image

Стихія. На чиновників Закарпаття можна подавати до суду через некомпетентне витрачання бюджетних коштів

Серед чиновників Закарпаття вже є прогрес в усвідомленні неправочинного витрачання ними бюджетних коштів постраждалим від стихії, але цього вже замало

Репліка ужгородського еколога Генріха Розмана.

Дуже коротко. Побачив два випадки усвідомлення чиновниками того, що гроші народу не можна просто віддавати на компенсацію постраждалим від стихії приватникам. Тим не менше, віддають. 

Звичайно, що податки сплачують всі і, відповідно, мають право на захист від стихії. Але варто розділяти зерно від полови. 

Перший приклад. Голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль пообіцяв виділити кошти з бюджету (тобто кошти народу) на придбання житла для постраждалих від стихії мешканців села Броньки. Але нарешті Геннадій Геннадійович зрозумів, що подібною компенсацією повинна займатися не держава, а страхові компанії. е раз хочу наголосити, що Закарпаття – це регіон, який знаходиться в зоні постійного ризику щодо різних природних катаклізмів. У всьому цивілізованому світі вартість зруйнованого житла компенсує не бюджет, а страхові компанії, тому закарпатцям також слід переходити до цієї практики", - заявив Москаль. Дійсно. Так є у всьому Світі. Принаймні, цивілізованому.

Тепер інший випадок. Цього разу - Ужгород. Буквально зараз йде відкачування води з вулиці Гвардійської. Владі міста доводиться відшуковувати додаткові ресурси, щоб рятувати мешканців затоплених вулиць Радванки. Ось текст з прес-релізу Ужгородської міськради: "Радикально вирішити ситуацію можна, лише зробивши капітальний ремонт Гранітної з облаштуванням зливової вуличної каналізації, однак для цього потрібно два-три десятки мільйонів гривень. Ще однією проблемою є хаотична забудова вулиці з порушенням функцій міждамбового простору. Сьогодні ж прийняли рішення продовжувати відкачування води, додатково прочистити зливоприймачі та зливову камеру, які забруднив непотріб, що йде з водою".

Тобто, влада міста каже, що потрібно 3 мільйони гривень, щоб рятувати від затоплення вулицю, на якій будинки побудовані "хаотично" та з порушенням та ще й мешканці лайном заливають стоки. Стоп. Чому це з моїх  (та й решти ужгородців) грошей, які я чемно як законослухняний громадянин сплачую в бюджет, влада міста вирішила ліквідовувати наслідки стихії тим, хто будується незаконно та ще й засмічує стоки?

Моя пропозиція до влади: негайно провести моніторинг законності забудов. Визначити, хто давав дозволи на будівництво будинків у зонах, які є потенційно підтоплюваними. Встановити, яким чином велася "хаотична" забудова і чи це відповідає законодавству. Покарати винних і припинити практику відшкодування народних коштів тим, хто навіть не мав дозволу на забудову. 

Читайте також: Ужгородські цигани просять владу узаконити їхні незаконно збудовані "мазанки".

Звичайно, що людей, які постраждали від стихії, дуже шкода. Але давайте жити за законами. 

Ну і потрібно також, щоб у нас запрацювала страхова система. І вже нехай страховики визначали, чи будинок постраждав через те, що господарі не піклувалися про  розчищення стоків та канав, або побудували цей будинок у заздалегідь небезпечному підтоплюваному місці, чи може все таки влада винувата в тому, що не побудували вздовж водойм якісні захисні дамби. 

До речі, є хороший приклад. Прокуратура в Ужгороді свого часу оскаржила виділення владою земельних ділянок неподалік словацького кордону поблизу Ужа. І в прокуратурі назвали причину - можливі підтоплення у випадку паводків.  Тобто, досвід є. 

Генріх Розман, еколог

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com