразою розкидалися і псевдоактивісти. Мовляв, рубають ліси і потім стаються такі затоплення. І звинувачення йдуть проти керівництва обласного управління лісогосподарства.

Однак цього разу такі псевдоактивісти дійсно не мають правду. Справа в тому, що дійсно бук має унікальну водорегулюючу функцію. При дощовій погоді він вбирає з грунту зайву вологу, а при засушливій - вологу віддає. І це доволі довготривалий процес. Зрозуміло, що якби дощі йшли декілька днів безперестанку і тоді виливаються потічки та ріки, затоплюючи села та міста, то тут дійсно можна зробити натяк на те, що ліс не втримав вологу і так далі. Але у випадку з Раховом ми стали свідками короткочасної зливи. За такий короткий період, коли земля занадто тверда і не абсорбує вологу, вода швидко стекла в річки і потім вилилася на вулиці.

Якщо фразами про "безконтрольні вирубки лісу" кидалися примітивні псевдоактивісти, то більш грамотні активісти, головним чином екологи, повідомляли, що причиною затоплення стало те, що деревина, яка накопичилася вздовж потічків, застопорила прохід води під мостами. І звинувачення знову ж таки були проти керівництва лісгоспів. Ще й продемонстрували фото, на якому ніби-то по воді пливе деревина.

Однак прес-служба обласного управління лісо-мисливського господарства поширила інофрмацію, що береги потічків та річок лісівниками регулярно вичищаються. 

Лише протягом травня-червня поточного року працівниками ДП "Рахівське лісове дослідне господарство" було розчищено понад 10-12 кілометрів русел річок, потічків і каналів, та побудовано берегоукріплення у 7 лісництвах. У тому числі Рахівським лісництвом було розчищено потічок Буркут, який, як відомо, затопив Рахів. 

"Як розповідає директор ДП "Рахівське ЛДГ" Володимир Приступа, лісівниками було обстежено ділянки та вияснені причини підняття рівня води. Так потік розпочався в урочище Середній-Крутий Явір Рахівського лісництва, який знаходиться на кордоні з Великобичківським лісомисливгоспом. Ніяких рубок в урочищі та в сусідніх урочищах не проводилося. Потік потрапив у Буркут і через велике каміння та замулення гравійною сумішшю дна, вода піднялася та  пішла на місто Рахів. Деревина, вказана на фото - 20-річні залишки берегоукріплення, які проводилися міською радою, а не силами працівників Рахівського держлісгоспу", - повідомили в прес-службі ЗОУЛМГ.

А вже згодом і в Закарпатській обласній адміністрації, посилаючись на інформацію рятувальників, повідомили, що однією з причин того, що під мостами утворилися затори є... використані автомобільні шини, якими люди чомусь укріплюють береги потічків та річок біля своїх дворів. 

На відео дійсно видно, як вода несе використані автомобільні шини.

І взагалі, люди часто перед своїми дворами залишають багато непотребу. А деякі залишають і корисні речі. Наприклад, багато хто складує дрова не у себе на подвір'ї, а перед воротами. 

Окрім того, люди не розчищають рівчаки перед своїми дворами, а сміття в гірських селах просто звикли викидати в річки та потічки.

Цілком зрозуміло, що головною причиною затоплення Рахова став саме людський фактор і кліматичні умови. Адже за якісь півгодини  вмісті випала півмісячна норма опадів, а грунт просто не абсорбував вологу. Щось подіне сталося і у Львові та Києві. Але там нікому і в голову не прийде сказати, що міста затоплені через вирубку лісу, бо у Львові та Києві ніяких лісів немає. 

А голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль дав доволі різку відповідь псевдоактивістам, які у всіх негараздах звинувачують керівництво області та лісогосподарства у вирубках лісів.

"За останній місяць різні люди знову ідуть у ліс, констатують факти вирубаних ділянок, викладають фото в Інтернеті, це користується великим попитом і додає рейтингу. Звісно, ми очікуємо, що ці настрої будуть тільки наростати. Але! Війну з незаконними вирубками лісу потрібно вести не в Інтернеті! Якщо ви — громадські активісти, журналісти чи просто небайдужі громадяни — це виявили, звертайтеся в поліцію. Ви не вірите поліції? Звертайтеся в СБУ, у прокуратуру. Не вірите нікому в області, звертайтеся в Генпрокуратуру, в НАБУ. Велике поле для маневрів.

Але ніхто ніяких заяв не пише. Всі поговорили - виклали в Інтернет. І ніхто не розуміє, що поміняють директора Держлісгоспу Мокрянського чи Брустурянського чи Свалявського лісгоспів, чи директора облуправління Мургу, чи навіть керівника Державного агентства лісових ресурсів України — а ліс все одно будуть рубати. Бо причина у держзамовленні. Але ніхто ж про це в Україні вголос не хоче говорити! Краще зробити дияволом гуцула з сокирою, який нищить екологію і ліс. А в той же час Міністерство економіки, яке є структурним підрозділом уряду, розробляє, скільки йому на рік потрібно лісу для забезпечення промисловості. Всі хочуть спати на дерев’яних, а не на пластмасових ліжках, сидіти на дерев’яних стільцях, мати дерев’яну підлогу, дачу зі зрубу... І при цьому, щоб ліс був на місці", - заявив Москаль.

І дійсно, промислову лісозаготівлю ніхто не відміняв, а от щодо безконтрольних та нелегальних вирубок, то тут потрібна чітка громадянська позиція і "чорних лісорубів" потрібно виявляти та карати, бо легше всього написати в інтернеті "Безконтрольно рубають ліс", потрібно ще цей факт зафіксувати і подати до правоохоронних органів. Але цим псевдоактивісти не будуть займатися. Бо останнім часом активістами себе записують ті, хто насправді займається незаконними вирубками, а тріскотню в інтернеті піднімають проти інших, щоб відвести від себе підозру.

Василь Коваль для Prozak.info

До речі, ще один хороший історичний матеріал розповідає про те, чому не вирубка лісу є причиною затоплень. 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com